Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Eva Čobejová | 18.10.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Hnusní Maďari

Blank

Slovensko-maďarské vzťahy ma ako väčšinu Slovákov trápili najmä teoreticky. Aj ja som si prečítala noviny a rozčúlila sa nad Maďarskou gardou, nad slovenskými poslancami a ich odhodlaním brániť Benešove dekréty až do roztrhania tela. Aj mňa iritujú povýšenecké premiérove reči, že nedovolíme zasahovať do suverenity Slovenskej republiky, teda nebudeme sa nikomu ospravedlňovať. A nenadchýnajú ma ani nepremyslené diplomatické kroky maďarských politikov. Štve ma nedostatok empatie, pokánia, historickej citlivosti. Iste, zhoršenie slovensko-maďarských vzťahov sa ma občiansky veľmi dotýka, ale takpovediac teoreticky. Môžem o tom mudrovať s kolegami a kamarátmi na káve, podpísať petíciu či zanadávať si pred televízorom. Ale zrazu riešim bizarnú, a veľmi konkrétnu situáciu.
Moje dieťa príde zo školy a hrdo mi oznamuje: „Zajtra ideme na výlet. A Maďari nejdú!“ Malá odbočka – môj potomok chodí do slovensko-maďarskej základnej školy. „A prečo Maďari nejdú?“ opýtam sa celkom logicky. „Lebo sú hnusní!“ odvetí víťazoslávne moje dobre vychované zdvorilé dieťa a čaká na pochvalu. Zmätene pozerám do spokojných detských očí a v prvom momente vôbec neviem zareagovať. Zmätene zhľadúvam primerané rodičovské slová. „Aj Tünde je hnusná?“ skúsim otázku na milé vrkočaté dievčatko, s ktorým sa môj potomok občas hráva. „Všetci, mami, všetci sú hnusní.“ A to už lapám po dychu. Ako správne zareagovať? Čo by poradili detskí psychológovia, výchovní poradcovia, pedagogicky vyškolení ľudia? Lenže kde teraz v rýchlosti budem zhľadúvať odbornú radu? „To nie je pravda,“ hlesnem a úpenlivo rozmýšľam nad tým, ako je možné, že takúto nehoráznu vetu donesie dieťa zo školy, kde sa pár metrov od seba učia maďarské a slovenské deti?
Z teoreticko-kaviarenskej roviny som zrazu na obyčajnom školskom dvore. Cítim sa pod psa. V rodine, kde nikdy neodznelo jediné škaredé slovo na Maďara (či inú národnosť a rasu), máme zrazu čistého rasistu a maďarobijca. Kto za to môže? Tieto deti ešte nečítajú noviny, nepočúvajú správy, nevnímajú politické kauzy, a predsa si z udalostí posledných dní už pre seba čosi odniesli. Maďari sú hnusní. A možno o pár domov ďalej rieši práve teraz moja maďarská susedka podobnú dilemu, keď jej syn po návrate zo školy presvedčene tvrdí, že všetci Slováci sú hnusní.
Mám pred sebou ťažkú úlohu prerobiť vlastného potomka na normálneho človeka, ktorý nebude šíriť nenávisť a neznášanlivosť. Držte mi palce.Eva Čobejová  viac od autora »
Vaše reakcie [118]
:: Súvisiace reklamné odkazy