Anna Belousovová a jej stranícky kolega Ján Slota zaviedli do politických vied novú kategóriu. Zástupcovia „Slovenskej národnej srandy“ sú totiž v každej diskusnej relácii konfrontovaní s otázkou, či sú v skutočnosti ľavicovou, alebo pravicovou stranou. Anka a Janko to vyriešili svojsky. Vraj SNS nie je ani ľavicou, ani pravicou. To sú len prázdne pojmy, ktorými sa označujú strany, financované zo Sorosových miliónov. Národniari stavajú nad základné politologické delenie tzv. národný princíp.
Politológia materskej školy
Čo má ten „národný princíp“ vlastne predstavovať? SNS rozdeľuje politické strany podľa jediného kritéria: na tie, ktoré „chcú slovenskému národu dobre“ a na tie, ktoré „chcú slovenskému národu zle “. Medzi stranami v druhej kategórii dominuje, samozrejme, najmä Strana maďarskej koalície.
Priznám sa, že drísty predstaviteľov SNS, a osobitne Anny Belousovovej ešte viac než Slotove, urážajú moju inteligenciu vždy, keď ich počujem a divím sa, že takú obskúrnu zbierku ľudí chce voliť takmer desatina Slovákov. Každopádne „národný princíp“ je nezmyslom na kvadrát, pretože „národ“ nie je osoba, ktorá má ruky, nohy a dve oči, ale zoskupenie miliónov ľudí, ktorí sa prirodzene líšia v politických postojoch aj v tom, čo je pre nich dobré. Inými slovami, vo veľkej spoločnosti miliónov jednotlivcov neexistuje jedno nespochybniteľné dobro, ktoré by ako dobro vnímal celý národ ako jeden muž. Ak má zmysel hovoriť o Slovákoch ako o celku nejaké zmysluplné závery, tak vždy len s vedomím, že hovoríme o kritickej väčšine alebo len o nejakých najvšeobecnejších znakoch.
Vždy je nutné mať na pamäti, že národ je len jeden rozmer ľudskej identity, cez ktorý jednotlivec vníma sám seba. Okrem národnej identity je každý z nás súčasťou nejakého regiónu, mnohých komunít (kolektív v zamestnaní, priateľské a záujmové kolektívy), súčasťou nejakej cirkvi, rodiny a každý sme predovšetkým samostatným jednotlivcom. Vyzdvihovať nad všetky tieto rozmery ľudskej osobnosti len a len identitu národnú je vlastne nacionalizmom.
Čo je dobré pre predstaviteľov SNS (alkoholizmus, mdlý duch, kostrbatý a nelogický verbálny prejav, tunelovanie Žiliny, posluhovanie Kórejcom), nemusí byť dobré pre mňa a ani pre väčšinu Slovákov. Belousovovou deklarovaný národný princíp posúva SNS jednoznačne ku kolektivistickým stranám na spôsob KSS. A skutočne, Nadácia F. A. Hayeka už po druhýkrát vyhodnotila ekonomický program národniarov ako najľavicovejší hneď popri programe KSS. Slotov recept na slovenskú ekonomiku je proste zmesou štátneho dirigizmu, etatizmu a paternalizmu. Táto strana nemá nijakých odborníkov a jej vysoká popularita stojí výlučne na protimaďarskom štvaní a Slotovej charizme ukričaného krčmového burana.
Rozdelenie na pravicu a ľavicu má zmysel, lebo hovorí o tom, aký veľký má byť štát a čo sa s ním má robiť. Ak máte záujem nájsť svoje vlastné zaradenie, skúste tu alebo tu.
Národný socializmus verzus národný liberalizmus
SNS si síce sprivatizovala slovenský národ pre seba, no národné záujmy, okrem pár primitívnych výpadov na SMK, nikdy neobhajovala. Pritom vlastenectvo a seriózna obhajoba národných záujmov má najmä v prostredí dnešného vzmáhajúceho sa „Jevrosojuzu“ svoje dôležité miesto. Ale kde bol Slota s Belousovovou, keď sa schvaľovala socialistická euroústava? Ak ma pamäť neklame, jediný, kto sa postavil proti tomuto hlúpemu a skazonosnému dokumentu, bolo KDH a OKS. Predstavitelia SNS čušali vtedy ako voš pod chrastou, problém európskej ústavnej zmluvy nijako nereflektovali a zjavne im chýbali intelektuálne kapacity na to, aby sa akokoľvek vyjadrili.
