Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 27.4.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Drsné historky drsných týpkov drsnej školy

Blank

friction_01Noc bola studená a smutná ako láska s mŕtvou šľapkou. Aj obloha plakala nad hlupákom, ktorého zradila intuícia aj sedem štyridsať päťka. Všetko sa to začalo presne ako má. Keď vošla do kancelárie, načapala ma in flagranti s Jackom Danielsom. Bol som práve dole. Mala telo, pre ktoré múzy vymysleli sochárstvo a oči, ktoré sľubovali len vášeň a zatratenie.

Hnus, darmo, Raymond Chandler zo mňa nebude, ani Dashiell Hammett, ani Ross Macdonald, James M. Cain, Cornell Woolrich, James Hadley Chase, David Goodis, Jim Thompson, ani Elmer Leonard, a Stephen King už vôbec nie. Detektívnu poviedku drsnej školy nikdy nenapíšem, ani nič, čo by ju pripomínalo. Zdá sa to byť také ľahké. Potrebujeme hláškujúceho drsoňa zo starej školy, sklamaného životom aj smrťou, najlepšie expolicajta, čo sa pokúša prežiť ako súkromný detektív. Potrebujeme krásku s problémami, najlepšie tajomnú cudzinku a tak trocha mrchu. A potrebujeme zločin, najlepšie vraždu, ktorá by sa dala vyšetriť tak, že aspoň niekoho treba poriadne zmastiť a vymlátiť z neho nejakú informáciu.

Nie veru, napísať poriadnu noir detektívku nezvládne každý perohryz. Žáner, ktorý bol dlho pokladaný za synonymum braku a literárneho nevkusu, považujeme dnes právom za jeden z najdôležitejších literárnych výdobytkov dvadsiateho storočia. Antológia rešpektovaného editora Petra Haininga predstavuje českému a slovenskému čitateľovi drsnú školu v priereze, od počiatkov k dnešku, s dôrazom na poviedky rešpektovaných autorov-velikánov, ktoré však až dosiaľ nikdy nevyšli knižne. Haining ich povyhrabával zo zažltnutých starých pulp magazínov zo súkromných zbierok fanúšikov a nadšencov. Sám patrí medzi nich a zo svojho koníčka si urobil celkom peknú živnosť. Nech sú jeho motivácie akékoľvek, na ich konci je unikátna, fascinujúca zbierka dvadsiatich poviedok, detektívok, ktorá mapuje drsnú školu vo všetkých jej podobách. Nie sú to teda len Drsní hoši – případy soukromých oček (prvá časť knihy), ale aj Poldové a tajní – případy policejních vyšetřovatelů (druhá časť) a Grázlové – případy policejního bratrství (tretia časť).

Dvadsať autorov, ktorí sa v Hainingovom výbere zišli, každý zastúpený jednou poviedkou, kniha predstaví aj v úvodných autorských medailónoch.

Kvalita poviedok samotných je diskutabilná, samozrejme, väčšinou sú to historické kusy, priam relikvie, ale je na nich aspoň vidieť, že žiadny spisovateľ sa nerodí hneď ako velikán. Mnohé z nich, hlavne tie staršie, pochádzajú z pulp magazínu Black Mask a je z nich jasné, že čitateľský zážitok bol vždy na prvom mieste, až potom literatúra a štýl. Najprv akcia a napätie, až potom (ak vôbec) masírovanie spisovateľských eg a poplatnosť kritikom. Osobne nemám dôvod zhodiť ani jednu z poviedok v antológii. Jednak sa to zoči-voči takým velikánom nepatrí, jednak vlastne nie je za čo, len ma troška mrzí, že ani Haining sa nevyhol akejsi komerčnej poplatnosti v snahe predať svoju antológiu za každú cenu.
Pulp Frictions totiž obsahuje aj – vzhľadom na tému antológie – kusy trocha zbytočné. Síce len dva, ale aj tak. Predovšetkým je tu na mieste jednej z poviedok zaradený fragment scenára Tarantinovho Pulp Fiction, nazvaný Hodinky (áno, je to ten o hodinkách v prdeli a je síce drsný, ale s drsnou školou veľmi nesúvisí). Druhým prípadom je poviedka Stephena Kinga Pátá čtvrtina, jediný majstrov výlet do drsnej školy, napísaný pod pseudonymom John Swithen. Poviedka sama síce téme zodpovedá, ale King je ako autor celkom inde a vo výbere pôsobí nepatrične.

Nevadí, Pulp Frictions je aj tak záležitosť, ktorá by nemala chýbať v zbierke žiadneho bibliofila. Sama Spada ani Phillipa Marlowa v nej síce nenájdeme, zato Lew Archer je prítomný v plnej sile a spolu s ním aj jeho autor a všetci ďalší autori, ktorí etablovali drsnú školu na úroveň rešpektovaného literárneho žánru. Je to skvelé a veľmi poučné čítanie.

Zoznam poviedok:
James Ellroy: Žhavý kousek, Carroll John Daly: Svody Egypta, Dashiell Hammett: Víc než žhářství, Raymond Chandler: Muž, který měl rád psy, Robert Leslie Bellem: Hlava mrtvého muže, Ross Macdonald: Zpívající holubička, MacKinlay Kantor: Hon na Hemingwaye, Cornell Woolrich: Smrt vestoje, Peter Cheyney: Dobrá práce, Mickey Spillane: Dáma mu kynula na smrt, Ed McBain: Zpráva o nehodě, Elmore Leonard: Bizarní drogová represálie, W. R. Burnett: Cesta nalehko, James M. Cain: Chvalozpěv, Samuel Fuller: Smrtící kruh, James Hadley Chase: Přeberte si to, David Goodis: Vychytralá mrtvola, Jim Thompson: Děsivé obvinění, Stephen King: Pátá čtvrtina, Quentin Tarantino: Hodinky

Historky drsné školy Pulp Frictions zostavil Peter Haining. Praha, TALPRESS 2006. Preklad: Martin Sichinger. 336 strán.
Antológiu poskytol Brloh.


Ďalšie články zo štvrtka 27. apríla 2006
Eva Borušovičová: Pre pokoj v rodine
Peter Petro: Že máte aj vy tajný život?
Michaela Malíčková: Vidiek útočí! 



Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy