Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Zuza Nohálová | 7.7.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Buď mi dáš žrať, alebo si dám slaninu

Blank

Hela sedela so svojou dospelou dcérou Ivou v záhrade pod orechom. Iva rozprávala zážitky z prežitého víkendu u nádejných svokrovcov.

Pán domu mal narodeniny. A hoci jeho nikdy netrápili také veci ako narodeniny svojich blízkych, nejako už len z obyčajnej slušnosti mu Iva a jeho syn Fero prišli zagratulovať. Prednášku o vlníkoch a pesíkoch si tiež vypočuli. Iva nepostúpila vďaka otázke z destilačného procesu v jej rodnom kraji, Ferovho švagra posunula vpred odpoveď na otázku o depresnej krivke. Takéhoto Milionára totiž rozohrá Pán domu so svojimi hosťami počas každej návštevy. Do tém, v ktorých nie je doma, sa radšej nepúšťa.

Premohol sa a vstal z gauča, keď mu chceli potriasť rukou, lebo toto je jeho obľúbená poloha spolu s vyloženými nohami na priľahlom konferenčnom stolíku. Fero hovorí, že inak si ho veľmi ani nepamätá. Niežeby mal podlomené zdravie, toto je spolu s alkoholom jeho životný štýl. Aj preto sú toto vlastne jediné návštevy a stretnutia v tomto dome.

Súčasťou návštevy, ako to už býva, boli aj menšie deti a ako sa tak schyľovalo k obedu a začali pomrnkávať, ich babka – Ferova mama a oslávencova manželka – im začala nakladať na tanieriky po jej vlastných deťoch. Nedeľný obed prebehol pod klasickým stresom, či Pánovi domu náhodou nechýba lyžička, či nebodaj niečo iné. Nechýbalo. To, čo mu chýbalo, povedal Fero Ive až po ceste domov. O 12.10, práve vo chvíli, keď obedovali malé deti, vošiel Pán domu do kuchyne a svojej upachtenej manželke, pripravujúcej niekoľko chodov, diskrétne povedal: „Buď mi dáš žrať, alebo si dám slaninu.“ Mama to Ferovi povedala až pri odchode a on si už niekoľkýkrát musel zahryznúť do jazyka, lebo mu sestra už dávno naznačila, nech to radšej urobí, lebo bude ešte horšie. Čo horšie, to už vedel. Osemnásť rokov mu tam stačilo. Krátko potom sa zbalil a odišiel, aby sa na týchto svojich príbuzných mohol po rokoch pozerať inými očami. A ak mu aj náhodou v hlave na chvíľu skrsla myšlienka, že však tak ako každý, aj jeho vlastná mama má svoje muchy, bola táto jeho myšlienka v lufte zabitá scénou ako z akčného filmu s Pánom domu v hlavnej úlohe.

- A tak sme zaparkovali pred domom, šli sme rovno do langošárne na pivo a Fero si dal aj niekoľko poldeci, - povedala Iva mame. - Skúmavo som na neho hľadela a hoci som jasne videla jeho fyzickú podobu s Pánom domu, bolo to jediné, čo ho s ním spájalo. Snáď.

A vtedy Hela svojej dcére povedala:

- Ivka, čokoľvek, len nie hulvát.Zuza Nohálová  viac od autora »
Vaše reakcie [7]
:: Súvisiace reklamné odkazy