Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 26.7.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Nesedávaj panenka v kúte, nevidno ti zadok!

Blank

Minulý týždeň sme začali trochu pesimisticky a od konca, teda od toho, ako dlho môže vydržať láska. Vráťme sa však na začiatok. K úplne prvému kroku. K baleniu. Jedným z najčastejšie premieľaných mýtov je, že žena je a mala by byť v tomto prvom kroku vždy pasívna, mala by sa nechať zbaliť, a muž je ten, čo vystupuje voči žene aktívne, ba priam dobyvačne. Teda aspoň na prvý pohľad to tak vyzerá a vyzeralo by to tak aj na druhý, keby sa vedci jedného dňa nezamerali na to, čo to vlastne žena pri flirtovaní a zoznamovaní vyvádza.

V polovici 80. rokov vzbudila rozruch štúdia americkej psychologičky Moniky Moorovej. Autorka tajne sledovala 200 žien vo veku od 18 do 35 rokov, ktoré sa pohybovali bez sprievodu po baroch, večierkoch a kaviarňach. Sled telesných signálov bol tak prekvapujúco podobný, až to vzbudzovalo podozrenie, že všetky čítali rovnakú príručku. Celkovo zaznamenala 52 gest, pohľadov a pohybov, ktoré majú pri flirte strategický význam a úžasný účinok.

V skratke by sa to dalo opísať takto:
Do podniku vojde žena a rozhliadne sa. 10 sekúnd. Na nikom jej pohľad nezastane. Sadne si (postaví sa k baru) a až potom sa zameria na cieľ. Letmo, maximálne do troch sekúnd sa pozrie na muža, ktorý sa jej páči. To sa trikrát zopakuje. Nasleduje fixačný pohľad, keď sa na muža pozrie dlhšie. Opakovane. Až v tejto chvíli dovolí, aby sa im stretli pohľady. Pri nasledujúcom pohľade žena na pár sekúnd zdvihne obočie. Zaklincuje to neodolateľným úsmevom. Ak v tejto chvíli ešte muž nenájde odvahu ženu osloviť, žena začne zakláňať hlavu, zapojí aj vlasy, s ktorými sa pohráva, pohadzuje, krúti ich, odhŕňa z čela. Ak muž stále nezaberá, odhalí šiju. Najneskôr v tejto chvíli väčšina mužov zaberie, vstane a osloví ju. Ak sa jej páči aj zblízka a je jej príjemný aj jeho hlas, niekoľkokrát pokývne hlavou. Ak žena prudko gestikuluje, muž sa jej pozdáva veľmi. Ak hladí pohár či iný predmet na stole, inzeruje, aká vie byť nežná. Aj prvý telesný kontakt iniciuje žena, a to tak, že sa o muža akoby náhodou obtrie. Tým ho povzbudí, bez jej signálov by si inak nič nedovolil. A je to. Kontakt bol odštartovaný, nasledujú ďalšie rituálne tance.

Toto všetko robia ženy podvedome a muži to podvedome vnímajú. Osobne si vôbec nespomínam, že by som niekedy čokoľvek zo spomínaných gest a náznakov robila. Lepšie povedané, nepamätám sa, že by som niekedy sama vošla do podniku a že by som si vymieňala pohľady s cudzími mužmi a potom sa mi nejaký prihovoril. Ale možno si to ani nemám pamätať ja, ani ten očne kontaktovaný muž, aby sme si všetci spoločne zachovali predstavu o tom, že my ženy sme slušne pasívne a sedávame v kúte a na mužov prenechávame aktivitu, aby nás objavili a dobýjali.

Nech už je to, ako chce, dnes mám na svoj ctený poradný zbor praktickú a trochu nostalgickú otázku:
Aký trik pri balení úplne neznámej osoby považujete za mimoriadne účinný? Alebo inak: na ČO vás konkrétne niekto zbalil na prvý šup, resp. na ČO ste zbalili niekoho vy? Teda nezaujímajú ma žiadne kecy o kladných morálno-vôľových vlastnostiach, žiadne polročné oťukávanie v práci, škole, krúžku šikovných rúk či na internete. Zaujímajú ma bleskové triky zoči-voči s bleskovým účinkom. A dlhotrvajúcim efektom, podľa možností. Prípadne, ak nemáte kladné tipy, skúste antitipy: Na čo by vás nikdy nikto nezbalil.

Tu sú tipy a triky overené na vlastnej koži niekoľkými mojimi pokusnými vedeckými subjektmi, na ďalšie vyskúšané a úspešné tipy a triky sa teším v diskusnom fóre.

