Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 29.1.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Uver v Boha, miluj seba, budeš mať šťastné manželstvo

Blank

Koncom minulého roka sa na náš trh dostala kniha s názvom, ktorý absolútne presne vystihuje jej základnú ideu a v podstate k nej už nie je veľmi čo dodať: Maj rád sám seba a bude jedno, koho si vezmeš. V Nemecku bola táto kniha bestseller, u nás trochu nezaslúžene zapadá prachom, pretože nenašla svojho adresáta.

Náročnejší a konzervatívnejší čitateľ ju pravdepodobne s miernym pohŕdaním bude považovať len za ďalší z  titulov pre ženy s jednoduchými návodmi na šťastný život, ktoré aj tak nefungujú. Na druhej strane ženy, ktoré obľubujú tituly typu Ženy sú z Venuše a muži z Marsu, alebo Prečo majú muži radi potvory a dobrým dievčatám zostanú oči pre plač, po takejto knihe nesiahnu práve pre ten neromantický, pragmatický a ešte aj hnusné sebectvo propagujúci nadpis. Katastrofálna obálka len dovršuje zmar tohto zaujímavého vydavateľského počinu.

Škoda, pretože to, o čom autorka píše a ako to píše, si pozornosť zaslúži. Aj keď sa kniha začína ako všetky tituly tohto typu, teda spoveďou autorky Evy-Marie Zurhorstovej, ako žila predtým, než našla na druhý manželský pokus takmer pred ďalším rozvodom kľúč k celoživotnému šťastiu, žiadne jednoduché návody, tipy a triky, ktoré by sa dali očakávať, už nenasledujú. Žiadne vysvetlivky typu: ak muž hovorí to, myslí tým toto, ak chceš, aby urobil toto, musíš stlačiť tento jeho gombík.

Jediný kľúč k celoživotnému manželskému šťastiu je obsiahnutý už v nadpise – teda to, že pokiaľ človek nemá rád sám seba, neustále bude opakovať tú istú chybu s ďalším a ďalším partnerom. Bude si stále hľadať náprotivok prirodzene dopĺňajúci vlastnosti, ktoré sám nemá, alebo ich v sebe najviac potláča. Keď však opadne všetka megadávka chemického koktailu, ktorá spôsobuje zamilovanosť, pre tie isté vlastnosti ho znenávidí. Inak povedané, meníme partnerov v snahe nájsť toho ideálneho pre seba a neuvedomujeme si, že zmeniť stačí seba, či lepšie povedané svoj postoj k sebe. Partner nie je príčinou našich problémov, je len ich spúšťačom, každodenným aktivátorom našej tienistej stránky.

Samozrejme, keby sme dokázali len prečítaním knihy zmeniť vzťah k sebe samému a zahorieť k sebe úprimnou sebaláskou, mohli by všetci psychológovia, psychoanalytici a psychiatri plakať nad zárobkom a zavrieť krám. Je to všetko zložitejšie a na začiatku tejto zložitej cesty ponúka autorka jeden jediný, zato skutočne zázračný trik: uveriť v Boha. A potom uveriť v seba ako prirodzenú súčasť sveta, ktorý Boh bezpodmienečne miluje. Nájsť v sebe svoje ublížené vnútorné dieťa, pochopiť jeho strachy, žiale a potreby a starať sa oň. Odpustiť sebe, partnerovi, aj svojim rodičom, pretože odpustiť znamená oslobodiť sa. To je všetko, ostatné už príde takmer samo. Len sa netreba báť, treba sa tomu otvoriť, mať veľa trpezlivosti, tolerancie a rešpektu k partnerovi, ktorý to ešte sám nedokázal pochopiť, alebo zatiaľ nedočítal knihu.

Zvláštny návod na šťastie vo svete, kde sa rozvádza takmer polovica manželstiev, kde každý obchodnícky deklaruje svoje nároky, požiadavky, potreby a právo na slobodu, ale zmeny, riešenia, ústupky a povinnosti očakáva len od svojho partnera a okolia. Ešte zvláštnejší návod od autorky, ktorá sama vyrastala v ateistickom prostredí a dobre si uvedomuje, že základná a podľa nej nevyhnutná podmienka jej metódy – uveriť v Boha – je pre mnohých ľudí nielen ťažko realizovateľná, ale absolútne neprijateľná. Napriek tomu na nej autorka trvá. Toto nemôže byť bestseller na našom štatisticky vysoko religióznom Slovensku. Škoda.

Eva-Maria Zurhorstová: Maj rád sám seba a bude jedno, koho si vezmeš (Ikar, 2007)
(v češtine vyšlo pod názvom Každý svého štěstí strůjcem)

Knihu na recenzovanie poskytol IKAR.Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [100]
:: Súvisiace reklamné odkazy