Dlhé roky som žila v presvedčení, že neznášam jedlá z tekvice. Príčina je jednoduchá. V našich končinách najznámejší tekvicový prívarok, ktorý dodnes varia naše babky a občas aj mamky, skutočne za veľa nestojí. A keďže ponuka tekvicových jedál sa v mnohých domácnostiach obmedzuje práve a len naň, nie je dôvod zalizovať sa pri pomyslení na tekvicový obed. Zo skúseností najbližšieho okolia viem, že tekvicovému prívarku v neobľúbenosti často konkuruje už len vechťová, občas prezývaná aj sopľová omáčka, pod ktorou sa skrývajú rozvarené šalátové listy.
Matne sa pamätám na kompót, ktorý mi v detstve spolužiačkina mama podsunula so slovami: „Daj si ananásový kompótik.“ A hoci nebol zlý, cítila som sa podvedená pri zistení, že si pochutnávam na tekvicovej napodobenine. Nadlho som tento zážitok vytesnila a úspešne som sa vyhýbala všetkým podobám tekvicových jedál.
Situácia sa zmenila, keď sme sa presťahovali na vidiek a od susedov sa k nám preplazila oranžová krásavica, našťastie komorných rozmerov. Zdalo sa mi barbarské nechať ju len tak zhniť, a tak som ju vyskúšala v koláči. Na počudovanie chutil a stal sa halloweenskou pravidelnosťou. Úspešný vstup tekvice do nášho rodinného receptového repertoáru pokračoval tekvicovo-syrovou polievkou z televíznej kolekcie Zimných receptov Delie Smithovej, a tak sme túto sezónu nasadili tekvice aj my. Jeden druh sa volá tuším Uchi Curimi, ale vyzerá úplne ako Hokkaido, druhému sa vraví maslový orech a rastie nám v rôznych farbách a veľkostiach.
Keďže aj obľúbené jedlá treba variovať a tekvice sa urodilo neúrekom, bolo treba pozmeniť aj syrovú polievku.
Tekvicová karí polievka je čiastočne inšpirovaná vyššie zmienenou polievkou Delie Smithovej a snahou zamaskovať základnú surovinu pred mojím manželom, ktorému tekvicové jedlá chutia viac, keď nevie, že je v nich tekvica. Mne osobne chutí táto polievka najviac z Uchi Curimi, maslový orech si udrží väčšiu sladkosť a dlhšie sa rozvára.
Na polievku budete potrebovať:
malú tekvicu, alebo polovičku väčšej, alebo tretinu velikej, alebo kúsok z obrovskej
1 liter vývaru
aspoň kávovú lyžička karí
olej (ak mám, dávam sýtočervený palmový)
veľkú cibuľu, dva strúčiky cesnaku, malú čili papričku, čerstvý zázvor
soľ, čierne korenie
1 dcl sladkej smotany
Najprv si tekvicu rozrežete na mesiačiky, rozložíte ich na plech, zľahka posolíte, posypete čiernym korením, pokvapkáte olejom a pečiete vo vyhriatej rúre na maxime asi 20 minút. Medzitým si na oleji osmažíte nasekanú cibuľu, cesnak, čili, karí a môžete pridať aj trošku nastrúhaného zázvoru, jemne polievku prevonia a zvýši jej pikantnosť. Potom pridáte kúsky šupky zbavenej opečenej tekvice, zalejete vývarom a čakáte, kým sa pod pokrievkou nevytvorí hustnúca kaša. Prilejete smotanu a všetko dobre premixujete ponorným mixérom. Pri servírovaní ju môžete pre efekt pokvapkať sladkou smotanou a posypať nasekanou petržlenovou vňaťou.
Keď máte väčšiu tekvicu a málo ľudí na polievku, odporúčam časť z nej použiť na koláč, ktorý sa pečie v tortovej forme. Z jednej suroviny budete mať viac druhov jedál a môžete pripraviť monotematické pohostenie pre priateľov bez toho, aby ste ich od ďalšej konzumácie tekvice nadlho odradili.
Na Halloweensky hrnčekový koláčbudete potrebovať:
3 vajíčka
1 hrnček oleja
1 hrnček práškového cukru
1 vanilínový cukor
2 hrnčeky nahrubo nastrúhanej tekvice
citrónovú šťavu a trochu kôry
1 hrnček hladkej múky
1 až 1,5 hrnčeka polohrubej múky
1 lyžičku prášku do pečiva
1 lyžičku jedlej sódy
trocha kokosu
prípadne kakao, oriešky, hrozienka
Najprv do peny vyšľaháte žĺtky s olejom a s oboma druhmi cukru. K tomu pridáte nastrúhanú tekvicu, šťavu z jedného menšieho citrónu a trochu nastrúhanej kôry. Niekedy čerstvú nahrádzam kupovanou sušenou, alebo ju nedávam vôbec. Do dobre premiešaného základu potom opatrne vmiešajte pevne ušľahaný sneh spolu s preosiatou múkou zmiešanou s práškom do pečiva a jedlou sódou. V tejto fáze sa môžete rozhodnúť pre mramorový variant, rozdeliť obe pripravené zmesi na dve časti a jednu zlučujúcu sa dvojicu ochutiť a prifarbiť kakaom. Tí maškrtnejší môžu prihodiť aj nejaké hrozienka a oriešky, treba však prihadzovať s mierou, skôr komorne, pretože cesto je dosť mokré a ťažké vďaka tekvici a mohlo by sa nevládať pri pečení zodvihnúť. Tortovú formu vymažte tukom, vysypte kokosom a nalejte do nej nachystanú zmes. Pečte pozvoľna približne pri 180 °C 40 až 50 minút. Vychladnutý koláč nakrájajte na nie príliš veľké kúsky, lebo je naozaj sýty, a podávajte ho preliaty kyslou smotanou.
Tekvice majú, až na zopár výnimiek, tendenciu rásť do väčších rozmerov, preto je vhodné nachystať si na jeden plod aspoň dva rôzne recepty. Ak vás neoslovili tieto, pokojne do diskusie napíšte svoj obľúbený.
Ďalšie články z piatka 8. septembra 2006
Mirka Gučiková: Chuť po malinách
Imrich Rešeta ml.: Tieň zachraňuje svet
David Reten: Akčné béčka vracajú úder
Ján JoFIX Čičmanec: Larino najsmutnejšie dobrodružstvo
Michaela Malíčková viac od autora »
Vaše reakcie [26]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|