Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Imrich Rešeta ml. | 7.6.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

A ako Adaptácia

Blank

adap_01Ako som už povedal, Doberman nie je pre vyznavačov európskeho filmu v dnes takom sprofanovanom poňatí. Nie je to umelecký film, a ani sa tak, našťastie, netvári. Je čistokrvnou zábavou, okorenenou troškou čierneho humoru a množstvom brutality. A také niečo sa neurodí každý deň.

Hlavný hrdina ďalšieho z filmov na stiahnutie, scenárista Charlie Kaufman (Nicolas Cage), je po úspechu snímky V koži Johna Malkovicha na koni a z pracovných ponúk si môže vyberať. Siahne po oslavovanom románe Zlodej orchideí od Susan Orleanovej (Meryl Streepová). Zakrátko však tvrdo narazí, pretože kniha v podstate nemá dej. A kde nič nie je, ani Kaufman neberie. Do toho ešte Charliemu vpadne jeho dvojča Donald (Nicolas Cage), ktorý sa stane úspešným autorom prakticky cez noc po absolvovaní jednoduchého kurzu scenáristiky.

Problémy v práci zažívame z času na čas všetci. Poznám chvíle strávené zízaním na prázdny textový editor, ktorý by mal každú chvíľu smerovať mailom do redakcie. Už to však nie je také utrpenie, ako keď som vo svojich publicistických začiatkoch raz písal spravodajstvo z turnaja v sálovom futbale. Vôbec preto nezávidím postave filmu, Charliemu Kaufmanovi, ktorý má z knihy chudobnej na zápletku urobiť hollywoodsky trhák. S úžasom sledujem, ako sa z nej scenáristom Charliemu a Donaldovi Kaufmanovcom podarilo vytĺcť jeden z najlepších textov, aké sa v poslednom čase dočkali sfilmovania. Máte chaos v tom, kto patrí do filmu, a kto nie? To už k postmoderne akosi patrí.

ZaAdaptáciou stoja Spike Jonze a Charlie Kaufman, ktorí sú v súčasnosti jedným z najzaujímavejších tandemov svetovej kinematografie. Film je zatiaľ ich druhou celovečernou kolaboráciou po snímke V koži Johna Malkovicha (1999), presne toho diela, o ktorom sa v ňom hovorí. Krásne to namiešal Charlie Kaufman, ktorý má na konte trebárs Večný svit nepoškvrnenej mysle (r. Michel Gondry, 2004). Je scenáristom s až podozrivo vysokým počtom kvalitných predlôh. Na Adaptácii spolupracoval s fiktívnym bratom Donaldom a dotiahli to dokonca až k nominácii na Oscara, čo je ako vystrihnuté z jeho filmov. Donald Kaufman je zrejme jediný neexistujúci človek, nominovaný na zlatú sošku s mečom. Spike Jonze sa zase preslávil réžiou videoklipov pre R.E.M. či Chemical Brothers a Adaptácia mu priniesla napríklad Strieborného medveďa z Berlinale.

adap_02adap_03

Adaptácia je v mnohých ohľadoch výnimočný film. Počnúc úžasným scenárom, ktorý by mohol slúžiť ako príručka nielen pre začínajúcich pisateľov, cez smiešne namaskovaného Nicolasa Caga, skvelú Meryl Streepovú, neuveriteľného hereckého chameleóna a Oscarom oceneného Chrisa Coopera, ktorý snáď v každom filme vyzerá a pôsobí inak, až po zručnú réžiu. Je to pomerne netradičný film, ktorý kladie zvýšené nároky na vnímanie. Nie je to však nezrozumiteľná hračka pre intelektuálov, len sa v ňom nebude príliš orientovať ctiteľ Kameňákov alebo Dušana Rapoša. Ostatným poskytne nefalšovaný filmový zážitok a potrápi sivú mozgovú kôru. Čo iné vlastne môže od diváka chcieť snímka, ktorá sa začína v inom filme?

Adaptácia, Adaptation, USA, 2002, 114 min.

Réžia: Spike Jonze
Scenár: podľa knihy Susan Orleanovej The Orchid Thief napísali Charlie Kaufman a Donald Kaufman
Kamera: Lance Acord
Hudba: Carter Burwell
Hrajú: Nicolas Cage – Charlie Kaufman/Donald Kaufman, Meryl Streepová – Susan Orleanová, Chris Cooper – John Laroche, Brian Cox – Robert McKee, Tilda Swintonová – Valéria Thomasová
Oficiálne internetové stránky:
http://www.adaption-der-film.de/
http://www.sonypictures.com/homevideo/adaptation-superbit/index.html
http://www.adaptation.co.kr/

Ostatné filmy z ponuky nájdete v našej filmov sekcii.


Ďalšie články zo stredy 7. júna 2006
Rado Ondřejíček: Zatrúbte si na Biľaka
Lukáš Krivošík: Národný princíp
Peter Pišťanek: Intímna besiedka Imrich Rešeta ml.  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy