Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Imrich Rešeta ml. | 28.9.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Legendárny príbeh lásky k vlasti a k žene

Blank

cid_01Spočiatku to všetko vyzeralo idylicky. Mladý šľachtic Rodrigo Díaz de Vivar (Charlton Heston) šiel ku svojej nastávajúcej manželke, no cestou sa zaplietol do ozbrojeného konfliktu. Zajal vodcov útočiacich Maurov, no rozhodol sa prepustiť ich na slobodu. Za to, že nedovolil luze, ba ani kráľovi dopriať si potešenie z obesenia inovercov, si vyslúžil obvinenie z vlastizrady. Stal sa vyhnancom vo vlastnej krajine, ktorú nadovšetko miloval, a zároveň navždy vstúpil do dejín.

Kto si z dejepisu pamätá príbeh o El Cidovi, má oproti mne výhodu, pretože ja som sa s touto postavou stretol až pri sledovaní rovnomenného zástupcu našej sekcie historických filmov na stiahnutie. Možno to nie je úplne presné spracovanie osudov slávneho Španiela, ale na to sa pri hollywoodskej produkcii nehľadí dnes, a ani v minulosti tomu nebolo inak. Cid vznikol na začiatku šesťdesiatych rokov minulého storočia, čo mu dáva istú výhodu oproti dnešným historickým filmom. Je preverený časom, a aj štyri dekády po svojom vzniku javí známky životaschopnosti.

Cid má epický trojhodinový príbeh, v ktorom nevystupuje výraznejšie množstvo postáv, väčšinou ide o anonymné tváre z davu. No ani tie, ktoré dostanú väčšiu pozornosť, nemajú na ružiach ustlané. Takmer všetky postupne hynú, na hollywoodske pomery až v neobvyklom počte. Preživší to tiež nemajú najľahšie. Dá sa povedať, že ide v podstate o riadne tragický film, pri ktorom sa neoplatí stotožňovať sa s nejakou z postáv, lebo by vám nemusela vydržať až do konca filmu.

Ak vás od sťahovania neodradí trojhodinová dĺžka snímky, dočkáte sa klasického hollywoodskeho spektáklu. Snímka je takým dôstojným reprezentantom starých čias, že sa v nej ešte ľudia bozkávajú so zavretými ústami a o nejakej nahote ani nechyrovať. Strih je pohodovo pomalý, nikto sa nikam neponáhľa, a aj patetické repliky znejú správne vznešene, ako sa na šľachtu patrí. Je príjemné v súbojoch vidieť, že sa bojovníci po chvíli mávania mečom či inou zbraňou unavia. Ich pohyby sú pomalšie a menej presné. Herci sú typovo vhodne obsadení, no pokiaľ očakávate od Sophie Lorenovej čosi viac než len peknú tváričku, možno budete sklamaní. Najmä na začiatku snímky totiž iba ochotníči a s prehľadom by ju zastúpila hocijaká lokálna herečka. Nedá sa jej však uprieť krása, takže počiatočný mdlý výkon jej môžeme prepáčiť. Po zvyšok filmu sa už zväčša tvári tragicky a to jej ide oveľa lepšie.

cid_02cid_03

Scenár Cida oplýva všetkými ingredienciami tradičných dobrodružných romantických filmov: je tu láska, zrada, napätie, silné motívy vlastenectva, cti a odvahy, ktoré vyvrcholia nezabudnuteľnou scénou v záverečnej bitke. Rovnako pôsobivým momentom je aj scéna, v ktorej hlavný hrdina núti nového kráľa prisahať na Písmo sväté, že sa nepodieľal na vražde svojho brata. V iných filmoch by čosi takéto možno vyznelo nepatrične, ale Anthony Mann je pán režisér a tak dokázal dodať týmto momentom potrebnú vážnosť. Nanešťastie je snímka založená práve na jednotlivých situáciách a výsledok potom skôr ako jednoliaty celok pripomína fresku zloženú zo samostatných výjavov. Výplň medzi tým je trošku neprehľadná. Pokiaľ vám neprekáža neštandardná dĺžka filmu, tri hodiny sú dnes na bežného diváka nezvyklé, a máte radi klasiku, El Cid už na vás čaká.

Cid, El Cid. Taliansko / USA 1961, film na stiahnutie, 182 min.

Réžia: Anthony Mann
Scenár: Philip Yordan, Frederic M. Frank a Ben Barzman
Kamera: Robert Krasker
Hudba: Miklós Rózsa
Hrajú: Charlton Heston – El Cid / Rodrigo Díaz de Vivar, Sophia Lorenová – Jimena, Raf Vallone – gróf Ordó?ez, Genevi?ve Pageová – princezná Urraca, Herbert Lom – Ben Yussuf


Ďalšie články zo štvrtka 28. septembra 2006
Rado Ondřejíček: Nespravodlivý svet
Mirka Gučiková: Ako byť dobrý
Elena Akácsová: Je lepšie byť smutný v rólsrojsi, jak veselý na bicykli!



Imrich Rešeta ml.  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy