V prvom rade by nasledujúcich pár riadkov nemali čítať ortodoxní fanúšikovia diela Julesa Vernea. Najnovší prírastok v našej virtuálnej knižnici filmov na stiahnutie,Cesta okolo sveta za 80 dní, totiž narába s rovnomennou knihou pomerne voľnomyšlienkársky. Jadro síce zostáva zachované: odhodlaný jedinec sa snaží dokázať spoločnosti, že hranice ľudských možností sa dajú prekonať, ale obal je nenáročnou komédiou.
Romány Julesa Vernea do dnešného sveta už nepatria. Hoci neustále vychádzajú v nových reedíciách, osobne nepoznám nikoho, kto by im holdoval. Nemyslím si, že by nemohli zaujať súčasného čitateľa, ale ich periférnosť vidím aj v oblasti filmových adaptácií. Zatiaľ čo v päťdesiatych rokoch vznikli skvelé filmy ako Vynález skazy (r. Karel Zeman) alebo Cesta okolo sveta za 80 dní (r. Michael Anderson), neskôr sa spisovateľom zaoberali len televízni tvorcovia. Zatiaľ posledný pokus o oživenie Verneovej tvorby na filmovom plátne sa uskutočnil v roku 2004 pod taktovkou nie príliš šikovného režiséra Franka Coraciho. Ten má, mimochodom, za sebou tri filmy s Adamom Sandlerom (Roznášač vody, Pieseň pre nevestu a Klik – život na diaľkové ovládanie), čo o mnohom vypovedá.
Cesta okolo sveta je pomerne zvláštny projekt. Na jednej strane je pestrý, výpravný a občas aj vtipný, no na tej druhej zase kríva po režijnej i scenáristickej stránke. Postavy sa zvyknú správať nelogicky a z času na čas dianiu na plátne trochu uchádza zmysel. Tvorcovia navyše hlavnú úlohu obsadili nevýrazným Steveom Cooganom, ktorý má od distingvovaného Angličana z pôvodnej Cesty okolo sveta za 80 dní, Davida Nivena, pomerne ďaleko.
V novšej adaptácii je z neho totiž trošku pomätený a riadne nešikovný vynálezca. Jeho pobočníka Passepartouta si zahral Jackie Chan, ktorý v Hollywoode čoraz viac klesá do bahna banálnych komédií a snímka tejto charakteristike hanbu rozhodne nerobí.
Najväčším pozitívom filmu je jednoznačne účasť mnohých známych tvárí vo vedľajších či úplne malých úlohách, tzv. cameách. Je tu napríklad Macy Grayová, ktorej sa dokonca pozrieme do spálne, na Divokom západe sa zase objavia Owen a Luke Wilsonovci, v čase najväčšej núdze príde Jackie Chanovi na pomoc legendárny Sammo Hung, a Arnolda Schwarzeneggera uvidíte ako nadržaného indického princa Hapiho. Posledný menovaný za svoj výkon získal nomináciu na Zlatú malinu, rovnako ako aj film samotný v kategórii Najhorší remake. To naznačuje, že snímka nie je len taký nejaký hollywoodsky produkt.
Cesta okolo sveta za 80 dní je prostoduchá komédia s benevolentným prístupom k slávnej literárnej predlohe a aj svojmu filmovému predchodcovi. Účinkovaním viacerých známych hercov trošku zakrýva svoju celkovú nedokonalosť a občas sa v ňom aj niečo vtipné podarí, ale na dve hodiny priamočiarej popcornovej zábavy to jednoducho nestačí. Pri uvedení v kinách komerčne neuspela a so stratou 80 miliónov dolárov je to najväčší prepadák od nezávislej produkčnej spoločnosti v histórii kinematografie. Napriek výpravnosti a pestrosti si myslím, že jej viac sedí menšia obrazovka, čo, napokon, môžete vidieť aj sami. Tam sa stratia aj trochu zvláštne štylizované špeciálne efekty.
Cesta okolo sveta za 80 dní, Around the World in 80 Days. USA – Nemecko – Írsko – Anglicko, 2004, 120 min.
Réžia: Frank Coraci
Scenár: David N. Ticher, David Benullo a David Andrew Goldstein, podľa rovnomenného románu Julesa Vernea
Kamera: Phil Meheux
Hudba: Trevor Jones a David A. Stewart
Hrajú: Jackie Chan – Lau Xing/Passepartout, Steve Coogan – Phileas Fogg, Jim Broadbent – Lord Kelvin, Arnold Schwarzenegger – princ Hapi
Ďalšie články z piatka 6. októbra 2006
Eva Borušovičová: Boh stvoril človeka, pretože má rád príbehy
Soňa B. Karvayová: Slzy troch opitých kamarátov
David Reten: Agatha Christie is not dead!
Ján JoFIX Čičmanec: 47 začína opäť vraždiť
Imrich Rešeta ml. viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|