Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Filip Drábek | 3.6.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Vysypané z koncertov

Blank

Aj my tu v magazíne, čo sme neprišli na svet so striebornou lyžičkou v ústach a nezjedli ňou múdrosť sveta, s rukami za chrbtom často bezmocne sledujeme, ako nám veci rýchlo a vo veľkom miznú pred očami. V hudbe je to obzvlášť bolestivé, preto sa nasledujúca rubrika autoterapiou s placebo efektom snaží túto frustrujúcu skutočnosť nepatrne zmierniť. Každý utorok v nej čisto subjektívne vyberáme plus-mínus sedem kusov rôznej hudby, plus-mínus jednu na každý deň týždňa, ktorá by vás z rôznych nižšie (ne)vysvetlených dôvodov mohla potešiť, vytočiť, a, najlepšie, motivovať k vlastnému objavovaniu.

Už zajtra sa v Bratislave ukáže človek zo Seattlu, hrajúci punk na akordeóne. Ak vás zaujíma kabaret The Dresden Dolls, s ktorými, mimochodom, Jason Webley často spolupracuje, či punková údernosť takých Gogol Bordello, nemali by ste v Subclube chýbať. Predkapelou budú domáce Nové mapy.

Deň po ňom sa v Prahe, v klube 007, predstaví len dvadsaťjedenročný hudobný multitalent, brat dlhoročnej členky zoskupenia múm, Ólafur Arnalds. Ten pochádza, ako by ste určite po prvých tónoch s ľahkosťou identifikovali, z Islandu. Na svojom debutovom albume i aktuálnom EP Variations of Static, ktoré vyšlo len pred niekoľkými týždňami, prelína s charakteristickým islandským chladom sláčiky, klavír, elektroniku, ale i gitary.

V reporte z viedenského koncertu Explosions in the Sky nebol možno trocha neprávom spomenutý chlapík menom Matthew Cooper, skrývajúci sa pod pseudonymom Eluvium. V rámci hesla do-it-yourself si pomocou slučiek nahrával gitary i klavír sám a takto navrstvené melódie potom vytvárali atmosférický zhluk zvukov pohybujúcich sa od minimalistického post-rocku až k ambientu.

Ben Chasny má starú mamu v Nitre, a tak po viedenskom koncerte išiel na výlet na Slovensko. A spolu so svojím folk-post-rockovým projektom Six Organs of Admittance zahral 20. mája v bratislavskom A4 – Nultom priestore na zimprovizovanom koncerte bez nároku na honorár. Napriek absencii akejkoľvek propagácie prišlo dosť veľa ľudí na to, aby aj najväčších skeptikov presvedčili, že naše hlavné mesto nie je úplne hudobne mŕtve.

Rovnako ako Six Organs of Admittance, aj pražskí S.O.I.L. sa minulý mesiac predstavili v Bratislave. Prezentovali tu predovšetkým svoj aktuálny, Janom P. Muchowom produkovaný album Looking Back, ktorý sa dá zadarmo stiahnuť z ich internetových stránok. Zatiaľ čo v čase pred ich debutom sa o nich často hovorilo ako o českých Portishead, dnes hrajú ľudia okolo speváčky Zuzky Kropáčovej svieži pop s nádychom príjemného jazzu.

Rovnako od susedov a takmer rovnaký spôsob vydania nového albumu. O niečo známejší elektro-popoví Ohm Square vydávajú svoj štvrtý album Taking Shape pomocou internetu. Síce nie zadarmo, ale za cenu viac ako symbolickú.


Do tretice čistokrvný pop, tentoraz s nálepkou atmosférický. Anna Br?nsted z dánskej skupiny Efterklang má aj svoj sólový projekt Our Broken Garden, ktorý v apríli vydal svoje debutové EP. Zasnené, pomalé a seversky krásne.

Foto: www.myspace.comFilip Drábek  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy