Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Mišo Cifra | 8.7.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Myši na Mars a iné letné destinácie

Blank

Aj my tu v magazíne, čo sme neprišli na svet so striebornou lyžičkou v ústach a nezjedli ňou múdrosť sveta, s rukami za chrbtom často bezmocne sledujeme, ako nám veci rýchlo a vo veľkom miznú pred očami. V hudbe je to obzvlášť bolestivé, preto sa nasledujúca rubrika autoterapiou s placebo efektom snaží túto frustrujúcu skutočnosť nepatrne zmierniť. Každý utorok v nej čisto subjektívne vyberáme plus-mínus sedem kusov rôznej hudby, plus-mínus jednu na každý deň týždňa, ktorá by vás z rôznych nižšie (ne)vysvetlených dôvodov mohla potešiť, vytočiť, a, najlepšie, motivovať k vlastnému objavovaniu.

Dnes hudba k letným cestám, čiže kapely nazvané podľa reálne existujúcich zemepisných lokácií, ktorých je na počudovanie viac než veľa.

Pochádzajú z New Yorku, a pritom sú Brazilian Girls, mali byť na Pohode, ale do Trenčína nakoniec neprídu. Ak náhodou práve work and slave-ujete v US, skontrolujete si ich letný koncertný diár, pretože v júli by ste si ich tam mohli vykompenzovať, ak budú hrať v auguste, tak zrejme už aj s novým albumom.

Niekde v Kalifornii je miesto Cypress Hill, podľa ktorého sa nazvali členovia americkej hip-hopovej legendy. V sobotu hodinu kraľovali na piešťanskom letisku, kde sa ukázali ako invenční fabulátori, skúsení fajčiari, a takisto zdatní recesisti: vďaka nim som už dávno nevidel na kope toľkých spontánne sa baviacich ľudí.

V slovenskom letnom kontexte je Chorvátsko jasná páka. V tejto súvislosti ponúkame drobnú spomienku na dnes už neexistujúcu kapelu The Dubrovniks pôvodom z Austrálie. A keď už teda koaly s eukalyptami, potom aj ďalšia, napriek mätúcemu názvu tamojšia skupina Architecture In Helsinki.

Manitoba je provincia v Kanade a okrem toho aj umelecký pseudonym človeka, ktorému chodia účty na meno Daniel Victor Snaith. Pri hľadaní tohto názvu už však nepochodíte, pretože niekdajšieho matematika, dnes muzikanta, si aktuálne môžete nájsť pod hlavičkou Caribou. Teraz sme už dúfam doma.

Ideme do Ázie. Podľa druhého najväčšieho mesta Burmy sa kedysi volali britskí, dnes už žiaľ ex-Mandalay. Rok 1998, to je ich prvý album Empathy, Rádio Ragtime a aj takéto pomalé charizmatické elektronické, ktorého vtedy ešte nebolo treba prehadzovať lopatami. Mať tak aspoň na chvíľu vtedajší This Life!

Ak v Británii natrafíte na nejakých Poliakov, neštekajte, ani nevyťahujte ich bežné slová, ktoré po našom znamenajú neslušné veci. Opýtajte sa skôr na Myslovitz, kapelu podľa mesta Mysłowice: čo je to zač, ten po poľsky zahraný gitarový britpop, či je to také trápne, ako počujete všade okolo, vymeňte horalky za krowky a hneď vám bude nežnejšie pri srdci.


Na záver nás nebudú obťažovať pozemské obštrukcie a s Mouse on Mars sa odstrelíme tam, kde to bude svedčať našej veľkosti. Na to, že dvaja nemeckí miešači a mixéri sa koniec koncov hlavne hrajú, majú už za sebou slušné množstvo hotových produktov, takže nech sú tuto dole, alebo hocikde v priľahlom okolí, spoľahlivo zaberajú.

Foto: www.myspace.com



Mišo Cifra  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy