Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: David Reten | 2.7.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Nabiť, zabiť a možno ešte raz zabiť

Blank

Bezsenný spánok, ráno kríza, frajerka vrieska, meškanie do práce, nuda, šéfka vrieska, slizký kamoš potriasa pravicou, potom tabletky a sendvič, slizký kamoš sa z obeda vyhovorí a súloží s teraz už trochu inak vrieskajúcou frajerkou, návrat do práce, šéfka opäť vrieska, až jej sliny odletujú, sivé steny strohých škatúľ, ktoré sa nazývajú kancelárie, cesta domov okorenená výsmešným pohľadom dvojcifernej sumy na obrazovke bankomatu, frajerka vrieska, žiadny sex a opäť bezsenný spánok.

Takto nejako vyzerá bežný deň Wesleyho Gibsona (James McAvoy). Možno raz do mesiaca nastane zmena, keď na účet príde výplata, alebo si dá na obed k sendviču kávu. Nuda, nuda, nuda. Človek by z toho zákonite musel byť na prášky – a Wesley ich berie požehnane. Ale len do dňa, keď ho v obchode osloví najväčšia kosť, akú kedy stretol, a ponúkne mu vstup do sveta za bežnou realitou. Zaobíde sa to bez matrixovských piluliek a držky Laurencea Fishburnea. Žena s krycím menom Líška má podobu Angeliny Jolieovej a nie že ponúka, rovno núti Wesleyho, aby šiel s ňou. Hoci z chlapca matka vychovala slabocha, s ktorým si okolie robí, čo chce, v jeho útrobách driemu gény po otcovi, najvýkonnejšom vrahovi planéty. A keďže seniorovi niekto krátko predtým rozprskol hlavu dobre miereným snajperským útokom, Wesley musí zaujať jeho miesto v tajomnej organizácii.

 

A tak si ho berú do parády majstri v rôznych oblastiach, vymlátia z neho dušu len preto, aby sa z neho stal chlap. Film Wanted, ktorý práve dorazil do našich kín, je totiž tak trochu aj bildungsroman. Rozpráva o prerode chlapca v muža, ba možno aj čosi viac. Skrátka kritika sa na Wanted nemá prečo dívať pomedzi prsty. A keby ešte poznala pôvodnú komiksovú predlohu, ktorá sa dômyselne pohráva s rúcaním superhrdinských mýtov a všetkých pestrofarebných vecí, ktoré mainstreamový komiks zväčša obsahuje, bola by asi od blaha bez seba.

 

Teraz však máme pred sebou film, ktorý je komiksu neverný natoľko, ako veľmi sa to dalo. Spoločný je hádam len hlavný hrdina a povolanie zabijaka, inak šľape po vlastných koľajach. Nekoná sa v ňom nič intergalaktické, či nebodaj medzidimenziálne, je ukotvený v našej realite. Teda ak považujeme za realitu tú vec, v ktorej jedno auto preskakuje druhé, strieľa sa oblúkom a muchám do krídel. Fyzikálne zákony sedia mlčky v prítmí kinosály. Že sú ticho, ešte neznamená, že sa nebavia. Pretože vďaka réžii hollywoodskeho imigranta Timura Bekmambetova je takmer každý záber vyšperkovaný nejakou vizuálnou fintičkou a je radosť sa na ne dívať. Keď Wesley prepleskne klávesnicou zmrda, čo mu chodil za frajerkou, okrem jedného vyleteného zuba sa na plátne škeria aj písmená vytvárajúce oslobodzujúci nápis FUCK YOU. Nie je to tak celkom Klub bitkárov pre novú generáciu, ale má k tomu celkom blízko.

Filmový Wanted je čistým béčkom, ktoré sa za svoj pôvod nehanbí a plne si to vychutnáva. V záplave vážnejšie a realistickejšie pojatých komiksových adaptácií pôsobí osviežujúco. Serie na svet menej než komiks a jeho legendárnu poslednú dvojstránku by ste vo filme hľadali zbytočne, ale to vôbec neprekáža. Choďte do kina a užite si to.

Wanted, Wanted. USA 2008, kino, 110 min.

Réžia: Timur Bekmambetov
Scenár: Michael Brandt, Derek Haas, Chris Morgan podľa komiksu Marka Millara
Kamera: Mitchell Amundes
Hudba: Danny Elfman
Hrajú: James McAvoy – Wesley Gibson, Angelina Jolieová – Líška, Morgan Freeman – Sloan
Oficiálne internetové stránky:
http://www.wantedmovie.com/
http://www.wanted-lefilm.fr/
http://www.choose-your-destiny.jp/David Reten  viac od autora »