Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 5.10.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Nedajte sa odradiť/nachytať: toto nie je/je román o láske!

Blank

dejinyObchádzala som tú knihu v kníhkupectve aspoň dva mesiace. Niečo ma na nej priťahovalo a zároveň odpudzovalo. Vyšla v edícii anglo-amerických autorov AAA vydavateľstva Argo a tam väčšinou vyberajú knihy, ktoré nezvyknem znechutene odhodiť. Priťahovalo ma aj to, že autorkou je údajne jedna z trojice najvýraznejších mladých amerických spisovateľov. Ďalší dvaja sú Dave Eggers a Jonathan Safron Foer, pričom druhý menovaný je súčasne jej manželom. Jej druhý román vzbudil u americkej literárnej kritiky búrlivé nadšenie a mexický režisér Alfonso Cuarón už podľa nej napísal prvú verziu scenára pre svoj film.

To, čo ma od knihy, naopak, odrádzalo, bol sladkastý červenoknižnicový nadpis Dejiny lásky a doslova červený romantický obal s obrazom nahej ženy v odvážnej póze. Odrádzala ma aj anotácia na obálke knihy, sľubujúca komplikované pátranie po pôvodne rukopisu s rovnomenným názvom. Nakoniec sa ku mne kniha dostala ako darček a už sa len môžem dohadovať, či ju darca pre mňa kúpil napriek tomu názvu a obalu, alebo práve preň.

V každom prípade to bol skvelý darček a ja som ju od prvej strany po poslednú prečítala takmer na jeden hlt. Napriek pomerne útlemu objemu má kniha pozoruhodne rozvetvený príbeh, niekoľko diametrálne rozdielnych rozprávačov a časových rovín. Dvomi hlavnými rozprávačmi sú dve židovské postavy, nedospelé dievča Alma Singerová a starý muž nad hrobom Leo Gursky, obaja žijúci v súčasnom New Yorku. Okrem nich sa do rozprávania zapojí svojím denníkom aj Almin mladší brat, ktorý si o sebe myslí, že je Mesiáš. O ďalšej postave, Leovom rovesníkovi Cvi Litvinoffovi, sa dozvedáme v tretej osobe. Napokon sú tu ešte zvláštne poetické citáty zo samotného rukopisu Dejín lásky, okolo ktorého sa to vlastne všetko točí. Každý rozprávač má svojský štýl a celkom iný svet, v ktorom žije. Ich svety sa však postupne preplietajú, aby v závere do seba prekvapivo zapadli a ich rozprávanie stíchlo, čo naznačuje aj niekoľko prázdnych bielych strán na konci knihy. 

Mladučká Alma hľadá ženu, po ktorej bola rodičmi pomenovaná, hlavnú hrdinku a múzu Dejín lásky, ktoré vyšli len v malom náklade v Čile a v španielčine. Starý Leo sa okrem vlastnej blížiacej sa smrti, ktorou je priam posadnutý, zaoberá len jedinou životnou láskou Almou a nenápadne sleduje život a kariéru ich spoločného syna, ktorý sa v dospelosti stal uznávaným spisovateľom. Kniha čitateľa doslova pohltí trpkým humorom, do poslednej stránky gradujúcim napätím, ale aj tklivým smútkom a nostalgiou emigrantov, ktorí unikli v rodnom Poľsku holokaustu.

Autorka nezapiera široký rozhľad, vzdelanie a ani svoje veľké spisovateľské vzory z americkej židovskej literatúry Isaaca Bashevisa Singera, Saula Bellowa, Philipa Rotha či obľúbených latinskoamerických spisovateľov Roberta Bolaňa a Jorga Luisa Borgesa. Naopak, v knihe na nich rôznymi náznakmi jemne odkazuje.

Je ťažké prezrádzať viac zo spletitého labyrintu tejto knihy a nepokaziť zážitok z rozplietania záhadného príbehu, či, naopak, nehromadiť ďalšie už aj tak komplikované okolnosti. Preto ani viac neprezradím a už len dúfam, že som bola posledná čitateľka, ktorú od knihy odrádzal jej podivný nadpis a obálka. Táto kniha nerobí hanbu svojej edícii a skutočne stojí za prečítanie skôr, ako príde o pár rokov do kín Cuarónov film. Súdiac podľa jeho uchopenia Harryho Potera to bude trhák a najviac si určite zgustne na pasážach z podivného sveta v pôvodnom rukopise Dejín lásky.

A ešte dve ukážky z úvodu knihy: rozprávanie LeaAlmy

Nicole Kraussová: Dějiny lásky
The History of Love, preklad: Hana Ulmanová
Argo, edícia: AAA, 2006 (1. vydání)


Ďalšie články zo štvrtka 5. októbra 2006
Rado Ondřejíček: Jedna pistácia nikoho nezabije
Damas Gruska: Obete populistov
Miroslav Ulman: Ben Hur pornografických filmov a iné filmové čerešničky



Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy