Policajt v utajení sa snaží bojovať so zločinom, no najskôr si musí vyriešiť otázky vlastného svedomia. Špeciálny vládny zmocnenec, tzv. drogový cár, rozbieha ťaženie proti narkomafii a popri tom jeho rodičovskému oku uniká dcéra so závislosťou. Po zatknutí drogového bossa sa na bohatstvo zvyknutej manželke zrúti americký sen. Vitajte vo svete, ktorý je bližšie, než sa vám zdá. Vo svete, ktorému vládnu drogy.
Steven Soderbergh je jeden z najvýraznejších filmárskych talentov ostatných rokov, ktorý navyše dokáže skĺbiť komerciu s nie celkom mainstreamovými projektmi. Na jednej strane nakrúca snímky ako Ocean’s Eleven: Dannyho jedenástka (2001) a potom zase Solaris (2002), ktorý nebol takým priamym ťahom na finančnú bránku. V poslednom čase už strácal status nezávislého režiséra, preto nakrútil snímku Bublina, ktorá sa v USA uvádzala na trh paralelne v kinách i na DVD. Bez veľkých hereckých mien, s nulovým rozpočtom a experimentálnym prístupom. Ale už na budúci rok sa dočkáme filmu Ocean’s Thirteen, takže sa to pekne vyváži.
Spoločným menovateľom Soderberghových diel je okrem častého výskytu Georgea Clooneyho poctivý kus filmárčiny. Okrem réžie totiž často sám schytí kameru a sníma si filmy sám – vtedy sa ukrýva pod menom Peter Andrews.Traffic má preto jeden z najpôsobivejších vizuálov, aké som kedy videl. Roztrasený dokumentárny štýl len podčiarkuje „surovosť“ trojice príbehov, ktoré sa navzájom preplietajú.
Rok 2000 patril nepochybne Stevenovi Soderberghovi. Okrem Trafficu totiž poslal do kín aj Erin Brockowich s Juliou Robertsovou. Obe snímky sa dotýkali aktuálnych tém, hlavné postavy stvárnili hollywoodske hviezdy a na Oscaroch zaznamenali úspech. Najmä ak uvážime, že v kategórii režisérov porazil vtedy veľmi favorizovaného Ridleyho Scotta a jeho Gladiátora. Mimochodom, film bol u nás uvádzaný pod rozdielnymi názvami, takže ak niekde natrafíte na Traffic – aféry (bez)mocných alebo Traffic – Nadvláda gangov, nebuďte zmätení.
Hlavnou devízou Trafficu je nepochybne scenár. Stephen Gaghan, od ktorého sme nedávno mohli vidieť v kinách režijný počin Syriana (2005), ho napísal jednoducho na výbornú. Či už nás zavedie na mexické hranice, alebo do politického života Washingtonu, vždy dokáže vydolovať maximum. Namixoval humor s drámou a silnými ľudskými príbehmi, ktoré vyznievajú prirodzene. To sa nepodarí každému, a preto si právom odniesol Oscara.
Na pravú mieru treba ešte uviesť prítomnosť manželskej dvojice Michael Douglas a Catherine Zeta-Jonesová. Obaja sa síce vo filme objavia, no nemajú ani jednu spoločnú scénu. Soderbergh našťastie odolal pokušeniu postaviť ich bok po boku, takže aspoň môžu vyniknúť ich samostatné herecké kreácie. Hoci najmä o Douglasovi sa v súvislosti s Trafficom hovorí v superlatívoch, na to, čo predvádza Oscarom ocenený Benicio Del Toro, sa tak ľahko nezabúda. Scény, v ktorých ho vedú na popravu, ma doslova priklincovali do kresla.
Občas vediem so známymi debatu na tému ako určiť, či režisér pracoval dobre s hercami. Zvyčajná odpoveď je, že ak hercom verím postavy, ktoré stvárňujú, je to dôsledok dobrej práce režiséra. V Trafficu som veril každej z postáv, že je to naozaj ona. Soderbergh si splnil svoju úlohu na výbornú. Keby aj do konca života nakrúcal len pukancové pokračovania Dannyho jedenástky, Traffic mu už nikto nevezme. A nám tiež.
Traffic – aféry (bez)mocných / Traffic – Nadvláda gangov, Traffic, Nemecko – USA, 2000, 147 min.
Réžia: Steven Soderbergh
Scenár: podľa televíznej minisérie Simona Moora napísal Stephen Gaghan
Kamera: Steven Soderbergh alias Peter Andrews
Hudba: Cliff Martinez
Hrajú: Catherine Zeta-Jonesová – Helena Ayalaová, Benicio Del Toro – Javier Rodriguez, Michael Douglas – Robert Wakefield, Don Cheadle – Montel Gordon, Benjamin Bratt – Juan Obregón, Dennis Quaid – Arnie Metzger
Ostatné filmy z ponuky nájdete v našej filmov sekcii.
Ďalšie články zo stredy 14. júna 2006
Barbora Tinková: Je prechyľovanie úchylné?
Lukáš Krivošík: Pred voľbami
Peter Pišťanek: To nie je láska, ale niečo patologické
Imrich Rešeta ml. viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|