Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: miloš krekovič | 3.7.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Meditácie z drevenice

Blank

Andrej Šeban nikdy nebol z tých steroidových gitaristov, ktorí viac športujú ako filozofujú. Veď sa kamarátil s Dežom Ursinym. Boli však časy, keď sa pozabudol v súťaži machrov a polomachrov, behal od jedného kšeftu k druhému. Hrozilo, že z neho bude štúdiový robot, zaslúžilá karikatúra samého seba.

Našťastie sa spamätal, odstrihol od brandže, z hlavy vypratal zažité vzorce a do hudby vložil taký kus seba, ako je len možné. Podarilo sa. Skvelý pesničkový album Bezvetrie vyšiel aj v reedícii. Ďalší, odviazanejší počin Polymusic (ako Space Boys v duu s Antonom Kubasákom) bol nekompromisnou výpoveďou, a to sa ráta tiež. Škoda len tých pubertálnych fórikov. Totiž: ak sa v porovnaní s kolegami posuniete niekam ďalej, je to fajn. Ale ak stále len kričíte, ako ste sa posunuli, je to sebastredné. Možno pravdivejšie. Ale kto je na to zvedavý?

Nový album Sklony prekvapí pokorou. Ego nadupaného gitaristu a zvrchu komentujúceho šoumena sa rozplynulo vo vzdušných zvukových víroch. Chvíľu sústredené hemženie tónov, chvíľu zase ambientný režim, v ktorom môžete počúvať a zároveň vešať bielizeň. Šeban komponuje aj improvizuje, vrství zvuky pomocou gitary, efektov, najmä echa, a vlastného hlasu. Primieša terénne nahrávky, opráši fujaru, bubnuje na orechy. V prvej a poslednej z očíslovaných skladieb buráca komorný orchester.

Je v tom závratná prapôvodnosť folklóru, space-rockové meditačné lety, aj abstraktnosť vážnej hudby od dodekafónie po minimalizmus. Dedičstvo predkov môžete kuchtiť na rôzne spôsoby, ako v módnej a pomaly aj nie módnej world music. Šeban však na to ide po svojom. Neoživuje, čo je mŕtve, neloví folklórne ornamenty, radšej preniká ku koreňom, aby sa nadýchal toho prastarého, ale potom vytvoril niečo vlastné.

Pozor len na jedno. Kto sa odvráti od okolia, ten môže dopadnúť tak, že bude objavovať Ameriku. Teda to, čo je pre iných samozrejmé. Príklad? Podobne ako Andrej Šeban to u nás už dlho a v tichosti robí Martin Tesák alias Maok. Mediálne neznámy obyvateľ lazov, ktorý s gitarou, škatuľkami a podomácky zmajstrovanými nástrojmi občas koncertuje po okresných čajovniach. Tí dvaja by si rozumeli.miloš krekovič  viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy