Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Peter Petro | 19.10.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Lifestyle bohatých a (mne) známych ľudí

Blank

Môj priateľ Max, vynikajúci jazzman, gurmán a človek s mimoriadne odolným organizmom, čo sa týka konzumácie alkoholu, sa práve vrátil z výletu do domoviny, Nemecka. To, čím sa so mnou podelil, ma priviedlo k týmto riadkom. Ale poďme pekne po poriadku.

V mladosti robil Max v Nemecku pre Volkswagen. Jeho práca spočívala v tom, ako urobiť chrobáka ešte lacnejším, než bol. Stačilo, samozrejme, ušetriť len päť mariek a firma tým ročne ušetrila ťažké milióny. Raz ušetril vyše 50 miliónov, ale nedostal za to žiadne prémie. Šiel mu plat, nik ho nenaháňal a on sedel ešte s jedným podobným talentom v kancelárii, rozmýšľal o lacnejšom chrobáku a pre seba si hral jazz. Bol fakt dobrý. Ľudia mu hovorili, že pre Nemcov, ktorí v tom čase k jazzu veľký vzťah nemali, je ho škoda. Presťahoval sa do Kanady. Tu však zistil, že popri neuveriteľnej úrovni severoamerických jazzmanov je len okrajovým muzikantom. Navyše v Kanade muzikantom platili oveľa menej než v Nemecku. Musel si nájsť k hudbe ešte aj prácu. Svitlo mu, až keď jedného dňa našiel v bare, do ktorého by sám nikdy nešiel, hrať svoju modlu, saxofonistu Stana Getza, keď bol na dne.

Život však prešiel celkom fajn. Už sú aj deti preč, aj s prácou skončil a typický domček na predmestí už predal a nasťahoval sa tam, kde vždy chcel byť. Teda, keď už v Kanade, tak potom priamo v lone prírody, s výhľadom na more, v dvojspálňovom townhouse na takzvanom Slnečnom pobreží, čo je tak hodinu od Vancouveru, pretože sa tam dá dostať len trajektom.

Spoznal som sa s ním v kapele, kde sme spolu dosť dlho hrali. Vybral si ma za svojho protihráča v zvláštnom filozoficko-náboženskom šachu, ktorý sme hrávali počas dlhých ciest (300-400 km) za kšeftmi. Ja som obvykle šoféroval mikrobus, lebo väčšina kapely boli spachtoši a hrozilo, že pri šoférovaní odkväcnú a všetkých zabijú. Z nejakého dôvodu si mysleli, že som spoľahlivý človek. Veď ani cez deň a niekedy ani v noci, alebo ani pri bubnovaní som tak ľahko nezaspal. Hneď ako som naštartoval, Max začal do mňa zabŕdať. Ja som oponoval a tak prebiehala hra argumentov pri každom výlete hodiny a hodiny. Ostatní členovia kapely zaspali pri prvom slove typu „intelektuál“, „filozofia“, či „fundamentalizmus“. Čas plynul tak rýchlo, že sme sa ani nenazdali a už sme boli na mieste.

Max bol nedávno pozvaný do Nemecka. Išiel tam s radosťou, lebo si myslel, že predsa sa len pred smrťou do Nemecka vráti, aj keď jeho štyri deti žijú v Kanade a USA. Tešil sa, že si nájde nejaké super miestečko a usadí sa tam na staré kolená. Lenže to svoje Nemecko už nenašiel.

Povedal mi to takto: „Posledný raz som bol v Nemecku pred pätnástimi rokmi, keď mi umrel otec. Všetko sa zmenilo. Najväčšia zmena je v ľuďoch. Nemci sa zmenili a všade sú privandrovalci z Východu, teda z Ruska, Ukrajiny, Poľska, Česka a čo ja viem ešte odkiaľ a samozrejme z Turecka. Človek vidí ženy zahalené v hidžáboch a najhoršie na tom je, že sa všetci – Nemci aj tí druhí – niekam strašne ponáhľajú. Neviem kam. Veď všetci vieme, že skončíme v tej malej jame, kam nás zakopú. Prečo sa tak ponáhľať? Keď už tam musíme ísť, tak potom pomalšie, pokojnejšie.“ (Spomenul som si, trafený akademik, na Dylana Thomasa: „Rage, rage against the dying of the light!“ „Zúrivo sa búr proti zhasínaniu svetla!“) „Keď som navštevoval priateľov, všetko pohostenie bolo úžasné, perfektné, také by som v Kanade nedokázal pripraviť, ale debata bola o veciach, ktoré šli kompletne mimo mňa. Uvedomil som si, že tam už nie je pre mňa miesto. To už nie je to Nemecko. V Kanade sa mi bude asi veľmi zle zomierať, to viem, ale do Nemecka už tiež nemôžem ísť ani žiť, ani umrieť.“

A čo ja? Pozeral som naňho dosť bezradne a smutno.

o-petro5-2

Spomenul som si na Maxa v rozkvete jeho muzikantskej a pijackej slávy. Hrali sme a jeho fanúšikovia mu nosili pivo. Max bol obklopený fľašami od piva. Bolo lokálne, a tak mal aj štyri pivá odo mňa (mal som alergiu na nejaké chemikálie v obyčajnom kanadskom pive!), okrem toho dve-tri štamperle šnapsu. Do toho naša dobrá víla Ingrid, fanúšička kapely, priniesla podnos s nemeckými pivami Becks a dupľovanými koňakmi pre každého v kapele. To sme museli vypiť s Maxom sami dvaja. Kapelník bol abstinent a trumpeťák alkoholik (ďalších osem pív pre Maxa), presnejšie to bol alkoholik, čo dočasne abstinoval. Ja som si s radosťou hrkol koňak, zohrialo ma to a potom Becks, ktorý ma schladil, a mal som pokoj. Max skonzumoval všetko ostatné. Takže šnaps, dvanásť pív, šesť koňakov a ešte najmenej štyri pivá. Potom hral ako boh, a keď sme skončili, dali mu ešte koňak na cestu a už sedel vo svojom krížniku diaľnic. Hoci mal problém zísť dolu schodmi, pokojne si to odšoféroval 50 km k dcére na farmu. A to bolo v časoch, keď sa všetci sťažovali: „Kde sú tie časy! Dnes sa už nepije! Mal si tu byť pred takými dvadsiatimi rokmi! To by si niečo videl. Bar mal trikrát väčšie tržby ako dnes. Pozri sa na stoly. Čo vidíš? Všade majú po fľaši vína a sódu! Rozumieš? Ako z toho máme vyžiť? A kapela čaká nejaké zvýšenie od januára? Veď nebude dosť ani na dane, moji milí!“ A tak to šlo každý rok. Chcel som poukázať na kladný príklad Maxa, ale tie pivá boli súčasťou nášho platu. No, ešte tak to tvrdé. Ale čo to stálo? Žiadne veľké peniaze. Dvanásť pív, či fľaša koňaku, cena bola tá istá, dvadsať dolárov. Priemerný plat na hodinu.

No dobre, ale kto je tu ten bohatý? Ingrid. Vždy nám verne doniesla na tácke dvojité koňaky a každému po fľaši Becks. Jej manžel Leo, milionár, ktorý sa špecializoval na automatické prevodovky, mi rozprával s potmehúdskym úsmevom, ako v detstve mašíroval z Moravy, keď Nemcov po vojne vyhodili, do Viedne. Prežil to, emigroval do Kanady, zbohatol a teraz nám kupoval pivo a koňak, lebo mal rád jazz. Raz som sa Lea spýtal, či ho to ešte nezunovalo. Usmial sa: „Nie. Ingride to robí radosť. Nemal by som ti to povedať, ale vieš, ona umiera na rakovinu. Nemá už veľa času. Ona má Maxa strašne rada. Max je fenomén.“



Peter Petro  viac od autora »
Vaše reakcie [2]
:: Súvisiace reklamné odkazy