Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Imrich Rešeta ml. | 9.6.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Tí druhí sú dobrí

Blank

others_01Grace (Nicole Kidmanová) žije so svojimi dvomi na svetlo alergickými deťmi v rozľahlej rezidencii relatívne pokojne. Keď však záhadným spôsobom zmizne služobníctvo, je na mieste najať nové. Trojica, ktorá prichádza do domu, je konfrontovaná nielen so zvláštnymi pravidlami novej zamestnávateľky, ale aj hustnúcou atmosférou a všadeprítomným tajomnom.

Biele chuchvalce neboli hádam od Hmly Johna Carpentera z roku 1980 také pôsobivé ako práve v Tých druhých. Obklopujú sídlo, kde sa film odohráva a navodzujú príjemne napínavú atmosféru. Toľko k exteriérom, z ktorých však veľa neuvidíte. Priam anticky sa tu totiž zachováva jednota miesta, teda vnútra domu, a snímka je preto trochu komornejšia. Napriek žánrovému označeniu horor by som skôr preferoval drámu s tajomstvom. Tí druhí si vystačia bez krvavých záberov, čo trebárs u nás stiahnuteľníJeepers Creepers aleboFaust: Zmluva s diablom nedokážu. Netvrdím, že sú preto horšími filmami, ale naša novinka i napriek absencii spomínaných ingrediencií hladinu adrenalínu niekoľkokrát príjemne pozdvihne. Španielsky režisér Alejandro Amenábar, ktorý sa okrem scenára postaral ešte o hudbu, je totiž náramne zručný filmár. Napätie dokáže vyvolať aj záclonou povievajúcou vo vetre.

Tí druhí sa zákonite nevyhnú porovnávaniu so Šiestym zmyslom (M. Night Shyamalan, 1999), ktorý dva roky pred nimi zaviedol do kinematografie tradíciu šokujúcich záverov. Aj tu sa dočkáme dych vyrážajúcej pointy, no našťastie snímka vznikla ešte v čase, keď sa o takýto záver nesnažil každý druhý film. Nie je teda viacnásobne prevareným klišé. Dnes sa totiž šokujúca pointa stala tradičnou súčasťou väčšiny, najmä hororových snímok a začína to byť pomaly nuda.

Choroba, ktorú majú deti, sa odborne volá xeroderma pigmentosum, zjednodušene povedané sa na koži postihnutých, ktorá príde do styku so slnečným svetlom, začne vyvíjať rakovina. Podľa odhadov týmto zriedkavým ochorením trpí asi tisícka ľudí z celosvetovej populácie. Americká televízia ABC vo svojom programe Extreme Makeover sledovala v roku 2004 život rodiny s dcérou, ktorá má toto ochorenie, a dokonca jej vybavila návštevu v Disneyworlde. Špeciálne kvôli dievčatku spustili atrakcie od polnoci do štvrtej ráno.

Alejandro Amenábar bol za snímku nominovaný na Zlatého leva na Filmovom festivale v Benátkach a Nicole Kidmanová na Zlatý glóbus. Zároveň to bola prvá snímka v histórii španielskych filmových cien Goya, ktorá získala ocenenie pre film roka, pričom v nej nezaznelo ani jedno slovo po španielsky.

others_02others_03

Nicole Kidmanová po rozchode s Tomom Cruisom dokazuje, že nie je len manželkou hollywoodskej hviezdy, ale svoju filmovú kariéru drží pevne v rukách. Tí druhí boli jednou z prvých lastovičiek, po ktorej prišiel napríklad Moulin Rouge (r. Baz Luhrmann, 2001) aleboDogville (r. Lars von Trier, 2003). Je prosto kombináciou trochu chladnej krásy a hereckého talentu. Hoci jej postavy pôsobia krehko, ba až zraniteľne, napokon sa ukáže, že ide o silnú osobnosť. A dobré je, že sa ako jedna z najtalentovanejších a najvychytenejších herečiek súčasnosti nevyhýba ani snímkam, na ktoré sa mainstream díva zvysoka. Aby som však len tak nerozprával, najlepšie bude, ak sa presvedčíte priamo sami.

Tí druhí, Los Otros, Španielsko - Francúzsko - USA, 2001, 101 min.

Réžia a scenár: Alejandro Amenábar
Kamera: Javier Aguirresarobe
Hudba: Alejandro Amenábar
Hrajú: Nicole Kidmanová – Grace Stewartová, Fionnula Flanaganová – Bertha Millsová, Christopher Eccleston – Charles Stewart, Alakina Mannová – Anna Stewartová, James Bentley – Nicolas Stewart
Oficiálna internetová stránka: http://theothers.film.ru/

Ostatné filmy z ponuky nájdete v našej filmov sekcii.


Ďalšie články z piatka 9. júna 2006
Juraj Malíček: Muži vracajú úder! 
Soňa B. Karvayová: Bomba, ktorá vás nezabije, ale posilní
Rado Ondřejíček: Skvelá hudba celkom legálne
David Reten: Čiernočierna pasca na prefíkaného McGyvera Imrich Rešeta ml.  viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy