Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 6.9.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Ženy-nevernice a čo s tým majú lastovičky

Blank

Z jednej vedeckej štúdie vyplynulo, že vydaté ženy si pre zálety rady vyberajú mužov vo vedúcich pozíciách, starších, fyzicky atraktívnejších a ženatých. Častejšie bývajú neverné partnerom, ktorí majú nižšie postavenie, sú mladší, fyzicky neatraktívni s nepravidelnými rysmi. Kozmetická operácia vzhľadu zdvojnásobí mužove šance na cudzoložné dobrodružstvo. Čím je atraktívnejší, tým je menej pozorným otcom. A napokon, jedna tretina novorodencov v západnej Európe sa rodí z cudzoložných stykov.

Ak ste sa po prečítaní výsledkov štúdie zhrozili, pokojne to zas vydýchajte, netýka sa totiž ľudí, ale lastovičiek. Odporúčam však veľmi sa netešiť, lebo sexuálne správanie vtákov je v mnohom oveľa bližšie k správaniu ľudí ako napríklad správanie primátov.

Z iných výskumov totiž vyplynulo, že čím väčšie sklony k zahýbaniu majú samičky, tým majú samčekovia toho druhu väčšie semenníky, teda tým väčšie množstvo spermií musia tvoriť, aby eliminovali následky nevery. Ako už isto tušíte, muži a lastovičiaci ich majú v porovnaní so samcami verných živočíšnych druhov pomerne k telu mimoriadne vyvinuté. V spoločnostiach lovcov a zberačov sa cudzoložstvo vo veľkej miere našlo všade tam, kde po ňom niekto čo len trochu pátral.

No a napokon posledný výskum, ktorý mnohých mužov úplne dorazí: V jednom bloku nájomného domu v Liverpoole Robert Baker a Mark Bellis z Manchesterskej univerzity zistili na základe genetických testov, že viac ako pätina detí nebola potomkami svojich údajných otcov. Opakovaný test v južnom Anglicku výsledky potvrdil.

Zdá sa, že rovnako ako súčasný vystresovaný moderný muž, ani vznešený divoch nežil v blaženej sexuálnej rovnoprávnosti, ale trpel večným stihomamom, že mu sused nasadí parohy. Zároveň túžil nasadiť parohy on jemu.

I keď najnovšie vedecké štúdie správania žien potvrdzujú prekvapivú zhodu s tým, čo bolo vyššie napísané o lastovičkách, je dôležité podotknúť, že ženy obvykle uprednostňujú monogamné manželstvo, a to aj v spoločnostiach, ktoré sú polygamné. Ženy sa neusilujú o sexuálnu pestrosť pre samotnú sexualitu. Existujú výnimky, ale vo väčšine prípadov ženy nie sú nymfomanky. Ženy totiž mohutnou promiskuitou nikdy nezískajú toľko čo muži – ich rozmnožovacia schopnosť nie je determinovaná počtom samcov, s ktorými sa pári, ale obdobím potrebným na donosenie a výchovu potomka. Takže ak sa ženy uchyľujú k cudzoložstvu, robia to z podobných dôvodov ako lastovičky. Potrebujú starostlivého otca pre svoje deti, ale keď na jar doletia na hniezdisko neskoro a všetci najschopnejší samčekovia už sú rozchytaní, uspokoja sa s priemerom alebo s takým, čo zvládol obsadiť aspoň dobrý flek. A keď sa nešťastník nepozerá, zahne mu s geneticky lepšie disponovaným susedom. Čo všetko žena neurobí pre blaho svojich detí!

A tu je moja anketová otázka: Sú vám lastovičky sympatické?
Ako vždy, i tentoraz ponúkam pre tých, čo chcú na otázku odpovedať v diskusnom fóre, zopár inšpiratívnych odpovedí mojich priateľov na maili. Som trochu sklamaná, že niektorí nepochopili, či lepšie povedané zámerne nechceli pochopiť, že je to len metafora a ja sa pýtam na ich názor na ženskú neveru. Ale možno som len ja nepochopila metaforickosť ich odpovede.
Pre istotu teda dodávam pre odpovede v diskusnom fóre podotázku: Čo si myslíte o ženskej nevere?

