Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 23.8.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Sex za mäso

Blank

Zatiaľ čo sex je odjakživa intímnou záležitosťou, ktorá sa normálne nedeje uprostred spoločenstva, teda je to činnosť, s ktorou súkromníčime, žiarlime, robíme okolo neho tajnosti, jedlo je jeho pravým opakom. Spoločenskou záležitosťou. Pri jedle sme najmenej sebeckí a najviac spoločenskí. Hlboko v sebe máme sociálny inštinkt deliť sa o jedlo, keď príde návšteva, vždy jej ponúkneme aspoň keksíky alebo kávu.

Zo všetkých pokrmov sa najčastejšie a najradšej delíme o mäso. Čím významnejšia a početnejšia udalosť, tým je nepredstaviteľnejšie, aby na nej mäso chýbalo (teda okrem podivnej vegetariánskej recepcie, ktorou Petr Vachler každý rok trápi hostí Českého leva). Čím do hlbšej minulosti sa ohliadame, tým viac mäsa. Stredovekí kronikári písali o hostinách plných mäsa, koľko sa upieklo volov, prasiat, zveriny či hydiny, o petržlene a mrkve v kronikách ani zmienka. Skúmaním lovecko-zberačských kmeňov sa zistilo, že tí sa spravidla delia len o mäso zvierat, ktoré treba prenasledovať a uloviť. O jedlo, ktoré sa dá zbierať, vrátane malých živočíchov či vajíčok, sa zberači nikdy s celou skupinou nedelia. O mäso sa delia preto, že to sa nachádza v prírode zväčša vo väčšom balení, ako je úspešný lovec schopný okamžite a sám, resp. so svojou najbližšou rodinou spotrebovať. Okrem toho na lov treba kooperáciu širšej skupiny lovcov a tiež šťastie. Zdieľanie mäsa je teda recipročný čin a uloveného mamuta v podstate môžeme považovať za prvý verejný statok.

My ľudia sme najmäsožravejší z primátov, ešte aj relatívne vegetariánski lovci a zberači zjedia viacej mäsa ako opice a šimpanzy. Pri pozorovaní šimpanzov sa však zistilo niečo zvláštne. Lovia aj vtedy, keď je korisť po rozdelení medzi všetkých kooperujúcich veľmi malá. A ďalšie pozorovania ukázali ešte zaujímavejšie veci. Šimpanzy nelovia ani tak pre samotnú potravu, ale zo spoločenských a reprodukčných dôvodov. A sme doma! Lovia pre sex. Ak narazia šimpanzy na tlupu lovnej zveri, pustia sa do jej prenasledovania s tým väčšou pravdepodobnosťou, čím je ich viac. Najspoľahlivejším ukazovateľom toho, či sa napokon dajú na lov, však je to, či ich pozoruje samica, ktorá práve ovuluje. Ak sa im podarí niečo uloviť, prvé sústo lovci ponúknu práve tejto samici. A samica sa začne okamžite páriť s tým samcom, ktorý jej ponúkne najväčší kus mäsa.

Väčšina antropológov sa domnieva, že predkovia ľudí, australopitekovia, žili v podobných spoločenstvách ako šimpanzy, a teda aj u ľudí mohol mať lov viac sexuálny ako nutričný význam. Napokon, v kmeňoch s veľkým výskytom promiskuity trávia muži mnohonásobne viac času (až sedem hodín denne) na loveckých výpravách ako muži z kmeňov, v ktorých prevláda vysoká partnerská vernosť (lovia tak dvakrát do týždňa).

I keď ma viac láka diskutovať o mamutovi ako prvom verejnom statku a o následkoch, ktoré to na vývoji ľudstva zanechalo (viac zaujímavostí na túto tému sa dočítate v knihe Matta Ridleyho Původ cnosti, O evolučních základech a zákonitostech nesobeckého jednání člověka), sme v rubrike o sexe a vzťahoch medzi mužom a ženou, tak pri tom aj pekne zostaňme.

Moja otázka znie: Pozorujete na svojom sexuálnom a vôbec partnerskom správaní k druhému pohlaviu nejakú spojitosť medzi sexom a konzumovaním mäsa? Alebo širšie medzi sexom a jedlom. Alebo ešte širšie, medzi sexom a mužskými „loveckými“ schopnosťami, inak povedané, ako vie muž zabezpečiť rodinu v súčasných podmienkach?

Ako vždy, opäť som oslovila s touto anketou aj okruh mojich mailovacích priateľov. Tentoraz sa chytili najmä ženy. Muž odpovedal najprv iba jeden, aj to som jeho odpoveď pochopila až po dodatočnom vysvetlení. Druhý muž, občasný vegetarián, mi len súkromne odpísal, že on mal väčšiu chuť na sex v obdobiach, keď mäso nejedol. Tretí mi odpísal, že on považuje vegetariánstvo za väčšie utrpenie ako celibát. Ani jeden mi to však nesformuloval do uverejniteľnej odpovede, a tak česť mužov na poslednú chvíľu zachránil svojou odpoveďou už len kinofil. Dúfam, že sa o mužskom chápaní korelácie medzi sexom a mäsom dozviem viac v diskusii od čitateľov.

Áno, áno, áno. Všetko na mojom správaní pozorujem. Ak mi navarí, hneď ho viac milujem a chce sa mi to aj znázorňovať vo fyzickej rovine. Ak mi niečo kúpi, tiež ho viac milujem, pretože sa mi páči, že si neuskrblil pre seba, ale otvára svoje šľachetné srdce a rozdáva, čo v pote tváre zarobil. A nakoniec, áno, nikdy ma nevzrušovali muži, ktorí nič nemali, nič nedokázali získať, nevedeli a nechceli zarobiť, nezaobstarali, nepostarali sa a boli lemry lemravé, lebo jednak pasivita v živote neveští nič dobré o aktivite v posteli a jednak moje atavistické inštinkty mi napovedajú, že ak nevie uloviť mamuta, môžem raz aj s ním počatými deťmi umrieť od hladu a zimy v ním nezateplenej jaskyni.
Žena, čo vie svoje a nebojí sa k sexuálnemu pragmatizmu priznať

Nuž, nie som prvá, čo tvrdí, že muž je najsexi v kuchyni, keď niečo pripravuje. To funguje aj u mňa. A pokiaľ ide o mäso, môj muž ho vie najlepšie grilovať. Ale griluje dobre aj zeleninu. Ja to všetko predtým naložím do špeciálnych korenín, takže on vlastne zlizne len smotanu slávy, ale vôbec mi to nevadí. Ja by som ten gril neobsluhovala ani za boha a jeho to baví. Takže keby som sa vrátila k otázke: áno, imponuje mi, že môj muž robí rád tie veci, ktoré by som ja nerobila. A o tom to je. Zisťujem, že čím ďalej, tým viac varí on a začína ma stále viac a viac priťahovať.
Mäsožravá láskyplná manželka

Porciovanie mäsa je mimoriadne sexi. Vždy keď sa venujem jeho príprave, tak som v kuchyni objektom neustáleho sexuálneho obťažovania zo strany partnera.
Žena s archetypom muža v duši

Bože, to je otázka! No dobre, skúsme. Keď tak nad tým rozmýšľam, asi je to všetko pravda, lebo len ťažko si viem predstaviť, že by ma sexuálne priťahoval vegetarián či vegán (všetkým,  ktorých nepoznám a sú veľmi sexi, sa dopredu ospravedlňujem, aj ich partnerkám). Nedávno som prvýkrát v živote pozerala Výmenu manželiek. Jeden z hlavných hrdinov bol makrobiotik. Inak, to bol pohľadný chlap – vysoký, štíhly s čiernou hrivou a ostrými črtami, ale bol dokonale asexuálny so svojimi rečami o napučaných zrninách. Napriek dobrému výzoru to bol typ, keď by si okrem mňa viaceré povedali: ani na pustom ostrove, kde by bol okrem mňa už iba tento makrobiotik! A ešte detail z vlastnej kuchyne: pri nedávnej dovolenke bolo veľmi vzrušujúce sledovať vlastného muža, ako pri stane na ohni pripravuje pre našu rodinu jedlo, bolo to trochu ako z dávnych čias, keď sa osídľoval Divoký západ (napriek luxusnému kempu). A keby ešte tak pitval nejaké divé zviera či vlastnoručne ulovenú rybu! Asi máme v sebe dačo z tých šimpanzov.
Žena v strednom veku, tradičný rodinný typ, hoci si to málokto o nej myslí

Nevarím vôbec.
Pepek Námorník

Spojitosť medzi jedlom a sexom je jasná vec. Neviem si predstaviť, že by som žila s človekom, ktorému je jedno, čo je: „V pohode si dám každý deň nejaký vyprážaný syr. Ja si na jedlo nepotrpím.“ Nedajbože by bral ohľad na „nešťastné zvieratká“ a mäso ako také by mu prekážalo. Pasiu z jedenia som zdedila po rodičoch, prarodičoch a som rada, že aj môj frajer má mäso rád. Poriadne: rezne, klobásy, steaky, sviečkové a iné mäsové fajnoty.
Hurá na víkendové grilované mäská!
Ubohí vegetariáni – bez mäsa to nemôže byť ono!
Naveky mäsožrútka

Nedávno sa kamarátka rozišla s učiteľom jogy, preferujúcim zdravú surovú bezmäsitú stravu. Vraj v ňom nemá istotu, že by sa dokázal postarať o ňu a ich spoločné dieťa. Keď som ich vzťah analyzovala z hľadiska slnečných znamení, uvedomila som si, že tento aspekt u podaktorých zohráva dôležitú úlohu. Našťastie nie u všetkých, inak by všetci vegetariáni zostali doživotne sami.


Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [84]