Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Filip Drábek | 18.6.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Staré veci a obnovená chémia

Blank

Je väčšia šanca dostať na pódium všetkých štyroch členov The Beatles, ako sa dožiť reunionu The Verve, nechal sa počuť Richard Ashcroft v roku 2007. Ubehol rok a hoci George Harrison ani John Lennon nevstali z mŕtvych, The Verve na pódiu stoja. A po niekoľkých mesiacoch od obnovenia činnosti sa konečne ukázali na dosah nášho územia, len niekoľko kilometrov od Bratislavy, na festivale Nova Rock.

Vidieť názov The Verve na plagáte popri interpretoch ako Die Ärzte, Kid Rock, alebo Beatsteaks už samo osebe donúti človeka zamyslieť sa, čo na takom festivale môže Ashcroft a spol. robiť. Paradoxne, práve posledne menovaní pravdepodobne zachránili celú situáciu, keďže v line-upe figurovali pred The Verve a všetci tí -násťroční opilci sa po silnom kultúrnom zážitku odobrali venovať sa zlatistému moku. Pod pódiom sa teda nikto netlačil, neboli tam nepríjemní ľudia kaziaci zážitok a každý sa mohol pokojne sústrediť na silný prúd energie valiaci sa z výšky.

Obnovená chémia, ktorá tak chýbala Ashcroftovým sólovým albumom, medzi štvoricou členov fungovala dokonale, a to v oboch polohách – psychedelickej i popovej. Preväzbované pasáže v častých, no nie otravných jam sessions sa objavovali aj v jemnejších skladbách ako Space and Time, čím sa mostíkom spojili s This Is Music a ďalšími kúskami, vracajúcimi sa k úplným začiatkom kapely. Mimo nezostali ani prekvapenia v podobe noviniek z nadchádzajúceho albumu. Nedotknuté zostali len najznámejšie single, ktoré aj napriek dlhému času od ich vzniku ešte stále znejú nadčasovo.

 
 

Ako sa dalo na podobnom festivale očakávať, publikum vytvorilo absolútne apatickú atmosféru, a tak keď Ashcroft ozdobený krížom na retiazke venoval Life’s an Ocean Ježišovi, z publika sa ozval až jeden nadšený hlas. Richard následne trocha ironicky poznamenal, ako je rád, že aspoň jeden človek tú skladbu pozná. To sa, samozrejme, netýkalo Bittersweet Symphony, ktorú odspieval hádam každý, aby sa masa ľudu počas záverečnej a prekvapivo tanečnej novinky Love is Noise odobrala smerom k stanom. Sympatické bolo, že aj napriek podmienkam, aké The Verve mali, koncert neodflákli a ak náhodou aj áno, tak nie nápadne.

Ťažko posúdiť, či The Verve medzi rakúskou omladinou získali nejakých nových fanúšikov. Tí ortodoxní však nemohli odísť nespokojní. Nešlo tu totiž len o plnenie detských snov, ale najmä o skutočnú žijúcu hudbu od žijúcej kapely, ktorá po desiatich rokoch nečinnosti nezapadla prachom spolu s celým britpopom a Nova Rocku zasadila doslova intelektuálny úder.

Foto: autor

The Verve, 14. 6. 2008, Festival Nova Rock, Nickelsdorf, Rakúsko.Filip Drábek  viac od autora »
Vaše reakcie [2]
:: Súvisiace reklamné odkazy