Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Soňa B. Karvayová | 22.9.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Nebo, peklo, jablkový koláč

Blank

Nedávno som dostala mail, v ktorom sa ma kamarát pýta, či sa má oženiť alebo sa vydať na cestu okolo sveta. Svoju priateľku vraj má veľmi rád a vedel by s ňou prežiť celý život, ale už ju nemiluje tak, ako ju miloval kedysi na začiatku vzťahu. Vraj počká na moju odpoveď a podľa toho sa rozhodne.

Rozmýšľala som nad tým, čo mu poradiť. Spomenula som si na všetkých a všetky, ktorí mi kedy túto otázku položili. Spomenula som si, ako to s nimi dopadlo, či už sa rozhodli do zväzku manželského vstúpiť alebo nie. Aj ja sama som sa mala dvakrát vydávať a mala som svoje pochybnosti, ktoré hlodali a hlodali, až zo svadby zišlo. Možno je lepšie, keď niekto svoje pochybnosti pred takým rozhodujúcim životným krokom sformuluje nahlas, aspoň sám pre seba, pretože je iste jednoduchšie dvakrát svadbu odložiť ako sa raz rozviesť.

sona14_01

Hľadanie „toho pravého“ je ťažké. Či už neustále pochybujete alebo si myslíte, že tento je ten pravý o každom druhom koho stretnete. Zamilujete sa, spoznávate sa, urobíte pre seba navzájom všetko. Poznáte sa podľa vône, máte zmapované všetky traumy z detstva, chrasty aj jazvy, všetky citlivé miestečka na tele aj duši. Dáte zo seba to najlepšie aj najhoršie, čo ste kedy zo seba vydali. Uveríte, že toto je ten jediný/jediná vo vesmíre, ten pravý/pravá pre vás, s ktorým môžete žiť, až kým vás artróza nepokriví a smrť nerozdelí. A potom sa niečo stane. Prejde pár mesiacov a to, čo vám bolo milé, je vám zrazu hnilé. Čo voňalo, teraz smrdí, roztomilé sa stane otravným a drobné nedostatky iritujú do nepríčetna. Radšej začnete znova od začiatku, opäť sa postavíte na štartovú čiaru súťaže Nájdi toho pravého, ako by ste mali čo len o minútu dlhšie zotrvať s týmto človekom v jednej miestnosti. Čím to je, že pred rokom alebo tromi mesiacmi ste s niekým boli ochotní ísť na kraj sveta a dnes nie ste ochotní mať ani jeho telefónne číslo v mobile? Pred pár mesiacmi ste presne vedeli, čo pre neho znamená nebo a čo peklo a že za jablkový koláč by pre vás urobil čokoľvek a dnes už si musíte spomínať prečo ste s ním boli. Dnes už vám zostal len ten jablkový koláč.

sona14_02

Rýchly jablkový koláč
Potrebujeme:
asi dvanásť stredne veľkých jabĺk
3 hrnčeky polohrubej múky
1 hrnček práškového cukru
1 prášok do pečiva
štipku soli
2 vajcia
necelý hrnček oleja
1 hrnček mlieka
vanilkový cukor
škoricu
trochu oleja a trochu múky na vysypanie plechu
sona14_03

Umyjeme a ošúpeme jablká.

Plech potrieme olejom a vysypeme múkou. Rúru predhrejeme na 200?C.

Do misky vsypeme všetky sypké suroviny na cesto: múku, soľ, cukor, prášok do pečiva a zmiešame. Pridáme vajcia, mlieko a olej a vymiešame cesto. Vylejeme do plechu. Na cesto rovnomerne na hrubom strúhadle nastrúhame jablká. Posypeme jedným vanilkovým cukrom a škoricou a dáme do rúry piecť. Tridsať minút pravdepodobne bude stačiť, uistite sa pichnutím drevenou špajľou - ak sa cesto nelepí, je hotové.

Čím viac jabĺk použijete, tým bude koláč sviežejší. Ja som dala málo, nechcelo sa mi čistiť, nabudúce sa premôžem. Ak chcete skúsiť iný jednoduchý recept na jablkový koláč, je tu, len namiesto jahôd použite jablká. A najrýchlejšie jablkové koláčiky na svete alias maximum efektu s minimálnou snahou vás čakajú tu.

sona14_04

Upiekla som jablkový koláč a pozvala kamaráta na kus koláča a dobré slovo. Neviem, čo by ste mu poradili vy, ale ja som vyhodnotila cestu okolo sveta ako lepšie riešenie. Kým sa vráti, bývalá snúbenica zatiaľ prestane pichať špendlíky do figúrky s jeho podobou a ak boh dá, aj môj kamarát trochu zmúdrie. Lebo niekedy to nie je len o tom koho, ale aj či vôbec.


Ďalšie články z piatka 22. septembra 2006
Eva Borušovičová: TOTO ZOBER A BEŽ!
David Reten: Ten pravý Paparazzi
Imrich Rešeta ml.: Nórsky prienik reality šou a filmu
Ján JoFIX Čičmanec: Reportérka a prasa mimo dobra a zlaSoňa B. Karvayová  viac od autora »
Vaše reakcie [17]
:: Súvisiace reklamné odkazy