Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Lukáš Krivošík | 15.2.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Amnesty International kontra Arnie

Blank

politika14_01

Pre neudelenie milosti vrahom chcela Amnesty International zabrániť účasti Arnolda Schwarzeneggera na festivale v San Reme.

Táto krátka správička prebehla minulý týždeň médiami. Dôvodom nevôle nad účasťou kalifornského guvernéra na festivale tanečných piesní bola neochota bývalej filmovej hviezdy udeliť milosť dvom vrahom, odsúdeným na smrť: Stanleymu Tookiemu Williamsovi a Clarencovi Rayovi Allenovi. V akom zvrátenom svete to vlastne žijeme?! Tá istá euroľavica, ktorá je pripravená kritikov registrovaných partnerstiev hádzať do väzenia, vyhlásila Schwarzeneggera za personu non grata, pretože neudelil milosť dvom právoplatne odsúdeným vrahom!

Pseudohumanisti a „Governator“
Pokiaľ ide o pohľad na zločin a trest, brehy Ameriky a Európy sa od seba v poslednom čase vzďaľujú. V Spojených štátoch stále platí koncept osobnej zodpovednosti a slobodnej vôle. Zabitie nevinného človeka sa považuje za zlo, ktoré musí byť potrestané a keď treba, tak aj trestom najvyšším. Súdny systém i verejná mienka sú na strane obetí, ktoré si svoj strach museli prežiť až do konca, nie na strane lumpov a gangstrov.

V Európe, najmä tej západnej – humanistickej, je to trochu inak. Ľavicovo-liberálna ideológia tam už zasiahla aj políciu a súdnictvo. Už to nie je o bezbrannej obeti a zlovoľnom vrahovi. Zločinec je len obeťou buržoáznej spoločnosti alebo psychického týrania v detstve. Kriminálne správanie už nie je výsledkom slobodnej vôle, slobodného rozhodnutia kradnúť či vraždiť. Kriminálne správanie je výsledkom „okolností“. Nie je vám sympatický sused? Zastreľte ho a potom povedzte, že ste to urobili, lebo mamička vám v detstve málo čítavala rozprávky. Netreba mať obavy, okamžite sa nájde dosť užitočných idiotov, ktorí na to skočia. Ďalšia možnosť je vyhovoriť sa na zlé sociálne pomery. Ak bude čin, ktorý pod vplyvom chudoby spáchate, dostatočne závažný, možno zvolá tlačovku aj Róbert Fico. Dnes je v móde vyhovárať sa aj na rasizmus. Dôvodom, prečo je v slovenských väzniciach toľko Rómov a v amerických toľko černochov, je vlastne skrytý rasizmus spoločnosti.

Tookieho obete
Tookieho Williamsa boli v čase jeho popravy, 13. decembra 2005, plné noviny. Spomínalo sa, že vo väzení písal poviedky a rozprávkové knihy pre deti, hoci vôbec nie je isté, či mu ich nepísal niekto iný. Avšak o jeho kriminálnych aktivitách a najmä obetiach sa veľmi nepísalo. Pritom ním založený gang CRIPS v Los Angeles má na rováši dlhší zoznam vrážd, znásilnení a lúpeží než Al Caponeho gang v medzivojnovom Chicagu. Tookie bol na smrť odsúdený v roku 1979 za vraždu štyroch ľudí. Išlo o 26-ročného Alberta Owensa, zastreleného zamestnanca predajne. O pár dní neskôr sa Tookieho obeťou stal postarší ázijský pár, ktorý prevádzkoval motel: Yen-I Yang a Thsai-Shai Yang a schytala to aj ich 43-ročná dcéra, Yee Chen Lin.
Tookie sa nikdy nepriznal, a to viedlo guvernéra Kalifornie, po preštudovaní súdnych spisov, k zamietnutiu žiadosti o milosť: „Bez ospravedlnenia a odčinenia za tieto nezmyselné, brutálne vraždy nemôže byť žiadne vykúpenie,“ povedal Schwarzenegger. Slovo „vykúpenie“ (redemption) nepoužil „governator“ náhodou. Presne toto bol názov hollywoodskeho filmu s Jamiem Foxxom v úlohe Tookieho Williamsa. K tomu treba pridať ešte nomináciu na Nobelovu cenu za mier v roku 2000. To je logika modernej liberálnej ľavice. Ak vás niekto zabije, môže sa to skončiť oslavným sfilmovaním životného príbehu vášho vraha. No a následne ho navrhnú na Nobelovu cenu za mier. Veď ju dostal už Arafat, tak prečo nie Tookie?

Schwarzenegger síce súdu, ktorý pred štvrťstoročím Williamsa odsúdil na smrť, nepredsedal, ale napriek tomu si rozhodnutím neudeliť mu milosť riadne zavaril. V Rakúsku, v jeho rodnom Grazi, zahlasovali obecní poslanci sociálnych demokratov a zelených za premenovanie futbalového štadiónu, ktorý od roku 1997 niesol meno po najslávnejšom rodákovi mesta. Tým sa však cirkus okolo Arnieho neskončil. Miestne kresťanské združenie navrhlo premenovať Schwarzeneggerov štadión na „Štadión Tookieho Williamsa“, prípadne na „Štadión CRIPS“, čím si chcelo uctiť celý jeho bývalý gang! Nuž, Tookieho obete musia rotovať v hrobe nad toľkou tuposťou profesionálnych páchateľov dobra.

Obete Clerenca Raya Allena
Druhá poprava, ktorou Paolo Pobbiati, predseda talianskej sekcie Amnesty International, zdôvodňoval svoj návrh nepustiť Arnieho na tanečný festival, bola poprava Clerenca Raya Allena zo 17. januára 2006. Liberálna ľavica a rôzni pseudohumanisti túto popravu kritizovali, lebo Allen mal 75 rokov, trpel cukrovkou, bol slepý, na invalidnom vozíku a krátko pred smrťou zažil srdcový infarkt. Deduško na poľutovanie. Teda až kým sa človek neoboznámi s jeho súdnym spisom.

Allen v roku 1980 zahrdúsil 17-ročné dievča, ktoré naňho hovorilo počas vlámania do samoobsluhy. Za tento čim bol odsúdený na doživotie. Akoby to však nestačilo, z väzenia si najal vraždu všetkých ôsmich svedkov, ktorí proti nemu svedčili. Jeho človek, pri zabíjaní jedného zo svedkov, usmrtil aj dvoch náhodne okoloidúcich teenagerov.

Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger si za svoju odvahu ísť aj proti obyvateľom svojho rodného mesta zaslúži pochvalu. Každý súdny človek musí uznať, že to on je skutočný humanista a nie tí, čo bojujú za ľudské práva beštiálnych maniakov. Samozrejme, z Arnieho sa stane nový, univerzálny hromozvod pre vášne kadejakých aktivistov. Odkedy totiž ponúkajú vegetariánsku stravu, McDonald’s už ako univerzálny hromozvod nie sú v týchto kruhoch „in“.



Lukáš Krivošík  viac od autora »
Vaše reakcie [29]
:: Súvisiace reklamné odkazy