Odkedy Luis Bun?uel vystrelil na jedného z filmových kritikov, sa síce pomery zmenili, no ani dnes neskladajú tvorcovia zbrane. Okrem žalôb za negatívne recenzie boli novinári vyzývaní trebárs aj na boxerské zápasy. Nedávno si ich niekoľko do ringu pozval nemecký režisér Uwe Boll.
Čo je doma, to sa počíta
Začnime menšou digresiou. Zatiaľ posledný filmový pokus Juraja Jakubiska, Post Coitum (2004), sa nestretol s priaznivým prijatím kritikov, a ani divákov. Režisérova manželka a producentka snímky, Deana Horváthová, sa neskôr vyhrážala filmovým recenzentom žalobami za to, že publikovaním negatívnych názorov poškodili projekt a spôsobili jeho komerčný prepad. Kto snímku videl, určite si o Horváthovej vyjadreniach pomyslí svoje. Nie každý ohrdnutý tvorca reaguje len slovne. Keď sa v roku 2004 objavila vo filme Kameňák 2 postava silne parodujúca českého filmového kritika Tomáša Baldýnského, novinár reagoval pokojným spôsobom. Napísal o tom na svoju internetovú stránku článok a priložil niekoľko zábavných fotomontáží režiséra snímky Zdeňka Trošku. Jeden zo záberov, v ktorom do fotky z pohrebu Heleny Růžičkovej vložil do truhly Lenina, vyvolal obrovský rozruch. Troškov stály spolupracovník a producent Jiří Pomeje totiž verejne vyzval novinára na boxerský súboj ako satisfakciu za urážku. K zápasu nikdy nedošlo, ale Baldýnský na oplátku ponúkol súperenie v komponovaní symfónií. Kto z kauzy vyšiel ako víťaz, je hádam jasné. Česi majú tradíciu napádať svojich oponentov. Jiří Menzel vyšľahal v roku 1998 na filmovom festivale v Karlových Varoch producenta Jiřího Sirotku pre spor o práva na knihu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále. O tri roky neskôr zase na Letnej filmovej škole v Uherskom Hradišti napadol režisér Marcel Bystroň kritika Jana Jaroša za negatívnu recenziu na jeho snímku Cabriolet.
Uwe a jeho dielo – kritika dvíha rukavice
A sme späť pri nemeckom režisérovi, ktorý sa rozhodol s kritikmi vymiesť ring v rámci akcie Raging Boll. Nepripomína vám ten názov niečo? Na rozdiel od Scorseseho boxerskej snímky Zúriaci býk (Raging Bull) s Robertom De Nirom však Boll vytvára umelecky, ale aj komerčne nie príliš vydarené filmy ako House of the Dead (2003) alebo Sám v temnote (2005). Často sú terčom najmä zosmiešňujúcich recenzií. Režiséra od nakrúcania doteraz neodradili ani nepresvedčivé finančné výsledky jeho diel či neúspech u divákov. Dokonca pohorela aj internetová petícia požadujúca zastavenie jeho tvorby, a to ju podpísalo viac než trinásťtisíc ľudí. Boll sa preto rozhodol na ráznu reakciu a piatich najväčších kritikov vyzval na súboj v ringu. Keď sa mu ich nepodarilo zdolať filmami, k slovu sa dostala hrubá sila. Koncom septembra nastúpil medzi povrazy španielsky novinár Victor „Ivan Trago“ Martínez. Je to presne ten chlapík, ktorý pred duelom hodil na internet video, v ktorom v boxerských šortkách a rukaviciach ukazuje, ako si s Bollom poradí. Skvelá hudba a šikovný strih dokázali aj z na pohľad papučového filmového žurnalistu aspoň na chvíľu vykresať španielsku verziu Rockyho. Z krátkej snímky je navyše cítiť ironický prístup k celej veci, ktorý zrejme chýba samotnému režisérovi. Jeho absencia neznamená, že nenakrúca zábavné snímky. Ich humornosť je však nezámerná a dodáva filmom nový, až priam kultový rozmer. Možno ich tak nevnímajú fanúšikovia počítačových hier, pretože najmä tých Boll ničí svojimi počinmi.