Kdesi som čítala, že ženy potrebujú na neveru dôvod, muži príležitosť. Asi na tom niečo bude. Tým sa nesnažím nikoho dávať do jedného vreca s lastovičkami, samozrejme. Nič proti nim, štebocú príjemne, vraj prinášajú šťastie a keď na ne pozriete, aké sú pekné, ich rozmnožovacia stratégia ich génom prospieva. Ja osobne som sa pre blaho svojich detí snažila uloviť najschopnejšieho voľného samčeka, ktorý vykazoval dobre stavané telo, použiteľnú inteligenciu, aké-také inštinkty ochrancu a zdravé príbuzenstvo. Už mi ostáva len čakať a pozorovať svoje potomstvo, aby som zistila, či som sa fatálne nepomýlila a či nie je na mieste začať štebotať u susedov.
Taktička a strategička, ktorá si lastovičiu kariéru necháva na horšie časy

Neverné ženy neexistujú. Ak si žena myslí, že je svojmu partnerovi neverná, neberie len na vedomie, že sa s ním už niekde hlboko v duši rozišla.
Verní muži neexistujú. Ak si muž myslí, že je verný, zakrýva len svoju neschopnosť nájsť si viac partneriek.
A teraz môžete zletieť z tých drôtov, lastovičky.
Pštros

Ako dieťa som sa každoročne tešila, kedyže už priletia lastovičky a pristanú v hniezde nad kúpeľňovým oknom pod strechou nášho domu. Počas leta som sledovala, ako sa mladé učia lietať, študovala ich snemy na elektrickom vedení a počítala, koľko dní ešte chýba do Márie a či tento rok predpovedaný termín odletu dodržia. Nechápala som, prečo staršie sestry moje lastovičie nadšenie nezdieľali. Keď som podrástla, otec pristavil rebrík ku kúpeľňovému oknu a mama mi slávnostne oznámila, že odteraz sa o jeho čistotu zvonku tam za sieťkou proti hmyzu budem starať ja. Vyliezla som hore a takmer nos strčila do toho, čím sa nám moje obľúbené vtáky odvďačovali za prenájom. Na vlastné oči a ruky som sa presvedčila, akým ťažko zmazateľným produktom ich slobodného spôsobu života otravujú iným okolie. A tak si ich život aj so všetkým, čo k nemu patrí, za vzor pre seba dávno neberiem.
Matka detí jediného otca

Správanie lastovičiek dokážem tolerovať a plne ho chápem, ak sa netýka aj môjho partnera.
Zosobnená tolerancia

Lastovičky môžu byť fajn. Napriek tomu mám však pocit, že by som do geneticky lepšie disponovaného hniezda k susedom nelietala. Nechcelo by sa mi dokonca lietať každý rok do Afriky, nieto ešte k susedom. Zatiaľ som spokojná tam, kde som a s kým som. Enem to zdravíčko aby bylo!
Evidentne šťastná osoba – ale nezáviďte!

Lastovičky mi boli doteraz ľahostajné, ale mimoriadne ma zaujíma, kto im robí kozmetické operácie.
Večne rýpavičná jazyková korektorka

Po knihe Vojna spermií je mi všetko jasné a tiež sú mi sympatické lastovičky. Sused v boji o zachovanie civilizácie a genetickú segregáciu ešte zohrá svoju historickú úlohu a založí sa hnutie Thanks to my mother‘s neighbour I don’t have to kill my dad.
Vďačný susedov syn

Lastovičky sú esteticky príťažlivé, ale údržba domu pod ich hniezdom je náročná. Pokojne to berte ako širšiu metaforu. Pri riešení prevádzkových problémov mrzutého každodenného života nie je genofond to najdôležitejšie, naozaj.
Antisyzifa

NIE – preto, lebo: hlboko zakorenená ženská hrdosť a s tým súvisiaca podvedomá túžba byť práve tá jediná a oficiálna manželka medzi konkubínami mi nedovoľuje nahlas súhlasiť s polygamiou.
ÁNO – preto, lebo: čo keď raz bude aj zo mňa lastovička?
Nerozhodná

Nie že čo všetko žena neurobí pre blaho svojich detí, ale čo všetko neurobí pre blaho svojich detí muž! Lastovičky sú mi mimoriadne sympatické.
Partner s nižším postavením, fyzicky neatraktívny s nepravidelnými rysmi

Áno, sú, ale štve ma, že sa my ľudia tak na ne podobáme. Hoci na rozdiel od nich máme jednu výhodu – vďaka svojej mozgovej aktivite sme vyvinuli antikoncepciu, a tak sme plodeniu detí nemuseli podriadiť všetky svoje sexuálne úlety. Hoci občas aj náš samček vychováva kukučie mláďa.
Žena v strednom veku, čo už nebude ničiť lastovičie hniezda

Lastovičky, pokiaľ viem, ešte stále v jeseni zmiznú za teplom a keď sa v meste roztopí aj posledná čľapkanica, húfne kočujú späť. Tam si analyzujte lastovičie operence aj s ich divnými stratégiami, ja sa budem starať, aby mi nezasierali balkón.
Zatrpknutý starý mládenec pracujúci vo filmovom archíve

Všeobecne by som povedala, že ženy-lastovičky sú mi sympatické, lebo minimálne sa vymykajú z bežnej stereotypnej väčšiny. A tak ako lastovičky,

Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [81]