Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: David Reten | 17.6.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Návrat kráľa sa nekoná

Blank

Ľuďom sa zhoršuje motorika, opakujú neustále to isté a potom prichádza tragický koniec. Každý postihnutý neznámou nákazou totiž napokon spácha samovraždu. Či už efektným skokom zo strechy, dráždením divých zverov v zoo alebo si ľahne pod rozbehnutú kosačku. Podobné nutkanie vyvoláva u divákov nový film M. Shyamalana Udalosť.

Bol som spočiatku trochu skeptický, pretože Shyamalanovi sa už pár rokov nepodarilo nakrútiť nič extra. Časy, keď sa o ňom hovorilo ako o géniovi, sú už podľa všetkého preč. Odkedy sa v celkom vydarených Znameniach po prvýkrát objavila medzi stonkami kukurice útla nôžka mimozemšťana, ide to s ním dolu vodou. Podivná a nudná Osada bola prvou veľkou trhlinou na Shyamalanovej povesti, ktorú dorazila rozpačitá rozprávka Dáma vo vode. Komerčný neúspech v Hollywoode neodpúšťajú, a preto sa jeho nový projekt rodil ťažko. Z pôvodne veľkolepo poňatého globálneho príbehu o zápase ľudstva s prírodou sa napokon stalo čosi lokálne, orientované len do USA, a postavy by sa dali zrátať na prstoch jednej ruky. Shyamalan dokonca musel zabezpečiť financovanie v Indii, aby projekt dotiahol do konca.

 

A čo sa mu napokon podarilo nakrútiť? Udalosť zachováva jeho osobitý autorský rukopis, dlhé znepokojivé zábery či nevysvetliteľné tajomno, ktoré hustí atmosféru. No film ako celok je zúfalo prázdny. Je zaujímavo aktuálny z toho hľadiska, že možno v ňom potenciálne ide o teroristickú hrozbu, ktorých paranoidná Amerika stále nemá dosť, ale to je asi tak všetko. Postavy celý čas blúdia sem i tam a od začiatku vieme, kto napokon prežije. Veľa prekvapení sa v príbehu nekoná.

A to ešte treba vydržať paralelnú romantickú dejovú líniu, ktorá je neskutočne banálna. Nie že by nesadla do kontextu, ale nie je príliš presvedčivo napísaná, ba ani zahraná. Či už Mark Wahlberg, Zooey Deschanelová alebo John Leguizamo, ani jeden z nich nič nepredvádza. Shyamalan zrejme udržiaval aj samotných hercov v napätí, a tak im nepovedal, čo majú hrať.

Udalosť je mierne znepokojivý film. Zopár scén, ktoré sa Shyamalanovi fakt vydarili, navodzuje skvelú atmosféru, no je ich na hodinu a pol skutočne málo. V podstate prídu až na konci, keď sa trio hlavných postáv ukrýva v dome pomätenej ženskej. Tam sa napätie dá krájať a je to opäť starý dobrý Shyamalan.

 

Zásadným problémom snímky je fakt, že sa meno M. Night Shyamalan objavuje nielen v kolónke režisér a scenárista, ale i ako producent. Jasné, každý by chcel mať čo najväčšiu tvorivú slobodu, no Shyamalan to s ňou začína preháňať. Zjavne potrebuje niekoho, kto by skúsenou producentskou rukou riadil celý projekt a urobil z neho stráviteľnejší kúsok. Takto pustil do kín film, ktorý možno dáva zmysel jemu, ale diváka nechá tápať a trápiť sa pri pohľade na filmové plátno. Už aby sa vrátil k príbehu rozpracovanému vo Vyvolenom a dokončil pôvodne plánovanú trilógiu. Nové zrejme nedokáže priniesť nič.

Udalosť, The Happening. USA – India 2008, kino, 91 min.

Réžia a scenár: M. Night Shyamalan
Kamera: Tak Fujimoto
Hudba: James Newton Howard
Hrajú: Mark Wahlberg – Eliot, Zooey Deschanelová – Alma, John Leguizamo – Julian
Oficiálne internetové stránky: http://www.thehappeningmovie.com/, http://www.phenomenes-lefilm.com/David Reten  viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy