Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Filip Drábek | 10.7.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Masívny útok na traktoristov a máničky

Blank

V očiach, z ktorých sa dalo čítať úplné sústredenie, mal mŕtvo. Do rytmu sa hýbal trhane, trocha ako Ian Curtis, no nie zas tak intenzívne. Priemerný návštevník koncertu Massive Attack. Priemerný návštevník festivalu Rock for People v Hradci Králové, ktorý prešiel sitom a nezastavil sa pri hlavnom pódiu, kde svoju máničkovsko-traktoristickú hudbu predvádzala skupina Kabát. Odfiltrovanie fanúšikov tejto obskúrnej lokálnej hviezdy spôsobilo, že po prvýkrát na celom festivale bolo publikum zaplnené ľuďmi pripravenými vnímať hudbu.

Neprekvapili len ľudia, prekvapili predovšetkým Massive Attack. Na akciu, kde sa pri pohľade na line-up zďaleka nehodili, si neprišli len odbiť povinnosť živého vystupovania, ale hlavne zahrať taký koncert, ktorý by naplnil nielen divákov, ale aj ich samotných. Robert Del Naja a Grant Marshall si tak na hradecké letisko priniesli celý ansámbel spevákov a sprievodných muzikantov, takže elektronika dostala len minimálny priestor. Kapela totiž predviedla jazzovú zohranosť, no nie zatuchnutosť, čo sa vlastne dá povedať aj o celých Massive Attack, ktorí – povedzme si pravdu – majú svoje najlepšie roky už asi za sebou. V živom hraní sa aj najviac ukázala nadčasovosť staršej produkcie i evolučná línia medzi ranými a novšími skladbami. A tiež to, že aj po dvadsiatich rokoch činnosti je ich zvuk stále jedinečný. 

  

Hlasov bolo päť. Každý z iného spektra, inej kvality, no spojené niťou veľkolepej a zároveň intímnej atmosféry koncertu. Popri šepotavom recitovaní či rapovaní dvoch hlavných pánov nesmel chýbať ani soulový prejav Horacea Andyho, ktorého ako ženský protipól dopĺňala Yolanda Quartey. Najviac atmosférický bol éterický vokál od Stephanie Dosen, krehkej ženy s obrovskou gitarou, nahrádzajúcej hlas Elizabeth Fraserovej z najväčšieho hitu Teardrop. Žiadny zo spevákov však nemal vytŕčajúcim spôsobom dominantné postavenie, a tak nikomu neprekážalo, keď sa každý z nich objavil na pódiu len na pár minút.  

Massive Attack publiku otupili zmysly, pretože si na takmer každý z nich pripravili masívny útok. Človek mohol z obrovskej svetelnej tabule čítať heslá plné politiky, mohol zavrieť oči a o to intenzívnejšie počúvať hudbu, mohol skákať a užívať si koncert a nemohol len jednu vec. Nudiť sa, a to aj napriek pokojnejšej povahe hudby.

Massive Attack, Festival Rock For People, 5. júla 2008, Hradec Králové

Foto: Petra NěmečkováFilip Drábek  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy