Včera prezradili svoje knižné tipy pre rôzne typy ľudí Peter Pišťanek, Rado Ondřejíček, Ľuboš Vodička, Dušan Taragel, Eva Čobejová, Jana Kováčová, Jozef Dado Nagy, Fero Gyárfáš, Ľuba Lacinová, Stano Kaclík, Viera Langerová, dnes pokračujeme ďalšími členmi združenia redaktorov, autorov a priateľov T-Stationu.
Eva Borušovičová, redaktorka T-Station
Kate Longová: Příručka špatné matky (Argo, 2005)
Pre matku alebo sestru, ženu, kamarátku, ktoré sú matkami, aby vedeli to, čo viete aj vy, že ako matky sú celkom fajn a budú ešte lepšie, keď budú môcť stráviť pol soboty v posteli pri čítaní tejto vtipnej a múdrej knihy.
Winston Ken Caina, Stephen C. George: Sex na celý život (Columbus, 2003)
Pre kohokoľvek vám milého, kto už nie je pod zákonom a myslí si, že už vie všetko. Nevie.
A. A. Milne: Medvedík Pú (Slovart, 2002)
Pre akékoľvek dieťa, ktoré má schopnosť zlomiť vás na každovečerné čítanie rozprávok. Táto kniha má už sto rokov niečo do seba, ak máte slabosť pre medvede, tigre, prasiatka a klokanov, budete sa smiať až k slzám.
Margaret Atwoodová: Penelopiáda (Slovart, 2005)
Pre kamarátku, ktorá má rada Zamarovského, alebo pre takú, čo večne čaká na svojho muža, ktorý sa kade-tade potĺka (naša recenzia).
Candace Bushnellová: Džungle rtěnek (BB/art, 2006)
Hociktorej kamarátke, matke, sestre alebo aj sebe v prípade, že ide o ženy, ktoré vedia, ktorá kabelka sa hodí ku ktorým topánkam a neboja sa vziať si aj úplne inú a predchádzajúcich pár sezón vydržali v sobotu hore do polnoci, aby si pozreli ďalší diel seriálu Sex v meste a diskutovali o tom, prečo si Carrie nezobrala Aidana. Ja som tú knihu nečítala, ale chcela by som ju, lebo nie každého a nie vždy baví v kuse predstierať, že nie je povrchný.
Monika Vrzgula, etnologička, Dokumentačné centrum holokaustu
Laurence Rees: Osvětim. Nacisté a konečné řešení (Knižní klub, 2005)
Pod stromček sa hodí každopádne, rozširuje obzory aj zreničky a dobre sa pri nej pije.
Miroslav Vaněk (ed.): Mocní? A bezmocní? Politické elity a disent v období tzv. normalizace (Prostor, 2006)
Fasa knižka, keď si potrebuješ osviežiť pamäť, ako sme si žili pred 17 rokmi. Ak má niekto v rodine starnúceho člena politbyra, alebo disidenta v zálohe, určite kúpiť!
Tereza Brdečková: Ještě jsem tady. Rozhovory o životě, dějinách a stáří (NLN, 2005)
Kniha, ktorá mi pripomenula, že máme s mojou sestrou ešte zopár nesplnených nápadov.
Mirka Gučíková, autorka T-Stationu
Peter Moskaľ: Cestopis (Slovenský spisovateľ, 2006)
Prvá kniha autora poteší najmä prózu čítajúce poetické duše. Dopredu si ho môžete preklepnúť na jeho blogu.
DBC Pierre: Vernon Buh Little (Odeon, 2005)
Každý, kto chytal v žite s Holdenom, bude rád utekať pred „spravodlivosťou“ s Vernonom. Kriminálna zápletka vám nedá spať od začiatku a pravdy o živote vás budú úplne polopatisticky biť po hlave. Na záver si určite sadnite.
Milan Kundera: Neznesitelná lehkost bytí (Atlantis, 2006)
Kamarátom, ktorých máte tak radi, že by ste im dali aj to, čo chcete pre seba. A takým, čo vám odpustia, ak si knižku nakoniec na veľmi dlho požičiate.
Lunárny kalendár 2007 (Eugenika, 2006) alebo Lunárny kalendár Krásnej panej 2007 (Krásná paní, 2006)
Mamičkám, babičkám, sestrám, kamarátkam a vášnivým pestovateľom, ktorí tam okrem rád o zdraví, kráse a záhrade môžu nájsť aj váš nenápadne poznačený dátum narodenia.
Štefan Činčura, autor T-Stationu
Viktor Jerofejev: Dobrý Stalin (Kalligram, 2005)
Tomu, kto v čase Vianoc chce vedieť niečo aj o zjavení sa Ježiša Josifoviča a ako v každom Rusovi naďalej žije tento ruský boh, ktorý sa tridsať rokov tváril ako Gruzínec.
John Gray: Slamění psi, O lidech a jiných zvířatech (Dokořán, 2004)
Humanistovi, ktorý by chcel, aby vo svete vládol mier a láska. Dozvie sa, že uskutočnenie jeho ideálu by zahubilo ľudstvo, lebo by mu zabránilo slobodne sa vraždiť, a teda aj prirodzene regulovať, ako mu káže pud sebazáchovy.
Pavel Dvořák: Stopy dávnej minulosti 1 – 4 (Rak, 2004 – 2005)
Každému, kto si myslí, že slovenský národ vymyslel Ľudovít Štúr s kamošmi v krčme pod Devínom.
Jared Diamond: Třetí šimpanz (Paseka, 2004)
Tomu, kto si myslí, že k šimpanzom máme blízko.
Jonathan Marks: Jsme téměř 100 % šimpanzy?, Lidoopy, lidé a geny (Academia, 2006)
Tomu, kto si myslí, že k šimpanzom nemáme blízko. Meno autora niekoho pripomína a oprávnene, preto opatrne servírovať.
Edward J. Larson: Evolúcia (Slovart, 2006)
Tomu, kto chce čítať dobrú knihu o evolúcii na Slovensku po slovensky.
Zlatica Mokráňová, numerologička a autorka T-Stationu
Ako prvé mi napadol Lunárny kalendár, alebo diár Krásnej pani na rok 2007, ale hneď vzápätí som si uvedomila, že to nie je kniha, aj keď ma sprevádza dennodenne už niekoľko rokov. Ako darček však vhodné.
Z náučnej literatúry, ak sa niekto chce naučiť numerológiu, rozhodne odporúčam Robin Stein: Numerologie – čísla lásky (Chvojkovo nakladatelství,1998), teraz vyšlo v opakovanom vydaní. Astrológiu je možno ľahko pochopiť z knihy Wolfgang Reinicke: Astrológia – Zostavte si horoskop samostatne a jednoducho (Gemini, 1991, opakovane vyšla tuším v roku 2004).
Verím, že mnohí nemajú záujem vkĺznuť do tajov astrológie, ale snažia sa pochopiť svoje komplikované vzťahy cez kombinácie slnečných znamení, a pre tých tu je Linda Goodman: Znamení lásky, vyše tisícstranová knižka (Nakladatelství Mikuláš Procházka, 1998).
V oblasti tarotu je dosť ťažké radiť, lebo z tarotových symbolických obrázkov by si každý mal vybrať presne tie, ktoré sa mu páčia. Je to ako s výtvarným umením, nie
Elena Akácsová viac od autora »
Vaše reakcie [8]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|