Odpovedal by som veľmi rád, hlavne v kontextoch vedeckého spochybnenia lásky na celý život sa mi prvý kontakt zdá zásadný, avšak odpovedať neviem. Nikdy som nikoho nezbalil a sám som nikdy nebol zbalený. Niežeby som sa nesnažil, avšak keď som po spoločnosti opačného pohlavia túžil úplne zúfalo a hormóny sa drali von všetkými cestami, vždy som sa pri vzájomnom kontakte správal ako trtko. Taký mamľas, čo by aj chcel, ale nevie, ako na to, a tak sa snaží, ale príliš, a dievčatá a vlastne i mužov skôr odpudzuje. No a keď som sa snažiť prestal a zmieril sa s tým, že zostanem sám, šlo to samo. Teda nešlo, všetky moje milostné dobrodružstvá by sa dali zrátať na prstoch jednej ruky a palec by zostal voľný, pričom tie veci, ktoré nejakým spôsobom nakoniec vyústili do intímneho spojenia, sa udiali bez toho, aby som si ich všimol. Ja som aj na to pozvanie na kávu šiel s tým, že kávu vypijem a pôjdem domov.
Prísne monogamný idealista, lebo tak je to najpohodlnejšie

Vždy som si myslela, že som bola schopná mužov baliť preto, že som iná, drzá, vtipná a veselá. Až toť nedávno mi objasnili, že mám proste dobrý zadok. Moja rada znie: pohybovať sa v priestore. Len tak ukážete niečo, o čom ani neviete, že máte dobré. Na drzosť a vtipnosť máme kamarátky.
No a mužov som vyhľadávala podľa čuchu, iné, racionálnejšie vysvetlenie môjho historického panoptika som doteraz nebola schopná nájsť.
Drzá a vtipná s nezaslúžene dobrým zadkom

Mám takú skúsenosť, že najlepšie som zbalila niekoho, keď som sa veľmi nesnažila. Keď sa veľmi snažím, som veľmi neprirodzená. Ale existujú aj takí úchyláci, ktorých tá neprirodzenosť priťahuje. Stačí cudzieho aj vlastného muža pochváliť za čokoľvek a je váš. Kompliment je vlastne pochvala a tej, ako povedal majster Komenský, nikdy nie je dosť. Inak pokiaľ ide o prirodzenosť, najprirodzenejšia a bez všelijakých vplyvov ľudí a prostredí viem byť, keď si sama tancujem, takže vtedy sa na mňa chlapíci priam lepia. Párkrát som dostala kompliment od neznámych mužov, že by mi mali zakázať tancovať. Tí, čo to hovorili, boli vždy vzrušení. Len škoda, že mám tak málo času chodiť si zatrsať. Manželstvo je skrátka dobre vymyslená organizácia. No a rozhodne ma nikdy nikto nezbalí tak, že ma plesne po zadku. Zrejme nebudem jediná žena, takže takto to nerobte, prosím. Strácate body.
Vydatá tanečníčka priťahujúca úchylákov

No, na mňa by určite platila pekná vyzývavá sexi postava, kratučká suknička, pekné opálené telo, hlbší výstrih zvýrazňujúci pekné a pevné prsia (ideálne ak nemá podprsenku), malinký zadoček, široký úsmev, milý tón hlasu, prihovoriť sa mi a povedať niečo zrozumiteľné, dávajúce hlavu a pätu, v ideálnom prípade hladkajúce moje inak aj tak dosť vysoké ego, typu: „Ahoj fešák, výborne tancuješ, nenaučíš ma to?"
Jednoduchý chlapec, ktorého netreba dvakrát vábiť

Práve pred pár dňami som sedela pri stole aj so šéfom a kolegyňou. Dá sa povedať, že sme viedli mimopracovný hovor na pracovnej konferencii. Skláňala som sa nad originál šomlói haluškami, keď prišla reč na balenie báb – asi preto, že viacdňovým konferenciám je táto téma blízka. „Viete, čo má praxou overené môj kamarát na balenie báb? Jednoduchú vetu.“ Môj šéf sa veľavravne oprel rukami o moje plecia zozadu, akože názorne, a hovorí ďalej: „Poď jebať!“ Pomyslela som si „keď nerozumieš, moja, pýtaj sa“, ale v tomto prípade som držala jazyk za zubami. Aj bez pýtania som sa dozvedela, aké kopy dievčat dotyčný zbalil. Keď som už dlho nič neprevravela, kolegyňa poznamenala: „Ty už nevládzeš, že?“ a vyzeralo to, že týmto sa debata uzatvorila. Pomaly sme sa začali dvíhať od stola. Vtom môj šéf iba tak akože oznámil: „Inak, keby ste niečo niektorá potrebovali, číslo mojej izby je 299.“
Tak na toto ma, páni, nezbalíte.
Šťastne rozvedená matka jedného dieťaťa

Rýchly a účinný prostriedok na balenie? Hm, tak toto vedieť, kde som už mohol byť. Dokonca som ju pozval aj do múzea počítačov, a nič!
A čo nefunguje? Dve veci: ak má muž tzv. ľadvinku alebo umelohmotnú karabínku na kľúčoch ešte zo 6. triedy základnej školy, zaručene je odpísaný.
Introvertný programátor

Dala som sa zbaliť na neuveriteľný východniarsky prízvuk, ktorý mi pílil uši, ale pripomínal mi rodný

Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [223]