Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 4.10.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Make love not war

Blank

Pozorných čitateľov tejto lovecko-zberačskej série po mnohých dôkazoch, že za všetkým treba hľadať sex, aj za našou vysokou inteligenciu, aj za dobrou mužskou orientáciou v mapách, aj za morálnym správaním a vznikom verejných statkov, už pravdepodobne nijako neprekvapím informáciou, že muži sa naučili uzatvárať medzi sebou koalície zas len pre to isté.

Samec paviána užívajúci si spoločnosť peknej plodnej samičky by mal okamžite spozornieť, keď vidí dvoch ďalších paviánov, ako si navzájom pokyvkávajú hlavami. Uzatvárajú totiž práve koalíciu, aby tomu prvému vyfúkli jeho krásavicu. Užije si síce len jeden a vôbec nie je isté, ktorý to bude, ani to, či mu na oplátku ten druhý potom zas pomôže, v každom prípade päťdesiatpercentná šanca, že si vôbec užije vďaka vytvorenej koalícii, je viac ako nulová.

Na rozdiel od paviánov, šimpanzy vytvárajú koalície rafinovanejšie, aby sa dostali čo najvyššie v hierarchii. Viac ako hrubú silu využívajú rôzne manipulácie spojeneckými vzťahmi medzi ostatnými šimpanzmi, takže vďaka spojenectvu sa môžu dostať k moci aj fyzicky slabší jedinci. Dôležitá je tu práve schopnosť slabších zomknúť sa proti dominantným samcom. Aké povedomé, že? Na rozdiel od šimpanzov však ľudia musia na zvrhnutie mocného vladára vytvárať oveľa početnejšie spojenectvá.

Väčšina primátov je teritoriálnych. Aby sa zabránilo príbuzenskému kríženiu, opúšťajú svoju tlupu buď samci, alebo samice. Teritoriálne a barbarské až zabijacke bitky sú medzi všetkými živočíchmi bežné, pri šimpanzoch je však zaujímavé, že teritórium nebráni jedinec, ale skupina. Teritoriálna obrana je vlastne pokračovaním tvorby koalície.

Podľa niektorých vedcov medziskupinové násilie a xenofóbia patria k vlastnostiam, ktoré nás spájajú so šimpanzmi, ľudia akurát boj vynájdením zbraní zdokonalili. Všetky ľudské spoločnosti poznajú koncept nepriateľa a delenie na My a Oni. Všade tam, kde je kmeňový typ spoločnosti zložený z tlúp príbuzných samcov a ich rodín, je tento jav výraznejší. Čím je bežnejšie, že muži zostávajú vo svojich rodných tlupách a ženy migrujú, tým intenzívnejší býva antagonizmus medzi skupinami. Naopak, ak migrujú samci ako v prípade paviánov a na mieste ostávajú samice, medziskupinovej agresie je podstatne menej.

Ešte jeden mimoriadne inteligentný druh stojí v tejto téme za spomenutie. Delfíny. Vytvárajú dvoj- až trojčlenné koalície, aby si mohli násilne podrobiť chuderu delfínicu, a súčasne vytvárajú koalície koalícií, aby si delfínicu mohli partičky delfínov navzájom kradnúť. Tým, že nemajú hranice a nevytvárajú tak stabilné kmene, však nevyvíjajú voči sebe žiadne ďalšie medziskupinové násilie a vojny.

A napokon sú tu ešte slonice. Žijú v skupinách, nekonkurujú si, neútočia na seba, každá samica sa môže kedykoľvek pridať ku ktorejkoľvek skupine, v ktorej sa jej zapáči. Ľudské samice sa správajú dosť podobne.

Zdá sa teda, že príčinu a prapodstatu veľkých konfliktov majú teda na svedomí muži obraňujúci svoje teritórium a háremy. Moja otázka je dnes dosť špekulatívna a sociálno-inžinierska. Pustite fantáziu z uzdy, predstavte si, že ste v pozícii mocného svetoregulátora a máte možnosť urobiť svet krajším a bez vojen. Pozerajúc na prirodzené správanie zvierat, akú formu existovania by ste uzákonili?

Pre inšpiráciu opäť ponúkam pár odpovedí mojich priateľov na maili a na ďalšie zaujímavé špekulácie sa teším v diskusii.

Takto dopadnete vy všetci konzervatívci a konzervatívkyne – napokon z vás vykukne vaše podvedomie túžiace po centrálnej regulácii života a šťastia a nikdy nepochopíte tú námahu, ktorú si dávame my liberáli, keď chceme posudzovať všetky osoby, deje a udalosti individuálne a bez všeobecných návodov!
Zelená feministka

V mojom okolí, teda v širšej rodine a zoskupení priateľov a známych, je najrozšírenejšou formou existencie systém samíc vychovávajúcich mladé a migrujúci samci. Samice držia pozície, kooperujú s inými samicami, pomáhajú zvládať krízy, poskytujú otepľovačky, z ktorých ich mladé už vyrástli, organizujú večierky, strážia si vzájomne potomstvo a delia sa o telefónne čísla doktorov, zubárok, kaderníčok, inštalatérov a psychiatrov. Samci chvíľu pobudnú a potom odmigrujú ďalej, zostávajú po nich len gény, historky a občas nejaké tie dlhy. Nehovorím, že tento systém je najlepší, ale rokmi je pomerne overený, zabezpečuje prežitie rodu a dá sa v ňom zažiť dosť zábavy. Patriarchálne zoskupenia okolo najsilnejších samcov, ktorí vládnu silnou rukou – pokiaľ som mala možnosť ich spoznať – mi pripadajú o dosť tragickejšie. Každému, čo jeho je.
Kooperujúca slonica

Ja, introvertný programátor, pamätajúc na politické a kultúrne dedičstvo svojich predkov a na stáročné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť, v zmysle cyrilometodského duchovného dedičstva a historického odkazu Veľkej Moravy, vychádzajúc z prirodzeného práva národov na sebaurčenie, spoločne s príslušníkmi národnostných menšín a etnických skupín žijúcich na území Slovenskej republiky, v záujme trvalej mierovej spolupráce s ostatnými demokratickými štátmi, usilujúc sa o uplatňovanie demokratickej formy vlády, záruk slobodného života, rozvoja duchovnej kultúry a hospodárskej prosperity, teda ja, občan Slovenskej republiky sa prostredníctvom tohto webu pýtam: a nebol by svet krajší bez ľudí?
Introvertný programátor

No tak neviem, rozmýšľam o tom, čo anketujúca napísala o paviánoch – teda ak migrujú samci a na mieste ostávajú samice, medziskupinovej agresie je vraj menej. Žeby toto bolo riešenie? My ženy by sme si postavili domy, zariadili domácnosť a muži by putovali. Tento týždeň tam, ďalší týždeň – výmena. Jeden opraví vodovod, ďalší pokosí trávnik a nasledujúci naladí klavír či zaspieva pred krbom. Akurát, že pred domom takej Adriany Sklenaříkovej či Mariany Ďurianovej by bola tlačenica, no a u nás menej atraktívnych by dom možno zíval prázdnotou. Ale keby to odstránilo raz a navždy vojny? Že by tá obeť stála za to?
Obyčajná žena v strednom veku

Keby nešlo o sex, dalo by sa navrhnúť uzatvorenie sa do svojej chat-bunky a len písomný kontakt, spojený s občasným kuriérom doručeným zaslaním spermií vyvolenej samičke na druhom konci drôtu.
Keďže telesné veci sú na živote oveľa príjemnejšie než tie svetovo-sociologické, nechal by som ako svetoregulátor veciam úplne voľný priebeh. Dôležité je, aby všetky samičky vedeli, že to ja som ten svetoregulátor, ktorý veciam nechal voľný priebeh a dal im nádej na polygamiu. Paviánice, šimpanzice, slonice, delfínice aj kružnice majú totiž nadovšetko rady svetoregulátorov.
Sveťo Regulátor

Tak teda slonice sú oproti ľudským samičkám superemancipované. Si robia, čo chcú a nepýtajú sa slona na jeho názor. Very good.
Latentná slonica

Ak by boli ľudia zrelí na život bez konfliktov a vojen, nepotrebovali by svetoregulátora. Ak ho potrebujú, potom najistejší spôsob, ako dosiahnuť krajší svet bez vojen, je absolutistická diktatúra. Len teraz neviem, akéto zviera vlastne som.
Poznačená ideologickými vzormi detstva

Ej, ej, autorka článku! Ty si z nás, so zvoncom medzi nohami, spravila vojnových štváčov a takticky si pri tom zamlčala, že to hráme všetko len preto, lebo sa to páči vám – ženám. A v tejto veľkej hre sa nehrá o nič menej ako o vstupenku do večnosti, hrajme teda ďalej, aj keby mal vesmír prasknúť v švíkoch. 
Jediná pre mňa atraktívna forma skutočne humánnej spoločnosti: „Milujme ženy, aj keby pri tom mala krv tiecť!" No dobre, tak aspoň rozšírme výučbu na ZŠ o jeden naozaj nepovinn

Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [12]