Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Imrich Rešeta ml. | 11.8.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Život po smrti sa veľmi nevypláca

Blank

re_01Jill (Mila Jovovichová) je krásna, oblečená v sexi červených šatôčkach, inteligentná, a nič si nepamätá. Ideálna na zoznámenie. Teda ideálna, keby sa práve nevydala so špeciálnym komandom a chlapíkom, ktorý je možno jej manžel, do obrovského podzemného komplexu. Nie je to len tak nejaká cesta. Tam dolu sa totiž stalo niečo nepekné a skupinka má za úlohu zistiť, o čo vlastne ide.

Resident Evil sa začína pomerne rýchlo. Špeciálne komando vyráža okná rozľahlého domu, kde sa nachádza dvojica novomanželov. Potom s nimi šup do podzemia, lebo treba overiť, či prežil niekto z výskumníkov, ktorí pracovali na hypermodernom projekte. Zvyšok je ešte banálnejší: elitní komanďáci postupne odpadávajú, ako už je vo filmoch podobného razenia zvykom, až zostane len Jill. Ak sa pýtate, prečo hynú vojaci, odpoveď je jednoduchá. Únik akéhosi plynu totiž zmenil celé osadenstvo podzemného komplexu na hordu vyhladovaných zombií a tie sa s nikým nemaznajú. A ak sa pýtate, prečo zostala Jill, odpoveď je ešte jednoduchšia. Pretože je naozaj sexi. Takže to máme: uzavreté priestory, desiatky nepriateľov, jednu príťažlivú drsnú hrdinku a ďalšiu tiež svojským spôsobom sexi, no o to drsnejšiu. Celkom dobrý zoznam.

Resident Evil je prefláknutým titulom vo svete počítačových hier, preto by jeho predstavovanie bolo nosením rožkov do pekárne. Neznie to síce odo mňa veľmi presvedčivo, ale aspoň ako chabá výhovorka obstojí. S hernou sériou totiž nemám osobnú skúsenosť, pretože radšej hopsám na plošinovkách. Podľa internetových zdrojov sa z nej po celom svete predalo viac než tridsať miliónov kópií z doterajších šiestich dielov. Okrem komiksov zapustila svoje korene hlboko aj do kinematografie. Po snímke, ktorú si môžete stiahnuť presne tu, nasledoval ešte druhý diel Resident Evil: Apokalypsa (r. Alexander Witt, 2004) a ďalšie dva sú ohlásené. Jednoducho sa stáva fenoménom a v subžánri sfilmovaných počítačových hier je zrejme komerčne najzaujímavejším projektom. V pomere náklady/zisk totiž prekonáva aj populárnejšiu dvojicu Tomb Raiderov.

Resident Evil si nezapamätáte ako celok. Na to je Paul W. S. Anderson príliš béčkový filmár, ktorý síce neutiahne celovečernú stopáž, ale svoje projekty dokáže aspoň vyšperkovať nezabudnuteľnými scénami. Práve pre ne sa oplatí pozerať aj jeho ďalšie filmy, napr. Mortal Kombat (1995) alebo Horizont udalosti (1997). V Resident Evil je okrem ikonickej Jovovichovej v kratučkom červenom odeve ešte dosť super úplne prvý výskyt zombiáckeho človiečika. Najskôr počujeme len šúchanie nohami a potom sa spoza rohu vyrúti slimačou rýchlosťou, pretože jednu nohu má elegantne zlomenú v členku. Fakt, že za sebou ťahá sekeru, je pre neho priťažujúca okolnosť, takže si svoje zmŕtvychvstanie veľmi neužije. Alebo pasáž, v ktorej tá drsnejšia hrdinka v podaní Michelle Rodriguezovej sedí na akomsi potrubí a necháva z poranenej ruky kvapkať krv na podlahu. Nebolo by na tom možno nič neobvyklé, keby tesne pod jej stanoviskom nepredvádzali svoje kreácie zombie vydráždené chuťou kvapiek životodarnej tekutiny. Na svoju potenciálnu obeť však nedočiahnu.

re_02re_03

Filmov so zombiami máme v našej ponuke na stiahnutie niekoľko. Resident Evil je však najzábavnejší, má najkrajšiu hlavnú hrdinku, na ktorej snímka vlastne stojí. Anderson, hoci nie je veľmi šikovný, predsa len sa vie za kamerou oháňať, preto sa odvážil trebárs na kung-fu zápas svojej hrdinky so zmutovanými dobermanmi. A to sa už počíta.

P.S.: Tá nemecká internetová stránka je trochu neprehľadná, takže budete musieť trošku pátrať.

Resident Evil, Resident Evil. Anglicko – Nemecko – Francúzsko – USA, 2002, 100 min.

Réžia a scenár: Paul W. S. Anderson
Kamera: David Johnson
Hudba: Marco Beltrami
Hrajú: Milla Jovovichová – Alica, Michelle Rodriguezová – Rain, Eric Mabius – Matt, James Purefoy – Spence, Martin Crewes – Chad
Oficiálna internetová stránka: http://www.constantin-film.de/1/home/


Ďalšie články z piatka 11. augusta 2006
Eva Borušovičová: Aj zajtra vyjde slnko 
Ester Ralbovská: Prázdninové knedle
David Reten: Pekelná ženská a jej sexi živý bičImrich Rešeta ml.  viac od autora »
Vaše reakcie [3]