Zatiaľ mu z výbehu neunikli vystrašené licencie na hry, z ktorých vznikol spomínaný House of the Dead, ten sme mali až donedávna v našej ponuke na stiahnutie, a Sám v temnote. Okrem toho nakrútil, ak sa vôbec dá to slovo použiť v súvislosti s jeho tvorbou, Bloodrayne (2006) a do kín pripravuje epický In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale (2007). Oba majú počítačové korene a u kolegov z hernej sekcie nášho portálu vyvolávajú zvláštne stavy, nie nepodobné epilepsii. Je to, ako keby vám niekto podobným spôsobom zneuctil hru, na ktorej ste vyrastali, prípadne sa stala srdcovkou v neskoršom veku. Zatiaľ som k Bollovi zhovievavý, pretože na pexeso mi nesiahol. Nedá mi však nepripomenúť, že tento chlapík má doktorát z literatúry. Zdá sa, že záhady nejestvujú len v televíznych seriáloch.
Keď argumenty prestanú pôsobiť, treba použiť násilie
Medzi režisérom oslovenými kritikmi je aj istý sedemnásťročný mladík, ktorý si z neho tak dlho robil srandu v diskusných fórach, až dostal pozvánku na zápas. Čo mu na to povedali doma, nie je známe. Nechať si dobrovoľne zmlátiť dieťa bláznivým Germánom, ktorý sa v mladosti trochu venoval boxovaniu, asi nie je práve výchovné. Napriek tomu sa Chance Minter dostavil a mama ho dokonca povzbudzovala z hľadiska. Boll je zjavne šikovnejší v ringu než na režisérskej stoličke, čo dokazujú aj videá z uskutočnených zápasov. V prvom sa vysporiadal s Carlosom Palenciou Jimenez-Arguellom, ktorý to schytal pekne tvrdo. V ringu sa snažil len unikať, prípadne nastavoval chrbát. To režiséra zjavne rozzúrilo, lebo na začiatku druhého kola sa na Carlosa rozbehol ako parný valec. V treťom kole to publicista napokon vzdal, pretože už bol na hranici fyzického ohrozenia. Rovnako aj Richard „Lowtax“ Kyanka pôvodne Bolla odstreľoval vo svojich textoch pravidelne, ale v ringu sa úlohy razom vymenili. Richard šiel k zemi častejšie, než sa ho Boll vôbec dotkol. K riadnej konfrontácii takmer ani nedošlo, ale Richard stihol schytať niekoľko tvrdých úderov. Napriek tomu urobil z celej záležitosti poriadnu šou, poskakoval po ringu a neustále predvádzal víťazné gestá. Celé to pripomínalo Chaplinove grotesky, v ktorých malá smiešna postavička len poskakuje okolo väčšieho súpera a občas dostane riadnu bombu. Jeffrey Sneider zo známeho internetového portálu www.Aintitcoolnews.com zase po niekoľkých tvrdých úderoch vrhol svoj obed a rozdýchal sa až v kyslíkovej maske. Zdá sa, že filmoví kritici strácajú mimo blahodárneho žiarenia televízie alebo životodarného prítmia kinosál svoju silu. Odstavení od týchto pomôcok sú slabší než Superman obložený kryptonitom.
Boll víťazom, divák porazeným
Pokiaľ ste celý cirkus okolo Uweho Bolla zachytili včas, mohli ste si na výsledky zápasov staviť v internetovom kasíne Golden Palace. To sa preslávilo napríklad dražbou sendviča s podobou Panny Márie alebo predajom panenstva Britney Spearsovej. Ak ste si nestavili, nezúfajte. Režisér sa vyhráža, že zábery nakrútené v ringu zakomponuje na dvd vydanie adaptácie počítačovej hry Postal. Bude mať z čoho vyberať, pretože vďaka kondičke a minulosti amatérskeho boxera svojich protivníkov porazil KO alebo na technické KO. Nikto to nedotiahol ďalej než do tretieho kola. Mladík Minter dokonca údery do hlavy zjavne neuniesol, pretože sa po zápase ospravedlnil za kritiku a uznal, že Bollove filmy nie sú až také zlé. Úbohé dieťa!
Aj keby Boll prehral niektorý z plánovaných zápasov, publicitu si zaručil na niekoľko rokov dopredu. Bola by vlastne škoda, keby prestal nakrúcať, pretože by sme prišli o veľ
Imrich Rešeta ml. viac od autora »
Vaše reakcie [3]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|