Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: David Reten | 23.7.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Zelenáč ide na pol plynu

Blank

Každý sa zbavuje stresu po svojom. Niekto sa stará o záhon v záhradke, iný sa mení na veľké zelené monštrum s deštrukčnými záľubami. Normálka. Teda, až na to, že o tých prvých sa zvyčajne nenakrúcajú veľkorozpočtové hollywoodske filmy. O tých druhých sa zatiaľ vyrobili dva, pričom oba sú o tom istom, o zrode postavy menom Hulk. Ten z filmov s prívlastkom Neuveriteľný práve prichádza do našich kín.

Je nanajvýš čudné, ak sa hneď po piatich rokoch dočkáme amerického remaku amerického filmu. Ale prvá verzia príhod veľkého zelenáča nebola komerčne príliš úspešná. Mám film Anga Leeho celkom rád, hoci sa babre príliš v psychológii postavy preslávenej úsečnou hláškou „Hulk smash!“ a deštrukčnými aktivitami. Ale formálne hry s delením obrazu ako na stránke komiksu a Hulkove pestvá s tankami sa mi páčia.

 

Nový Hulk je už trochu iný. Je v ňom hŕstka psychológie, ale nie je až taká dôležitá. Ľudské alter ego monštra Hulk, Bruce Banner v podaní Edwarda Nortona, je od svojho stvorenia na úteku pred armádou. Snaží sa utlmiť emócie, aby sa zbavil svojho prekliatia. Chlapi v zelenom však zelenáča čoskoro objavia a konečne sa na plátne ukáže to, prečo sa chodí do kina. V temných priestoroch továrne na malinovky sa rozparádi, i keď len v náznakoch, poriadne monštrum. Scéna, kde vidíme menej, než by sa žiadalo, je mimoriadne pôsobivá. Už-už vychádza Hulk z tieňa, no napokon si ho tvorcovia ešte chvíľu ponechajú v zálohe.

Zvyšok filmu ide podľa naznačenej štruktúry. Mohli by nám pokojne dať viac, no urobia tak až o niečo neskôr. Najlepší je hádam záverečný boj dvoch monštier, kde na jednej strane stojí zelený Hulk, na druhej oveľa zmutovanejší, väčší a zúrivejší Abomination. Ich konfrontácia, pri ktorej sa prehadzujú budovami, ničia čokoľvek, čo im padne do rúk, je úžasná. A je aj najbližšia tomu, ako mám Hulka zafixovaného v pamäti, ako deštrukčné monštrum, ktoré sa vymklo spod kontroly.

 

Za Hulkom stojí fenomenálna komiksová hlava Stan Lee, ktorý vymyslel napríklad aj Spider-Mana, Iron Mana, X-Menov či ďalšie stovky kreslených postáv. Hoci vznikali v období, keď boli komiksy naivnejšie než dnes, urobil svoje postavy ľudskými a uveriteľnými. Nie sú to len superschopnosťami nadané bytosti, majú i svoje slabosti. Tony Stark alias Iron Man je alkoholik so slabým srdcom, X-Meni zase ľudstvom prenasledovaní vydedenci a tak ďalej. Aj Hulka stvoril ako utečenca, ktorý sa snaží utiecť pred svetom, no vždy ho niečo napokon prebudí a pomyslený agresívny Dr. Jeckyll v útlom vedátorovi Bruceovi Bannerovi vypláva na povrch. Stan Lee je jedna z mála žijúcich komiksových legiend a jeho tvár môžete vidieť v takmer každom z filmov nakrútených podľa predlôh z vydavateľstva Marvel. V novom Hulkovi je to chlapík, ktorý sa napije ožiarenej limonády.

Nový Hulk je film, ktorý ukazuje, že so zelenáčom to na veľkom plátne asi takto ďalej nepôjde. Hoci Edward Norton v hlavnej úlohe a Tim Roth ako záporácky vojak zvládajú svoje postavy sympaticky, chýba im väčší rozmer. Počítačové triky by ešte potrebovali doladiť, ale to som ochotný vďaka akčnej smršti, ktorá občas prehrmí na plátne, prepáčiť. Som zvedavý, čo si môj obľúbený režisér Louis Leterrier ponechal na dvd, pretože finálny súboj mal podľa prvotných informácií trvať takmer polhodinu.

Prepojenie s ďalším projektmi zo stajne Marvelu robí z Hulka povinnosť pre komiksových fanúšikov. Dosť sa v ňom spomína Nick Fury zo S.H.I.E.L.D.u, príde aj Tony Stark alias Iron Man, významnú úlohu zohrá sérum super vojaka a svet Marvelu vo filmoch dostáva komplexnejší rozmer. Hoci sa Hulka zrejme v samostatnom filme vzhľadom na jeho vlažný komerčný úspech už nikdy nedočkáme, aspoň pripravuje pôdu pre ďalšie komiksové filmy. Či už druhého Iron Mana alebo Kapitána Ameriku. Hulk sa najbližšie zrejme objaví až ako súčasť väčšieho tímu, v celovečernom príbehu venovanom skupine Avengers. Už len vydržať do roku 2011, keď je naplánovaná premiéra.

Neuveriteľný Hulk, The Incredible Hulk. USA 2008, kino, 114 min.

Réžia: Louis Leterrier
Scenár: Zak Penn
Kamera: Peter Menzies Jr.
Hudba: Craig Armstrong
Hrajú: Edward Norton – Bruce Banner, Tim Roth – Emil Blonsky, Lou Ferrigno – hlas Hulka / ochrankár, Liv Tylerová – Betty Rossová
Oficiálne internetové stránky:
http://incrediblehulk.marvel.com/
http://www.snd-films.com/film/fichefilm_gen_cfilm=51936.html
http://www.sonypictures.jp/movies/theincrediblehulk/David Reten  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy