Existujú na to seriózne výskumy: sme oveľa ochotnejší vystaviť sa podnetom, ktoré sú v zhode s naším myslením, akým-takým rebríčkom akých-takých hodnôt a celkovým momentálnym rozpoložením nášho rozmaznaného vedomia. Skrátka a dobre, počujeme na to, čo sa nám páči. Vedia to machri z reklamných agentúr, už 50 rokov s tým pracujú na marketingovom v Mekáči a mňa osobne tak raz do roka na to dostane jeden z mobilných operátorov. Som presvedčený, že nie je mojou neschopnosťou sa proti týmto trikom brániť – oni jednoducho vedia ako na to.
Horšie to je, keď sa autori akokoľvek bohumilého projektu rozhodnú od základu zmeniť naše správanie. Naše rozmaznané vedomie vtedy zaklapne klapky a tvári sa, že nevidí a nepočuje. Je známym faktom, že v dôsledku toho kampane proti fajčeniu vo veľkej miere oslovujú predovšetkým nefajčiarov a odkazy na stránky karikujúce Róberta Fica si vymieňajú najmä zapálení pravičiari, ktorí by ho nikdy v živote nevolili.
Vzhľadom na to, že som minulý týždeň absolvoval prednášku o názorovej konverzii, niečo o tom viem. Preto ak by si niekto z vás myslel, že nasledujúce rady, ako donútiť myslenie a hodnotový rebríček spotrebiteľov upratať si nanovo svoje priority, pôsobí pseudoodborne, nie je to pravda. Vychádzam z overených, sofistikovaných a univerzálne platiacich pravidiel.
- Musíte byť kočka. Aj keď ste chlap. V príručkách sa síce spomína, že fyzická atraktívnosť nie je najdôležitejšia, ale nič sa nedá robiť – áno, musíte vyzerať! Tak ako správy pôsobia dôveryhodnejšie od Mariany Ďurianovej, aj vysávač sa podarí predať lepšie s argumentom 90-60-90.
- Pravidlo chlapec od vedľa. Ak vás ľudia poznajú, budú ochotní vás počúvať. Buď si nejako zariadite, že budete populárny už predtým, než sa stanete tvárou kampane (vyskúšajte herectvo, spev, alebo také niečo, je to výborný úvod do práce vo vysnenej reklamnej brandži), alebo vás budú musieť vylepiť všade, aby si vás zapamätala každá babka.
- Som Ježiško, môžete mi veriť. Úprimný výraz, úprimný úsmev, vy by ste predsa neklamali. Variantom je, že by ste mohli rozumieť tomu, čo predstavujete, ale ak nie, tie modré oči veselo postačia.
- Toto už som niekde videl. Reklama musí využívať postupy toho, čo tu už bolo. Ľudia v zásade nie sú zvedaví na nejaké extra novoty. Ak sa budú dookola pozerať na to, čo poznajú, nezľaknú sa a ich pocit ontologického bezpečia, ktorý im vytvára reklama tak ako televízia, nebude ničím ohrozený.
- S nami nie ste sami. Dobrá kampaň vytvára pocit spolupatričnosti aj pre tých najväčších loserov z okolia. Schopnosť presvedčiť osamelého zarytého abstinenta, že ak majú v krčme vaše pivo, čaká tam naňho parta kamarátov a prsnatá servírka, je kľúčová preto, aby ste dostali lepšie miesto, väčší stôl a krajšiu sekretárku.
- Nakoniec to je najhlavnejšie. Hrajte na city. Podľa výskumov máme najprv emócie a rozmýšľame až potom. Tak buďte dynamický. Kúpiť treba skôr, ako bude čas na kecy typu ale na čo mi to, do kelu, bude?
Ďalšie články z utorka 4. apríla 2006
Barbora Tinková: Dokážete ešte napísať list?
Maxim E. Matkin: Dokonalý muž hľadá dokonalú ženu. Značka: Nekompromisne
Vilma Choteková: Ako rýchlo sa hoja srdcia prestrelené šípom lásky?
Dušan Mikušovič viac od autora »
Vaše reakcie [3]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|