Začína sa to vždy už koncom novembra. Moji kolegovia, príbuzní, kamaráti blízki i vzdialení si pri regáloch s knihami, kde hľadajú nejaký vhodný vianočný darček, zrazu spomenú na mňa a zavolajú. Telefonát prebieha približne takto:
- Ahoj Elena + nejaká zdvorilostná fráza, ako sa mám a tak.
- Nekecaj a povedz rovno, čo chceš, – spýtam sa nežne ja.
Z volajúceho vylezie knižné zadanie.
Nasledujú moje doplňujúce otázky okolo čakateľa na dar: pohlavie, vek, rodinný stav, záľuby, úchylky, choroby, predošlé knižné (ne)skúsenosti.
Až potom začnem loviť v hlave, čo som v poslednom čase prečítala alebo aspoň prelistovala také, čo by sa hodilo práve preverenému človeku, nepokazilo mu sviatky a volajúcemu renomé skvelého darcu.
Je to drina, poviem vám. Väčšiu drinu zažívajú už len kolegovia Juro Malíček a Eva Borušovičová, keď ich s podobnou otázkou oblažím ja, lebo oni si môžu byť istí, že väčšinu vecí, čo by mi tak spakruky poradili, už som prečítala, a teda volám ohľadne niečoho špeciálnejšieho. Napríklad Jurkovi volám vždy, keď potrebujem kúpiť knihu môjmu bratovi, ktorý má rád sci-fi, má prečítané všetko, čo vyšlo do roku 1990, ale nemá rád tie novšie fantasy a cyberpunk. Teda potrebujem klasické sci-fi, ktoré u nás za socíku nevyšlo. Eve zas volám vtedy, keď potrebujem niečo fakt dobre napísané, ale nie je to žiadna umelecká onánia.
A tak som si povedala, že tento rok túto neľahkú prácu zjednoduším im aj sebe a oslovím združenie priateľov a autorov okolo T-Stationu, lebo to sú ľudia, s ktorými máme spoločné naladenie, keď nie úplne všetkých vĺn, tak aspoň niektorých.
Požiadala som ich, aby mi poslali tipy na niekoľko kníh, ktoré ich v poslednom čase oslovili a je šanca, že ich ešte všetci nečítali a dostať ich kúpiť. Tiež som ich požiadala, aby nekomentovali, o čom tá kniha je, ani ako je napísaná. O čom je, to si môže každý prečítať na obálke alebo na internete. O tom, že je napísaná dobre, netreba diskutovať, veď vyberali ľudia s citom pre písané slovo. Chcela som od nich niečo iné. Aby komentovali, komu by takú knihu kúpili a prečo. Nie všetci oslovení moje zadanie rešpektovali, niektorí ho poňali ozaj svojsky, ale presne to som čakala. A dobre som sa pri tom bavila.
Príspevky sú zoradené tak, ako mi prišli do mailboxu. Stačí si vybrať podľa vašich vlastných sympatií k odporúčateľovi a objednávať cez internet (len si treba dať pozor, aby to ešte do Vianoc aj dorazilo). Prípadne vytlačiť a s nákupným zoznamom vraziť do najbližšieho kníhkupectva.
Peter Pišťanek, spisovateľ a autor T-Stationu
Korán (Lacné knihy, 2006)
Krásna zelená a hrubá kniha, ktorá sa iste bude hodiť do každej domácnosti. Český preklad možno nezachytáva všetky jemné výrazové nuansy pôvodného arabského textu, ale záujemcovi iste pomôže preklenúť čas do definitívneho nastolenia Európskeho kalifátu a všeobecnej arabskej gramotnosti.
De Sade: 120 dní Sodomy (Lacné knihy, 2006)
Vydarené, aj keď pomerne monotónne dielko, ktoré poslúži ako inšpirácia pre všetkých, ktorí radi chodia na chaty (drevené, nie internetové) a usporadúvajú tam večierky.
Omasta-Ravik: Karty, hráči, karetní hry (Lacné knihy, 2006)
Darček pre všetkých vyliečených aj nevyliečených kartárov. Moja úplne posledná partia pokeru v živote sa odohrala jednej noci roku 1988 a prehral som počas nej 15 000 korún. Odvtedy som sa kariet nedotkol. Pri čítaní tejto knihy sa mi na chvíľu zazdalo, že opäť cítim v nose nezameniteľnú vôňu nových hracích kariet a v ušiach šum adrenalínu.
Rado Ondřejíček, redaktor T-Stationu
Haruki Murakami: Hon na ovcu (Slovart, 2004)
Magický realizmus na japonský spôsob. Vhodné pre všetkých, ktorí nevedia, čo so sebou. Netuším úplne presne, čo sa mi tým autor snažil povedať, ale veľmi dobre sa to čítalo.
Haruki Murakami: Tancuj, tancuj, tancuj (Slovart, 2006)
Druhý diel toho predošlého. Stále neviem, čo mi chce povedať, ale mám dojem, že by to mohlo byť o hľadaní odpovede na otázku „Čo so sebou?”. A dobre sa to čítalo.
Ľuboš Vodička, fotograf a autor T-Stationu
Arnold Newman – monografia (Taschen, 2006)
Písal som Ježiškovi, aby mi túto knihu priniesol. Ak sa mám pozerať na fotografie, tak nech sú to naozaj dobré fotografie.
Pavel Dvořák: Prvá kniha o Bratislave (Rak, 2006)
Dvořáka mám rád, Bratislavu mám rád, diabolská kombinácia, ktorej nedokážem odolať. Myslím, že neodolať by mohli viacerí.
Dušan Taragel, spisovateľ a publicista
Ivo T. Budil: Válka Zuluů (Triton, 2006)
Výborná kniha o poslednej vojne medzi domorodcami a vyspelou civilizáciou. Vhodné pre ľudí čítajúcich knihy o histórii a vojnách.
Charles Bukowski: Zápisky starého prasáka (Argo, 2005)
Nový preklad a nové vydanie.
Bukowského časopisecké texty, z ktorých neskôr vznikli jeho slávne knihy. Stručné, úderné, šokujúce, Bukowski v najlepšej forme.
Richard Condon: Mandžuský kandidát (BB art, 2004)
(Majú aj v Lacných knihách.)
Jedna z fundamentálnych kníh thrillerového žánru, prvý preklad, 2 x sfilmované, humor a cynizmus.
Taragel – Danglár: Jánošík
Kompletné vydanie Jánošíka z Pravdy. O Jánošíkovom sexuálnom živote, o Anči a grófovi Révayovi, atď. Jedno prečítanie spoľahlivo usmrtí 10 fanatických národovcov! Cca o 2 týždne na trhu.
Eva Čobejová, redaktorka časopisu .týždeň
Jaroslava Blažková: Happyendy (Aspekt, 2005)
Pre ľudí, ktorí opatrujú chorých príbuzných a majú pocit, že to už ďalej neunesú, alebo že je to nespravodlivé a kruté a že sú v tomto trápení úplne sami.
Viktor E. Frankl: A přesto říci životu ano, Psycholog prožívá koncentrační tábor (Karmelitánské nakladatelství, 2006)
(Vyšlo aj v slovenčine: Napriek všetkému povedať životu áno, Slovenský spisovateľ, 1988)
Knižka pre ľudí, ktorí majú silný pocit, že strácajú zmysel života, že ich utrpenie je neznesiteľné a že život je úplne na figu. Čítanie s obrovskou katarziou.
Jana Kováčová, autorka T-Stationu
Brian Greene: Elegantní vesmír, Superstruny, skryté rozměry a hledání finální teorie (Mladá fronta, 2001)
Dočítala som predvčerom. Odporúčam ľuďom, čo majú aspoň základný záujem o fyziku, aj keď jej nemusia práve nejako zvlášť rozumieť (viem podľa seba, heh). Buď budú cítiť nepredstaviteľné vzrušenie z poznávania doteraz nepoznaného, alebo/a súčasne si uvedomia, že teoret
Elena Akácsová viac od autora »
Vaše reakcie [8]