Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Peter Pišťanek | 18.6.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Keira Knightleyová je popri mne ceckaňa

Blank

Mám si dať zväčšiť prsia?
Som pomerne v pohode, štíhla, vysoká, dlhé nohy, aj tvár a vlasy ujdú, akurát mám jeden problém, a to ten, že mám malé prsia, presnejšie povedané, nemám skoro žiadne. Môžem povedať, že Keira Knightleyová je popri mne ceckaňa. Veľmi zvažujem plastickú operáciu pŕs, no som naozaj na vážkach, lebo na jednej strane by som rada vylepšila tento svoj handicap a na druhej strane sa toho bojím. Aj kamošky ma posmeľujú i odhovárajú tak napoly. To ma však odhovárali aj od laserového zákroku ohľadom krátkozrakosti, a teraz som rada, že som nabrala odvahu. Alebo existujú aj iné metódy na zväčšenie pŕs?
Dorka, 24

Ženské prsia sú výsadou nášho živočíšneho druhu a u iných živočíchov nemajú obdobu. Do dnešnej podoby sa vyvinuli po tom, čo sa naši praprapredkovia vzpriamili a začali chodiť po dvoch. Okrem dojčenia detí majú prsia za úlohu lákať pozornosť mužov. Podľa prieskumov sa mužom síce páčia prsia všetkých veľkostí aj tvarov, ale najviac vtedy, keď sú pevné a okrúhle, lebo symbolizujú vrchol ženského reprodukčného obdobia. Ženy si mužskú slabosť pre pevné prsia uvedomujú už odpradávna, preto si ich pomocou rôznych pomôcok upravujú do ideálnej formy korzetmi a rafinovanými výstrihmi. Koncom 20. storočia priniesla móda malý zázrak, podprsenky push-up, ktoré imitujú presne taký tvar, ktorý je pre väčšinu mužov najpríťažlivejší.

Ďalšou špecialitou ľudskej rasy je, že nie každý sa narodí taký, aký by si želal byť. Či lepšie povedané, nie každý je spokojný s tým, aký sa narodil či vyvinul. U žien sa to týka aj prsníkov. Ich veľkosť sa stala pre ženy témou číslo jeden, pretože buď ich majú príliš malé alebo, naopak, veľké. Priznám sa, že som v rámci svojich partneriek nezažil žiadnu, ktorá by bola spokojná so svojím poprsím. Je však fakt, že z istých skôr podvedomých dôvodov som si vždy vyberal partnerky útlejších postáv, a teda aj s malými prsníkmi.

Veľmi dôležitú úlohu v dnešných časoch hrajú médiá, reklama, Adobe Photoshop a podobne. Na stránkach módnych a lajfstajlových magazínov vidíme prekrásne obrázky žien s perfektnými tvárami, telami a poprsím, dorobenými pomocou grafických programov na spracovanie fotografií. Fotografia ženy je len akýmsi polotovarom, na ktorom potom pracujú grafici, takže dakedy aj portréty verejne známych osôb, ak sa to neustráži, vyznejú ako smiešne karikatúry. S Photoshopom sa veľmi zle súťaží, a preto je čoraz viac žien, ktoré sa nedokážu zmieriť s tým, čo dostali darom od Pána Boha alebo matky Prírody. Vy ste, zdá sa, jednou z nich.

Píšete o operácii. U nás sa tzv. plastiky poprsia, teda silikónové implantáty, stávajú čím ďalej, tým populárnejšie. O problémoch, ktoré sa dakedy po takých operáciách objavia, sa nehovorí veľmi nahlas. Môže sa vyskytnúť vnútorné krvácanie a infekcie, často dochádza k strate citlivosti v oblasti bradaviek. Zhruba 10 % žien, ktoré túto operáciu absolvovali, si muselo dať implantáty po troch rokoch odstrániť. Navyše zotavenie po plastike je často veľmi pomalé. Cena za takúto operáciu sa pohybuje okolo 20 000 až 40 000 Sk, ak chcete naozaj kvalitu. Ale ani tá nemusí byť zárukou, že všetko bude bez problémov. Je tu stále prítomné riziko infekcie a zjazvenia.

Pýtate sa na iné metódy zväčšenia pŕs. Občas sa človek v tlači stretne s inzerciou propagujúcou zväčšenie pŕs pomocou rôznych zázračných preparátov. Skepticizmus je tu na mieste, väčšinou ide o podfuk.

Niektoré ženy vkladajú nádej do cvičenia. Isté druhy cvičenia môžu naozaj zväčšiť obvod hrudníka, ale skôr ide o upevnenie svalov. Prsia však tvorí predovšetkým tukové tkanivo, je teda vcelku jednoznačné, že výmenou tukového tkaniva za svalové sa zmenšia aj prsia, keďže svalová hmota má menší objem ako hmota tuková.

Osobne si myslím, že je len mýtom, že každý muž chce ženu s veľkým poprsím. Naopak, možno Váš partner túži práve po takých prsiach, aké máte, a páčite sa mu taká, aká ste. Navyše malé poprsie má aj niekoľko výhod, napríklad pri športovaní. Nehovoriac už o tom, že si udrží svoju formu do neskorého veku, zatiaľ čo obdarenejšie ženy si budú môcť neskôr vybrať medzi psími ušami alebo operáciou. A keď príde dieťa, tak sa Vám prsia aj tak trocha zväčšia. Za tie peniaze, ktoré by ste vrazili do operácie, si radšej urobte peknú dovolenku pri mori.

Poznámka autora:
Toto nie je odborná poradňa. Nie som ani sexuológ, ani gynekológ, ani psychológ či psychiater, ani sa na to nehrám. Neposkytujem individuálne rady, som platený iba za napĺňanie tejto rubriky. Svoje otázky môžete napísať sem. Niektoré vaše príspevky gramaticky i štylisticky upravujem, aby dávali zmysel. Podstatne mi uľahčíte život, ak vo svojom príspevku použijete diakritiku.Peter Pišťanek  viac od autora »
Vaše reakcie [52]