Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Peter Pišťanek | 28.5.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Kam sa podela tá sexuálna smršť?

Blank

Už to nie je, ako to bolo
Neviem, kde sa stala chyba. Možno je to vo mne. Po piatich rokoch sa v našom manželstve usídlila rutina. Už to nie je, ako to bývalo. A to sa týka najmä sexu. Pamätám sa, že keď sme spolu začali chodiť, boli sme stále v posteli, a aj keď sme šli niekam von alebo na výlety, milovali sme sa na tých najprekvapivejších miestach. Dnes máme dve deti, obaja chodíme do práce, sme stále unavení, a ten sex, ak je, je tiež taký rutinérsky. Nikoho neobviňujem, to by som mohla aj seba, ale je mi ľúto za tým ohňom, ktorý horel na začiatku tak silne, že sa zdalo, že nikdy nezhasne. Nezhasol, ale horí už len na úsporný plameň. Ináč sme vcelku blahobytní, spokojní, zdraví, verne sa ľúbime, ale povedzte, kam sa podela tá sexuálna smršť?
Jucika, 30

Nemám takú skúsenosť s manželstvom ako Vy, aby som Vám vedel úplne kvalifikovane poradiť. Takže ešte neviem poprieť alebo potvrdiť Vašu skúsenosť so zvetrávaním vzťahu v manželstve. Prežil som však niekoľko dlhodobých partnerských vzťahov veľmi podobných manželstvu a domnievam sa, že udržať v takomto partnerstve, resp. manželstve stále iskru si vyžaduje rovnaké úsilie od oboch zúčastnených strán.

Spočiatku to naozaj vyzerá nádherne: medzi ním a ňou preskočí iskra, nastane prudká zaláskovanosť. Krvný obeh sa až po kantňu naplní hormónmi šťastia, človek chodí ako sfetovaný. Všetko je skvelé, všetko je úžasné. Človek sa na nič nevie sústrediť, večne rozjíma nad milovanou bytosťou. Nedokáže uveriť, že sa mu dostalo toľko šťastia. Keď príde k intimite, je bombastická. Obaja čerstvo zaľúbení si pripadajú, ako keby takto nikto pred nimi nemiloval. Ako keby slovo „sex“ vymysleli a ľudstvu venovali práve oni.

Udržať takýto ohňostroj sa však nedá donekonečna. Závisí od emotívnej výbavy zúčastnených, ako dlho to vydrží, niekedy dlhšie, inokedy kratšie. Výbuch supernovy sa nedá nastavovať večne. Ani transcendentálny sex. Keďže toto je posteľová besiedka, zaoberajme sa práve ním. Existuje trik, ako v ináč spokojnom, ale už trochu rutinnom zväzku oživiť sexuálnu smršť?

Žiaľ, musím súhlasiť s tým, čo v diskusných fórach k takýmto témam často prezentuje náš milý čitateľ T. D.: Úplný súzvuk duší so žeravým sexom vôbec nesúvisí. Medzi partnermi môže symbiotický vzťah úplnej previazanosti a takmer až partnerskej telepatie fungovať úžasne, až na jednu vec – a tou býva obvykle sex. Nejeden z nás mužov si pritom iste spomenie, aké úžasné milovanie dakedy zažil s babou, s ktorou si nemal dokopy čo povedať... a akú Biafru vášní inokedy zažil s babou, ktorá mu bola priam duchovným dvojčaťom. Nedá sa nič robiť. A u báb je to iste podobné.

V antickom Grécku rozlišovali dva typy lásky. Prvý nazývali eros – to je presne tá láska poháňaná erotikou, romantický stav plný transcendentálnych vášní, priam ezoterických výmen energetických telesných potenciálov a fascinujúcich spoločných orgazmov. Táto láska – po opadnutí hladiny prvotných hormónov – prerastie (ak jej človek dožičí čas a nerozíde sa) do druhého typu, ktorým je phylia. To už nie je vášeň, ale hlboké priateľstvo. Myslím, že práve do týchto vôd zakočírovalo vaše manželstvo. Rozhodne však neznamená, že pre vás v tejto fáze musí byť skvelý sex hudbou dávnej minulosti. Chce to len trochu osvieženia. Zahodiť rutinu a urobiť čosi neobvyklé. Zapojiť erotické pomôcky. Kúpiť si nejakú vyzývavejšiu bielizeň – nebudete veriť, koľko mužov je úchylných na pančuchy a podväzkové pásy. A čudovali by ste sa, akú reakciu niekedy vyvolajú aj obyčajné samodržky – nemusia byť ani čierne. Ja neviem, čo mám vymenovať, lebo každý z nás mužov letí na čosi iné. Ale som presvedčený, že trebárs aj vyskúšať nejaké neobvyklé sexuálne praktiky, ktoré ste doteraz nepoznali, môže byť inšpirujúce.

Držím palce, nech sa oheň opäť rozhorí!

Poznámka autora:
Toto nie je odborná poradňa. Nie som ani sexuológ, ani gynekológ, ani psychológ či psychiater, ani sa na to nehrám. Neposkytujem individuálne rady, som platený iba za napĺňanie tejto rubriky. Svoje otázky môžete napísať sem. Niektoré vaše príspevky gramaticky i štylisticky upravujem, aby dávali zmysel. Podstatne mi uľahčíte život, ak vo svojom príspevku použijete diakritiku.Peter Pišťanek  viac od autora »
Vaše reakcie [20]