Fenomenálnu českú hereckú generáciu zloženú z ľudí ako Vladimír Menšík, Jozef Sovák či Vlastimil Brodský dodnes nikto neprekonal. Síce rastú u našich západných susedov nové talenty, ale už to nie je ono. Ľahkosť, s akou tí starší zvládali širokú škálu charakterov, hereckých polôh a hlavne to, že boli osobnosťami i mimo kamery či divadelných dosák, si dodnes zaslúži obdiv. Poslednému menovanému je venovaný dokument Ondřeja Havelku s prostým názvom Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský.
Film Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský je pomníkom svojmu menovcovi, známemu tiež pod prezývkou Bróďa. Prechádza celú jeho hereckú kariéru, pričom dôležité momenty herec sám vtipne a nezriedka s čiernym humorom glosuje. Málokto možno vie, že Brodský sa hercom takmer nestal. Chcel byť skôr tanečníkom, no z rôznych avantgardných divadiel sa časom dostal k činohre a tej už zostal verný. V legendárnom Divadle na Vinohradoch vydržal takmer polstoročie.
Keďže snímka sa venuje jeho filmovej kariére, nebude možno na škodu povedať si viac o Brodského míľnikoch. Debutoval v roku 1938 v trochu budovateľskom filme Svet patrí nám, kde sa však ešte ako štrnásťročný fagan trochu stratil popri oboch hlavných protagonistoch, Jiřímu Voskovcovi a Janovi Werichovi. Za zmienku stojí fakt, že sa s Werichom ešte pred kamerou niekoľkokrát stretol. Vynikajúca je najmä televízna jednoaktovka Usporená libra, kde sa ako drobný utiahnutý príslušník dostane do sporu s dvojicou nadratých kumpánov v podaní Wericha a Jozefa Sováka.
Vlastimil Brodský sa narodil 15. decembra 1920 a jeho životná púť sa skončila 20. apríla 2002. Ako to už v prípade legiend býva, ani jeho koniec nebol z rangu klasických, spáchal totiž samovraždu. Krátko predtým sa však stihol rozlúčiť so svojimi fanúšikmi nielen dokumentom, ktorý máme v ponuke na stiahnutie, ale i snímkou Babí léto režiséra Vladimíra Michálka. Postava Františka, ktorý navzdory vysokému veku ešte nestratil chuť do života, bola vo filme skvelou hereckou príležitosťou. Brodský ju využil na doraz a ako keby ňou dal bodku za svojou kariérou. Vynieslo mu to, mimochodom, prvého a posledného Českého leva.
Možno ešte prestížnejšou cenou, ktorú Brodský získal, je Strieborný medveď z Berlinale. Na festivale, vtedy situovanom v Západnom Berlíne, mal úspech film Jakub klamár. Silný príbeh z židovského geta patrí k najsilnejším momentom Brodského kariéry, a to nielen vďaka veľkému medzinárodnému úspechu. Je tým povestným hereckým koncertom, aké sa zvyknú zapisovať do dejín kinematografie.
Jakub klamár predstavuje významnú a vážnu polohu v Brodského filmografii, tá opačná je však zrejme oveľa známejšia. Či už nostalgické Rozmarné leto, skvelí Svetáci o partii murárov, ktorí zo seba robia švihákov z lepšej spoločnosti, alebo vedľajšia úloha z Tajemství hradu v Karpatech. To všetko a vlastne ešte ďalšie stovky filmových a divadelných postáv zostali po chlapíkovi, ktorý bol výraznou osobnosťou aj v silnej generácii hereckých legiend.
Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský. Česká republika 1999, film na stiahnutie, 87 min.
Réžia: Ondřej Havelka
Scenár: Pavel Melounek a Ondřej Havelka
Kamera: Kristián Hynek
Hudba: Michal Pavlíček
Účinkujú: Vlastimil Brodský, Ondřej Havelka
David Reten viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|