Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Peter Pišťanek | 28.7.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Proti útoku psychopata je normálny človek prakticky bezbranný

Blank

Prenasledovateľka
Už vyše roka ma prenasleduje jedna žena. Párkrát sme sa stretli a skončili v posteli. Vtedy sa mi priznala, ako si ma fotila dávno predtým, než sme sa začali stretávať (čo mi teraz troška pripomína McEwanovu Pohostinnosť cudzincov). Sex s ňou by bol zaujímavý asi len pre nekrofila (bola aktívna ako mŕtvolka, čo som sa trpezlivo pokúšal napraviť rozhovorom, ktorý vždy odignorovala s tým, že ona sa o tom nemusí rozprávať, pretože už všetko vie) a nudil som sa s ňou aj mimo postele. Navyše liezli mi na nervy jej neustále puberťácke klamstvá a tiež to, že vlastnú neschopnosť neustále zvaľovala na mňa. Neprenasleduje ma fyzicky, len podrobne sleduje všetko, čo som kedy napísal v internetových fórach, diskusiách, atď. Dokonca sa mi hrabala vo freemailových poštových schránkach (kde pre istotu nemám nič dôverné). Nedá sa nevšimnúť si, ako vo všetkom, čo niekam napíšem, hľadá odkaz pre seba, čo je hlúposť, keďže ma nezaujíma a aj na verejnosti ju ignorujem, za čo sa mi opláca dlhodobým cieleným ohováraním. Zaujíma ma (keďže už to trvá tak dlho), či jej správanie nie je nejaká porucha osobnosti súvisiaca s nenaplnenou sexuálnou túžbou a čo by mala urobiť pre to, aby (obsesia, patologické klamanie) sa z toho, chuderka, dostala.
Milan, 30

Ako sa hovorí, proti útoku psychopata je normálny človek prakticky bezbranný. Keď sa niekto na Vás chorobne sústredí, venuje tomu také neskutočné množstvo energie a času, že Vy, pokiaľ chcete udržiavať normálny život, nikdy toľko energie a času na svoju obranu nebudete schopný vynaložiť. Ibaže by ste tomu podriadili celý svoj život.

Neberiem teraz do úvahy skutočnosť, že ste si toto tak trochu privolali sám tým, že ste sa s ňou vyspali a udržiavali s ňou kontakt. Nemohli ste vedieť, čo sa z toho rozvinie.

Skúsme si trochu rozanalyzovať, čo je tá Vaša prenasledovateľka zač.

V duši každého z nás je ukrytá časť dieťaťa a časť dospelého. Časť dieťaťa ako bezstarostnosti a časť rodiča ako autority. „Normálny“ človek má všetky tieto zložky v sebe zastúpené v harmónii a zdravom pomere. Niektorým ľuďom sa však z rôznych dôvodov nepodarí v čase, ktorý je na to vyhradený, vyspieť a aj v dospelosti v nich prevažuje osobnosť dieťaťa v takom rozsahu, že ovláda ich správanie a myslenie. Detská hravosť a spontánnosť robí takéto ženy z rôznych čudných, no prirodzených príčin, o ktorých sa tu z priestorových dôvodov nebudeme rozpisovať, príťažlivými pre mužské publikum (vypuklým prípadom spomedzi všeobecne populárnych je napríklad infantilná a nezodpovedná, no pre veľa mužov príťažlivá a veľa žien nasledovaniahodná Paris Hiltonová). Sú preto na prvý pohľad aj veľmi žiadané ako partnerky. Muži majú pri nich pocit, že takáto baba bude s rovnakou ľahkosťou prekonávať aj životné strasti a peripetie. Lenže ak je dieťa zranené, stráca nadhľad i ľahkosť bytia, začne sa správať ako cunami, bije okolo seba, je agresívne, kričí a usiluje sa použitím vzdoru manipulovať s okolím. Robí zúfalé pokusy navodiť späť predchádzajúci stav. Čierna, alebo biela. Všetko, alebo nič. Sú to impulzívne, krátkozraké, trucovité reakcie.

Rovnako ako dieťa, aj nevyzretý dospelý jedinec má obrovský náboj energie, preto dokáže celé týždne obťažovať svoj objekt a nástojiť na tom, aby sa zem krútila podľa jeho želaní. Cíti sa dôležitý len vtedy, keď manipuluje svojím okolím. Je ťažké od neho žiadať, aby žil v realite. Ak hovorí, že úder osudu v podobe rozchodu s človekom, ktorého si vybral ako životného partnera, neprežije, často to naozaj tak vníma, naozaj pociťuje subjektívnu bolesť zo straty, odvrhnutia a neprijatia a veľmi tým trpí. Takí ľudia sa nedokážu odtrhnúť od objektu ich posadnutosti. Trúfam si povedať, že ženy v tomto majú väčšiu paru a výdrž ako muži.

Ako sa brániť? V prvom rade si treba urobiť jasno sám v sebe. Možno si priznáte, že v skutočnosti Vám záujem tejto nešťastnej bytosti lichotí a príjemne škrabká Vaše mužské ego. V takom prípade, bez toho, že by ste o tom vedeli, podvedome vysielate voči tej babe povzbudivé signály.

Ak Vás naozaj jej prenasledovanie obťažuje, musíte byť dôsledný. Treba povedať jasne, že je koniec, nereagovať na telefonáty ani SMS, nestretávať sa. V prípade, že reaguje agresívne a Vy máte pocit obmedzovania osobnej slobody, mali by ste sa obrátiť na právnika. Nástojčivé ex-partnerky (aj ex-partneri) s nevyzretými osobnosťami zvyčajne nie sú prístupné racionálnym argumentom, ovládajú ich emócie, aj to všelijaké pokrútené a vyprojektované.

V odbornej literatúre sa tomuto typu správania hovorí stalking. Z hľadiska psychiatrie či kriminológie sa to slovo chápe ako označenie úmyselného prenasledovania a obťažovania inej osoby, ktoré prenasledovanému znižuje kvalitu života a neraz aj ohrozuje jej bezpečnosť. Inak povedané, pod anglickým pojmom „stalking“ si možno predstaviť rôzne varianty prenasledovania a otravovania obete nevyžiadanou a nechcenou pozornosťou. A to sa týka nielen fyzického prenasledovania, ale aj virtuálneho, o ktorom píšete vo svojom e-maile.

Obeťami stalkingu sa nestávajú len ex-partneri či ex-partnerky ale často takéto prenasledovanie zo strany psychopatov či psychopatiek zažijú aj trochu populárnejší ľudia, ktorí dosiahli určitú úroveň v nejakej oblasti ľudskej činnosti. Obrana je zložitá, pretože na rozdiel od niektorých iných európskych štátov u nás nie je tento typ prenasledovania trestným činom. Pre trestné stíhanie preto musí konanie napĺňať skutkovú podstatu iného trestného činu, napríklad vydierania. Ak sa aj nejaký takýto prípad vyrieši, tak v drvivej väčšine prípadov len ako priestupok.

Ako som teda už spomenul, najlepšie je jasne dávať Vašej stalkerke najavo, že o žiadne kontakty nestojíme. Nevšímať si, neodpovedať, nereagovať. A modliť sa, aby si čoskoro našla novú, čerstvú obeť, alebo svoj stav zverila odborníkom. Viem, o čom hovorím. V rôznych fázach svojho života som mal možnosť vyskúšať si obidve tieto polohy: prenasledovateľa (bývalej priateľky) i prenasledovaného (dámou, ktorá si vsugerovala, že z nás dvoch musí byť pár). Verte mi, obidve polohy sú rovnako bolestivé a nepríjemné.

Poznámka autora:
Týmto Intímnu besiedku definitívne uzatváram. Toto nebola odborná poradňa. Nie som ani sexuológ, ani gynekológ, ani psychológ či psychiater, ani som sa na to nehral. Niektoré vaše príspevky som gramaticky i štylisticky upravoval, aby dávali zmysel. T-Station končí. Súkromnému poradenstvu sa nevenujem, iba som napĺňal rubriku, preto sa v budúcnosti obracajte na iné miesta.Peter Pišťanek  viac od autora »
Vaše reakcie [16]