Hoci sa ešte zrejme nájde zopár ľudí, tak dvanásť až šestnásť, ktorí marihuanu považujú za fet rovnako nebezpečný ako heroín alebo televízia, už aj v našej falošne konzervatívnej domovine získala tráva status spoločensky tolerovanej drogy. Aspoň sa mi tak zdá: okolo jedného-dvoch jointov nerobia haló už ani pandúri, a ak, tak len preto, aby dostali potiahnuť. Veď čo sme my horší ako zvyšok civilizovaného sveta? Nie, tráva už nie je problém a ak, tak pseudo.
Film Tráva teda búši na otvorenú bránu. Ukazuje, aké absurdné je vnímanie marihuany ako drogy veľmi, veľmi, veľmi, veľmi nebezpečnej. Paholok ako jedľa urastený, mladý, fešný, ambiciózny, sa po pár poriadnych šlukoch mení na vyšinutú trosku, blázna, narkomana ako z najhorších snov Williama Burroughsa. Jeho priateľka, menej bystrá, zato čistá, blonďavá, v ružovučkých šatôčkach, len sťažka nesie premenu svojho vyvoleného, aj keď jej veľmi nedochádza, čo sa vlastne deje. Keď ona skončí s jointom v puse, premena je ešte dramatickejšia. Do tohto všetkého sa spieva, tancuje a žmurká na diváka, až to miestami vyzerá, že tvorcovia majú tik. V poriadku, povie si divák v kine, Tráva je chce byť paródiou, ba čo viac, absurdným zrkadlom nastaveným protimarihuanovej osvete, chce predviesť, aké zvrátené predstavy o škodlivosti marihuany mal Hollywood v roku 1936, keď vznikol pôvodný film Reefer Madness, celkom vážne poňatý protimarihuanový varovný apel, ktorého je aktuálna Tráva tak trocha remakom.
Tráva, hoci veľmi uletená, bláznivá a miestami vtipná, však nefunguje až tak, ako by mala. Za filmom sa totiž tiahne ideologický smrad. Pôvodný film Reefer Madness môže dodnes slúžiť ako príklad veľmi nehanebného ideologického zneužitia filmu sťaby mienkotvorného média a táto nehanebnosť je vo veľkej miere prítomná aj v jeho aktuálnom remaku. S parodickým vyznením filmu však nemá nič spoločné, skôr je to ten načisto vážny a dôležitý myšlienkový presah, ktorý chceli tvorcovia odovzdať svojim – inak veľmi sa zabávajúcim – divákom.
Znel by: „Neverte konzervatívcom, republikánom, nikomu, koho postoje a hodnoty sú iné, oni sa mýlia, pravdu máme my, vôbec nejde o vec názoru a diskusie, oni sú tí zlí a my musíme byť ostražití.“ A to ma vytočilo, hoci inak by som so svetonázorom tvorcov súhlasil. Ak by bola Tráva dokumentom, nakrútil by ho Michael Moore a ľudia, ktorým prekáža akákoľvek manipulácia, by okamžite zahodili svoje bongá. Tak veľmi sa snaží poukazovať na ľudskú hlúposť, až sa sama stáva hlúpou.
Nemám nič proti tráve a proti jej konzumentom už vôbec nie, naopak, len som veľmi citlivý na to, keď sa ma niekto snaží podporiť v mojom presvedčení tak náruživo, až zabúda, že nie som oponent, ale sympatizant.
Škoda, z Trávy mohol byť film o absurdnosti systému, ktorý chce regulovať a priori všetko bez ohľadu na osobnú slobodu jednotlivca, podobne silný ako trebárs Biela vdova, ale nie je. Je to len parodický muzikál, na ktorom sa síce dá prvoplánovo smiať, ale skutočne baviť sa nie je veľmi na čom. Dokonca aj scéna, v ktorej podľa tradície veľkých filmových muzikálových čísel zostúpi na scénu Ježiš s imidžom telenovelového herca a presviedča hlavného hrdinu, že najlepšia droga je Boh, pôsobí skôr trápne ako vtipne.
P.S.: Predstaviteľku hlavnej ženskej úlohy Mary Lane – Kristen Bellovú, inak hviezdu seriálu Veronica Mars, považujem za jednu z najpôvabnejších a najzmyselnejších žien, o to viac mi vadilo, ako veľmi prehráva vo svojej cnostnej polohe. Zato keď sa pod vplyvom zákernej marihuany premenila na sado-maso dominu v sieťovaných pančuškách a latexových gaťkách, bol to jeden z mojich vrcholných filmových zážitkov. Sánka mi narazila do kolena a oslintal som si tričko. Ešte že do konca sme v kine vydržali len traja.
Tráva, Reefer Madness: The Movie Musical. USA – Nemecko, 2005, kino, 109 min.
Réžia: Andy Fickman
Scenár: Kevin Murphy, Dan Studney
Kamera: Jan Kiesser
Hudba: Nathan Wang, David Manning, Kevin Murphy, Dan Studney
Hrajú: Kristen Bellová – Mary Laneová, Christian Campbell – Jimmy Harper, Neve Campbellová – Poppy, Alan Cumming – lektor/Franklin Delano Roosevelt, Ana Gasteyerová – Mae Colemanová, John Kassir – Ralph Wiley/strýko Sam, Amy Spangerová – Sally DeBainsová/Socha slobody, Robert Torti – Ježiš, Steven Weber – Jack Stone/George Washington, Stephen J. M. Sisk – vysokoškolák Blumsack
Oficiálne stránky filmu: http://www.sho.com/site/reefermadness/home.do
Ďalšie články z utorka 27. júna 2006
Elena Akácsová: Keby ženy nehovorili, muži by mysleli zbytočne
Eli Elias: Kapitola tretia – Osudová láska alebo Čítali ste Shakespeara?
Ľuboš Vodička: Kryštálový unikát
Juraj Malíček viac od autora »
Vaše reakcie [2]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|