Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Imrich Rešeta ml. | 18.8.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Pán Šťastný a nevysloviteľný penis

Blank

sex_01Melinda a Dan majú problém. Jeho erekcia už totiž nie je to, čo bývala, teda prinajmenšom s ňou. Rozhodnú sa preto navštíviť manželskú poradňu, no Melinda si to so svojím lekárom hneď rozdá vo výťahu. Prosto terapia ako vyšitá. Nasleduje prepletenec medziľudských vzťahov a pikantný súdny spor, v ktorom je najdôležitejšou postavou pán Šťastný.

Sex inštruktor je čierny kôň našej ponuky na stiahnutie. Nenápadný filmík s hŕbou erotiky verbálnej, ale aj vizuálnej, o jednej stratenej erekcii a nevyslovených túžbach. To všetko za podpory slušného hereckého obsadenia, rýchleho strihu a čo je najlepšie – pomerne vtipného scenára. Už od úvodnej scény, keď pre diváka zatiaľ neznámy chlapík vtrhne do chatky a na súložiacu ženu sa oborí, prečo má sex s vlastným manželom, naberá snímka na obrátkach. Pokiaľ čo i len na chvíľu poľavíte v pozornosti, stratíte niť a niekoľkonásobne prepletený dej sa stane pre vás ešte zložitejším.

Príjemná konverzačná snímka sa tematicky zaoberá dysfunkčným vzťahom a rieši, ako vlastne došlo k zlyhaniu. Vtipné je, ako sa väčšina postáv zdráha vysloviť slovo penis a nahrádza ho radšej eufemizmom pán Šťastný. Kdesi som čítal rôzne významy názvov, aké používa muž pre svoj nástroj a zvyčajne to paradoxne v realite bolo úplne opačne, než znelo honosné meno. V Sex inštruktorovi je to tiež presne tak. Neustále riešený pán Šťastný je totiž viselec ako z učebnice. Ale nemusíte mať strach, všetko sa napokon na dobré a smerom nahor obráti. Hádam nič nepokazím, ak aj prezradím, že snímka sa končí pozitívne – súložou.

Na čele hereckého obsadenia exceluje James Spader, známy napríklad z filmov Sex, lži a video (r. Steven Soderbergh, 1989) alebo Hviezdna brána (r. Roland Emmerich, 1994). Je vidieť, že jeho kariéra je na pomedzí. Podobne ako trebárs Bill Pullman, ktorého Kliatbu som recenzoval nedávno, delí svoj čas medzi komerčné a nezávislé projekty. Chápem, že musí z niečoho živiť rodinu aj James Spader. O to viac si potom užíva projekty ako Sex inštruktor, pretože jeho podanie neurotického doktora „cez vzťahy“ je dotiahnuté do dokonalosti. Tu sa hrbí viac, než je obvyklé, tam má zase tik v oku a scéna, v ktorej sa v rozrušení vrhá pre upokojenie na čokoládu, je úplne super. Škoda len, že v priebehu deja sa postupne stáva „iba“ jednou z postáv a dostáva sa ako keby do úzadia. Na jeho miesto však prichádza pochudnutý Bill Murray sťa chlapácky právnik s kovbojským klobúkom a snímku ťahá ďalej sám. Nie nadarmo spomínam len predstaviteľov mužských postáv, ich krajšie protiklady totiž zostali akosi iba na ozdobu. Či už ide o mdlú Meloru Waltersovú alias Melindu, ktorá, žiaľ, podáva najlepšie herecké výkony iba v erotických scénach, alebo uhrančivú Laru Flynn Boyleovú. Tá zase počas celého filmu len chladne priviera oči. Ale díva sa na obe celkom dobre.

sex_02sex_03

Sex inštruktor rozhodne nie je film pre celú rodinu, na to je tam erotiky na rôzne spôsoby priveľa. Dospelí si ho však užijú práve vďaka nej a tiež svižným dialógom i vtipným scénam. Film sa neberie príliš vážne, čo je len dobre. Preto ani neprekáža záver, ktorý do celkovej koncepcie snímky zapadá len s prižmúrením jedného oka. Nasleduje totiž slapstickovo zrýchlená automobilová naháňačka. Mám pocit, že film chce byť tak trošku experimentom. Na úrovni scenára absenciou zmysluplného príbehu, v samotnej realizácii využívaním netradičných uhlov kamery, rôznymi prestrihmi na to, čo si postavy v danej chvíli myslia, až po zábery priemyselnej kamery na – práve vďaka tomu – autenticky pôsobiacu súlož vo výťahu. Možno to takto opísané vyzerá nepekne, ale vo filme to záhadným spôsobom funguje celkom dobre a navyše vtipne. To sa nedá povedať o každej komédii.

Sex inštruktor, Speaking of Sex, Kanada – USA, 2001, film na stiahnutie, 97 min.

Réžia: John McNaughton
Scenár: Gary Tieche
Kamera: Ralf D. Bode
Hudba: George S. Clinton
Hrajú: James Spider – Dr. Roger Klink, Melora Waltersová – Melinda, Jay Mohr – Dan, Lara Flynn Boyleová – Dr. Emily Paigeová, Bill Murray – Ezri Stovall

Film Sex inštruktor si môžete pozrieť hneď teraz za 55 Sk v našej virtuálnej požičovni.

Ostatné filmy z ponuky nájdete v našej filmovej sekcii


Ďalšie články z piatka 18. augusta 2006
Eva Borušovičová: Dve deci za tri stovky, zlatko
Michaela Malíčková: Polievky k televízoru pre bezúhonných aj pre tých, čo včera hýrili
David Reten: Sedem chudobných dní a ťaví zadokImrich Rešeta ml.  viac od autora »