Takmer každé z historických bremien Slovenska, ak sa skúma do detailov, má v konečnom dôsledku jednu jedinú príčinu – nedostatok slobody a nedostatok osobnej zodpovednosti. Sloboda je totiž o tom, že môžem voľne voliť medzi viacerými možnosťami a ak si zvolím dobre, mám oprávnenie vychutnávať pozitívne dôsledky svojho konania. No ak si zvolím zle, musím niesť aj následky svojho nesprávneho rozhodnutia. Preto treba uchovať samostatný slovenský štát pred unifikačnými snahami Bruselu. Slováci ako občiansky národ, ako politické spoločenstvo, sa musia naučiť vládnuť si sami sebe, vychutnávať plody svojich pozitívnych rozhodnutí, ale aj niesť následky negatívnych rozhodnutí. Zároveň musí byť takýto slovenský štát štátom minimálnym, aby každý jeden občan mohol niesť osobnú zodpovednosť sám za seba aj v bežnom živote.
Inými slovami, aj existencia SNS by mohla mať zmysel, ak by išlo o národno-liberálnu stranu na spôsob českej ODS alebo britskej konzervatívnej strany. Ono však ide skôr o stranu národno-socialistickú, ktorá dáva kolektivizmu a tribalizmu prednosť pred osobnou zodpovednosťou a občianskym princípom.
Dobré a zlé vlastnosti Slovákov
Keď sa na začiatku 80. rokov stal Ronald Reagan prezidentom Spojených štátov, prevzal po svojom predchodcovi demoralizovanú krajinu. Reagan postupne Ameriku z depky vyliečil a to tak, že celým svojím pôsobením v úrade apeloval na tradičné pozitívne vlastnosti Američanov ako ich patriotizmus, podnikavosť, či tradičný cit pre dobro a zlo. Slováci tiež trpia do istej miery národnou depresiou alebo akousi krízou národnej identity. No najnárodnejšia z našich národných strán je slovenská predovšetkým tým, že reprezentuje to najhoršie zo slovenských vlastností, ako ich poznáme z tvorby literárnych realistov 19. storočia.
Slotovo verejné vystupovanie pod vplyvom alkoholu je toho najzreteľnejším znakom. Ako môže človek, ktorý nevie ovládať ani sám seba, rozhodovať o veciach verejných? Pokračovať sa dá xenofóbiou, hádavosťou, malosťou ducha, vulgárnosťou a podobne. Kým Ján Slota je zosobnením všetkých negatívnych vlastností slovenského muža, Anna Belousovová je personifikáciou slovenskej xantipy: prostoduchá hysterička, ktorá sa mdlý rozum snaží maskovať autoritatívnym sebapresadzovaním. Ide o komickú dvojicu. Asi najúprimnejší obaja boli, keď si počas rozkolu v SNS vyjadrovali navzájom „komplimenty“.
Medzi oboma existuje silný kontrast. Slota je totiž schopný okamžite zahodiť všetky svoje „národné“ ideály, keď zacíti osobný prospech. Dohodol by sa aj s Bugárom, keby bolo treba a vynieslo by mu to niečo. Naproti tomu Belousovová je zosobnením nenávisti a militantného fanatizmu. Svojím spôsobom je nebezpečnejšia než jej predseda.
Slotalita v Žiline
Donedávna fanúšikovia SNS hovorili: „Pozrite sa na Žilinu, ako tam Slota vybudoval centrum.“ Lenže dnes má už každé slovenské mesto vynovené centrum. A Slota sa v Žiline správa ako lénny pán, čo prideľuje sinekúry svojim vazalom a naopak, ničí svojich kritikov. Žilinský problém je však len celonárodne medializovaným problémom viacerých miest, kde miestne mocenské bratstvá kontrolujú lokálne médiá, a tým pádom často neexistuje verejná kontrola. Aj preto v Žiline vznikla Iniciatíva proti slotalite, ktorú chce SNS teraz zakázať.
Pritom, ak by sa Žilinčania zbavili Slotu, mohlo by to viesť k marginalizácii jeho strany aj na národnej úrovni. Že sa to ešte nepodarilo, je najmä zásluhou miestnych štruktúr SDKÚ a KDH, ktoré sa už roky nevedia dohodnúť na spoločnom postupe proti žilinskému primátorovi. Ak sa však po voľbách nasťahuje SNS do parlamentu, bude to aj zásluhou pseudohumanistov, ktorí iniciovali zákaz Slovenskej pospolitosti. Kotlebova zbierka v zástupe mašírujúcich idiotov by sa do parlamentu nikdy nedostala, no voličská základňa nacionalistov by sa aspoň rozdrobila medzi dve strany.
Dnes sa črtá povolebná koalícia programovo blízkych strán: Smer - HZDS -
Lukáš Krivošík viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|