Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: David Reten | 4.7.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Pandí štýl je v kurze

Blank

Je veľký, tučný, neohrabaný a trochu jednoduchý. A nie je to politik. Aj takýmto starým fórom sa dá načať recenzia. Najmä ak príbeh nového animáku Kung Fu Panda tiež pripomína staré časy, najmä oldschoolové filmy Jackieho Chana. Tie sú dnes už možno opozerané, stokrát vykradnuté, ale stále dobré. A čo na to čiernobiele zviera, z ktorého sa má stať najlepší bojovník?

Nevedno. Každopádne aspoň z videného je zrejmé, že si to všetko parádne užíva. Nasáva nové bojové skúsenosti s radosťou, ktorá až neprislúcha počtu utŕžených zranení. Ale dychtivosť, s akou opúšťa otcom vytýčený osud, je nákazlivá. Kung Fu Panda je o tom, ako sa z dedinského nešikovníka menom Po, ktorému chce otec odovzdať živnosť na výrobu rezancov, stane majster bojových umení. Než však príde na koniec cesty a porazí záporáka, musí objaviť vlastné ja, hlboko ukryté v tukových vankúšikoch. Niečo podobné zažíval vo svojich raných filmoch aj Jackie Chan, ktorý sa zvyčajne z druhotriedneho neschopáka odsúdeného na posmech okolia vypracoval na borca par excellence a potom vymlátil protivníka, jeho kamarátov a kamarátov ich kamarátov.

 

Veľké pozitívum filmu tkvie v prístupe tvorcov. Neurobili z Kung Fu Pandy tradičný dreamworksovský animák tipu Shreka. Vytvorili príbeh, ktorý síce nie je príliš originálny, no neslúži len ako zásterka na znôšku citácií či popkultúrnych odkazov, ako je v štúdiu Dreamworks Animation zvykom. Nestojí ani na roztomilých zvieratkách, ktoré by každú chvíľu urobili niečo vtipné, len aby sa deti nenudili. Jasné, panda a spol. sú fajn animovaní a grimasy hlavnej postavy sú totálne chutnučké, aj keď práve nemá dobrú chvíľku a slintá. Ale nie je to základným stavebným prvkom filmu.

Pozitívne tiež je, že motív bojového umenia nie je podaný parodicky, ale s úctou a citom, čo z filmu robí zrejme prvú počítačovo-animovanú kung-fu snímku. A treba dodať, že dobrú, odporúčam hlavne finálny súboj.

 

Dvojica ikonických majstrov, pätica bojovníkov, panda s predurčením a hlavne výdatne temný záporák, to všetko sú dokonale namiešané ingrediencie filmu, ktorý má ambície stať sa niečím viac než len sezónnym letným kinom. Vlastne aj použitie slávnej hudobnej pecky Kung Fu Fighting až v záverečných titulkoch naznačuje, že táto panda má na viac.

Trošku zamrzí len fakt, že sa snímka premieta so slovenským dabingom. V originálnom znení totiž postavám prepožičali hlasy Jack Black, Angelina Jolieová či dokonca Jackie Chan. Počuť v kine aj týchto hercov, bola by Kung Fu Panda zrejme o niečo lepšia. I tak je však momentálne animovaným kráľom našich kín a môže si túto pozíciu užívať celý mesiac. Je chutným predjedlom do doby, kým príde WALL-E od Pixaru.

Kung Fu Panda, Kung Fu Panda. USA 2008, kino, 92 min.

Réžia: Mark Osborne, John Stevenson
Scenár: Jonathan Aibel, Glenn Berger
Kamera: Yong Duk Jhun
Hudba: John Powell, Hans Zimmer
V origináli hlasy prepožičali: Jack Black – Po, Angelina Jolieová – Tigrica, Dustin Hoffman – Shifu, Jackie Chan – Opica
Oficiálne internetové stránky: http://www.kungfupanda.com/, http://www.paramountpictures.fr/sites/kungfupanda/David Reten  viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy