Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ľubomíra Vojáčeková | 20.2.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Bobor musí žiť

Blank

Najnovšie správy z USA hlásajú: Stop prenasledovaniu bobrov! Nešťastné zviera, roky týrané na rôzne spôsoby, znovu získava svoju vážnosť. Pomaly, po pár kúskoch, si bobor, naposledy videný v 70. rokoch, hľadá cestu späť na stránky pánskych časopisov. Na amerických blogoch a v lifestylových magazínoch už dlhší čas prebiehajú živé debaty o jeho osude a mnohí ľudia, ženy aj muži, oslavujú jeho príchod.

Roky bol bobor kynožený, a dokonca vzbudzoval odpor. Začiatok anihilácie zvieraťa sa datuje zhruba do obdobia filmu Million Dollar Hotel, v ktorom z úst Milly Jovovich odznelo jednoznačne nenávistné a urážlivé vyhlásenie. Pre bobra nastalo peklo na zemi. Jeho príbytok bol barbarsky vypaľovaný voskom a na znamenie verejnej potupy mu bola militantným spôsobom holená hlavička. V určitých prípadoch dokonca dochádzalo k nedobrovoľnej bolestivej obriezke či k vytrhnutiu kúskov kože (krycí názov mučivej a teraz už to môžeme povedať nahlas – fašistickej – operácie bol „brazilian“).

Obdobie temna sa, našťastie, skončilo. Bobra teraz možno vidieť veselo vykukovať z jeho prirodzeného prostredia. Obľubuje intímne a vlhké zákutia a i keď zatiaľ ide najmä o exempláre bobra amerického, je to pravdepodobne začiatok lepších časov pre bobry celého sveta.

Výhody bobra sú nesporné. Dokonale ladí s retro trendmi v obliekaní. Vytvára most medzi modernou ženou a jej neandertálskou matkou. V zime aj v lete (príjemne) hreje. Občas sa, verný svojmu pôvodu, animálne zapotí. Jeho údržba nebolí a je jednoduchá. Pokiaľ bobra násilne neholíme, ostáva v dobrej nálade a pri sile. Kožúšok stačí len jemne upraviť po bokoch a bobor je pripravený predviesť sa v plnej kráse.

S bobrom sa dá maznať a naťahovať ako s domácim miláčikom. Má nesporne pozitívny vplyv na čistenie medzizubných priestorov, v časoch núdze dokáže nahradiť dentálnu niť. Je priateľský k nižším živočíšnym formám, ktoré si v jeho kožúšku rýchlo vytvoria prirodzené prostredie potrebné na prežitie. Ľahko sa umýva. Aby srsť ostala zdravá a lesklá, odporúča sa užívať potrebné vitamíny a podporné látky.

Mienkotvorný Big Apple už koncom roka 2003 hlásal v článku New York Magazine príchod prvých lastovičiek: Sex v meste nedávno oslavoval estetiku bobra pre ženy, zatiaľ čo Kate Mossová sa predviedla vo W magazíne. Simon Doonan z newyorského Observer, ktorá sa v týchto veciach vyzná, vyhlásila, že spodná bielizeň, závislá od úplnej depilácie, je out.“

Ktovie, ako sa starý kontinent vyrovná s prudko pozitívnym vývojom našich zámorských pionierov. Dúfame však, že sa situácia európskych bobrov čoskoro dostane na správnu koľaj. Ideálne by bolo, keby u nás na celú záležitosť dohliadla príslušná inštitúcia zodpovedná za slobodu a práva zvierat. To, čo teraz bobor potrebuje najviac, je predovšetkým podpora masovej verejnosti. Držme si palce, aby sa aj mienkotvorné médiá chytili podhodenej udičky a posunuli bobra správnym smerom: na stránky popredných lifestylových magazínov a do priamych prenosov najrozmanitejších reality show.Ľubomíra Vojáčeková  viac od autora »
Vaše reakcie [30]
:: Súvisiace reklamné odkazy