Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Mišo Cifra | 1.4.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Šarlatáni so supertrávou a najväčší dávači

Blank

Aj my tu v magazíne, čo sme neprišli na svet so striebornou lyžičkou v ústach a nezjedli ňou múdrosť sveta, s rukami za chrbtom často bezmocne sledujeme, ako nám veci rýchlo a vo veľkom miznú pred očami. V hudbe je to obzvlášť bolestivé, preto sa nasledujúca rubrika autoterapiou s placebo efektom snaží túto frustrujúcu skutočnosť nepatrne zmierniť. Každý utorok v nej čisto subjektívne vyberáme plus-mínus sedem kusov rôznej hudby, plus-mínus jednu na každý deň týždňa, ktorá by vás z rôznych nižšie (ne)vysvetlených dôvodov mohla potešiť, vytočiť, a, najlepšie, motivovať k vlastnému objavovaniu.

Dnes niekoľko známych mien, ktorým v poslednom čase vyšli, alebo v blízkom období vyjdú nové albumy.

The Charlatans v duchu aktuálneho trendu zavesili nový album You Cross My Path voľne na sieť. Novinka sa orientuje skôr na staršiu módu a často sa z nej ozýva minulosť. Nebude pravda v názve jednej z ich nových pesničiek? Missing Beat of Generation?


Supergrass
, ktorí kedysi tiež ovplyvňovali jednu generáciu a počúvali ich napríklad Arctic Monkeys, teraz prerušujú trojročnú pauzu v diskografii novým albumom Diamond Hoo Ha. Za tie roky hviezdili a boli aj trochu nižšie, obkoncertovali svet a všeličo si odžili. Budú aj ďalej Alright?

Za 28 rokov existencie spravili R.E.M. toľko hudby, že jeden album hore-dole, človek si to ani nevšimne. Tiež je dosť možné, že tento dojem sa odvčera, čo majú vonku nový Accelerate, nebude nejako výrazne overovať. Keby predsa len, treba si radšej nájsť starý Murmur alebo Green. R.E.M. nie sú len Everybody Hurts a nadávanie na Busha.


Vec
je spravidla otec a po Dobrom ráne spred pár rokov najnovšie aj Funkčný veterán. Pred zaradením sa k skúseným odborníkom, čo produkcie a beaty na ňom buď suverénne udupú, alebo vynesú hore, bude vhodné vypočuť si ho. Minimálne pre texty: možno Vecovi niekedy naživo vypadnú, zatiaľ ich však nezabudol písať. 


   

Keď už Vec, potom napríklad aj Vladimir 518. Člen PSH práve vydáva sólový album Gorila vs. Architekt, so zástupom známych hosťujúcich mien, od WWW Sifona, cez EOST Kateřinu Winterovú alebo SuperCrooo, až po legendu DMX Krew. 


Ak nerátame povestný Live from NYC, tretí album, Third, vydajú Portishead slušných jedenásť rokov po eponymnom druhom. Necelý mesiac treba oficiálne vydržať a overiť si kvality šušlavej Beth a svojrázneho Geoffa s Adrianom, ktorých hudba sa kedysi s takým milým sebatrýznením vyhľadávala. 


 

Po niekoľkoročných dohadoch o možnom comebacku Blur je to teraz isté: ak dodržia slovo, žiadny nový album už v pôvodnej spoločnej zostave nenahrajú. Znamená to prijať, že je rok 2008, zachovať si rešpekt, nestrápňovať sa po letných festivaloch a sústrediť sa na vlastné nové hudby. Najväčší dávači.Mišo Cifra  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy