Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Lukáš Krivošík | 2.1.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

2007, Anno Domini

Blank

Začína sa nový rok a to je príležitosť nielen pre bilancovanie a plánovanie, ale aj pre zamyslenie sa, čo nasledujúcich 365 dní prinesie Slovensku a svetu. Ako konzervatívec, samozrejme, skláňam svoj imaginárny klobúk pred nečasmi časov a uznávam, že žiadna dialektika dejín, ani žiadny hegeliánsky „Weltgeist“ neexistujú a akékoľvek predikcie sú možné len vo veľmi obmedzenej miere.

Vedia to všetci profesionálni vykladači kávových usadenín z okraja pohára našej politiky. Ak sa náhodou trafíte, získate nimbus proroka, čo vidí za roh a neomylne drží prst na pulze sveta. A ak nie, o týždeň si na vás aj tak nikto nespomenie, takže nič nepokazíte. Tento článok nepríde s bombastickými predpoveďami. Neviem, kde a kedy al-Káida znovu zaútočí, ani nepoznám dňa a hodiny, kedy Mečiar rozbije našu najsociálnejšiu vládnu koalíciu. No s využitím existujúcich trendov sa dá čo-to predpokladať.

Svet
„Tejto krajiny osud nejasný je,“ povedal by majster Yoda, keby mu pripadla nevďačná úloha robiť akékoľvek predpovede ohľadne ďalšieho vývoja v Iraku. O pokračovaní vojny proti terorizmu ani nehovoriac.
Zrejme niekedy v dňoch, keď vyjde tento článok, popravia konečne Saddáma Husajna. Je to síce pár desaťročí neskoro, ale je možné, že keby ho súdil slovenský súd, už dávno by ho prepustili a ešte by zosadenému irackému diktátorovi aj vyplatili odškodné za prieťahy v súdnom konaní, ktoré by mu priznal Európsky súd pre ľudské práva. No k väčšej eskalácii násilia, akú už máme v Iraku dnes, zrejme dôjsť ani nemôže, preto sa netreba báť nepokojov a starého vlka konečne poslať do večných lovíšť.

Zaujímavý bude vývoj okolo jadrového programu Iránu a Severnej Kórey. Čo sa týka Pchjongjangu, nie je vylúčené, že skončí ako Pol Potov režim v Kambodži, s ktorým skoncovala intervencia vietnamských súdruhov v roku 1978. Všetci očakávajú, že problém budú riešiť Američania, ale čo keby došlo k náhlemu prepadu cez jedinú hranicu, ktorú kórejský „Elvis v pyžame“ pokladá za bezpečnú? Čína by takouto intervenciou potvrdila svoje veľmocenské postavenie v Ázii, a Washingtonu, Tokiu i Soulu by spadla sánka. V roku 2008 sa v Pekingu majú odohrať letné olympijské hry a zosadenie stalinistického režimu v KĽDR by pred najočakávanejšou športovou udalosťou nadchádzajúcich rokov mohlo posilniť beztak silné národné vášne.
Pikantné je, že autor špionážnych trilerov Tom Clancy (Hon na ponorku, Vysoká hra patriotov, Najväčšia hrozba...) zasadil v jednom zo svojich diel vypuknutie druhej kórejskej vojny práve do roku 2007. Všetci sa tešíme na nového generálneho tajomníka OSN, Pan Ki-muna. Zaujímavé by mohli byť výsledky avizovaných volieb v Nigérii, Škótsku a Walese. Rozpad najľudnatejšej africkej krajiny (na kresťanský juh a islamský sever) alebo Spojeného kráľovstva by bol skutočne bombou, ktorú by predvídal málokto.

Európsky svet
V Európe sa 1. januára začne polročné nemecké predsedníctvo. Jedno sa dá už teraz povedať s absolútnou istotou: Európska únia sa počas tohto polroku určite nestane slobodnejšou. Skôr naopak. V januári má byť predložený Energetický akčný plán a Angela Merkelová už ohlásila, že bude dávať umelé dýchanie klinicky mŕtvej euroústave. 19. februára 2007 na zasadnutí Rady ministrov pre konkurencieschopnosť sa zase bude hútať, ako konečne naplniť lisabonskú stratégiu. Rok 2010, keď by sme podľa pôvodných plánov eurobyrokratov mali dobehnúť Spojené štáty, sa už nezadržateľne blíži a Brusel sa stále snaží nestratiť stopu.
Nič dobré neveštia ani blížiace sa prezidentské voľby vo Francúzsku, keď skorumpovaného Chiraca nahradí jeden z dvoch kandidátov, ktorí však zo slovenskej perspektívy vytŕčajú predovšetkým tým, že sú obaja ľavicovejší ako Róbert Fico. Zaujímavé je, že medzi Francúzmi pomaly stúpa popularita tretieho kandidáta v poradí, Jeana Marie LePena. Francúzi sú nevypočítateľní a ťažko povedať, ako bezprostredne pred voľbami motyka (prípadne al-Káida) vystrelí.
Samozrejme, netreba obísť ani pristúpenie Bulharska a Rumunska k Európskej únii 1. januára a prevzatie eura v Slovinsku. Pôjde o prvú postkomunistickú krajinu so spoločnou európskou menou, takže bude zaujímavé, ako sa s ňou slovinská ekonomika vyrovná a najmä, či nedôjde k nárastu cien.

V zásade sa dá predpokladať, že aliancia liberálnej ľavice a islamofilov, v snahe pochovať aj zvyšky tradičnej západnej civilizácie v Európe, bude počas roka 2007 pokračovať ako doposiaľ. Ktovie, možno tento rok pápeža vyzvú, aby vyprázdnil chrám sv. Petra a umožnil jeho prestavbu na mešitu. Po nedávnej Benediktovej návšteve v Turecku si však netrúfam odhadnúť jeho odpoveď, keby takú požiadavku naozaj dostal.

Slovenský svet
Samozrejme, nám Slovákom môže byť svet ukradnutý, hlavne že jazdia autobusy z našej dediny do okresného mesta. Rok 2007 sa bude niesť v znamení „budovania sociálneho štátu“ pod vedením nášho dynamického tria: Fico – Slota – Mečiar.
Ak sa niečo zásadné vláda rozhodne zmeniť, tak to urobí práve v nasledujúcich dvoch rokoch. Valentovič zrejme bude pokračovať v snahe zoštátniť zdravotníctvo a Tomanová v snahe rozvrátiť dôchodkový systém. Veľký otáznik visí nad tým, čo urobí Mečiar. Koalu zrejme nepochová, ale možno svojím vydieraním zvýši váhu HZDS v parlamente alebo v niektorých dozorných radách.

Jedno je isté. Svet sa na začiatku 21. storočia vyznačuje takou mierou komplexnosti, prepojenia a decentralizácie, že len jedna predpoveď sa dá uskutočniť s úplnou istotou: bude, ako nebolo.

Nepoznáme dňa ani hodiny. Veľké prírodné katastrofy ako vianočné tsunami spred dvoch rokov prichádzajú neohlásene. Nikto nevie, kde práve niekto stavia nejakú atómovú bombu, ani či sa v indickej garáži nepripravuje technológia, ktorá o desať rokov zmení svet na nepoznanie. Ak si chcete predstaviť budúcnosť, nepredstavujte si to, čo sa javí ako pravdepodobné, ale naopak to, čo sa javí ako nepredstaviteľné.



Lukáš Krivošík  viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy