Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: David Reten | 16.5.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Východ pritvrdzuje muziku

Blank

Na podlahu lekárne sa zosunie mladá žena. Leží v bezvedomí, okolo nej sa šíri kaluž krvi, ruky má dopichané od ihiel, ale to nie je jej najväčší problém. Tým je pokročilé štádium tehotenstva, ktoré, hoci sa končí, stojí na začiatku nového príbehu. Príbehu nového filmu kultového Davida Cronenberga Prísľuby z Východu.

Hoci sa Cronenberg v posledných rokoch odklonil od fantaskných námetov a jeho snímky sú o chlp normálnejšie, neznamená to automaticky stráviteľnejšie. Aspoň nie pre bežného diváka. Prísľuby z Východu sú naturalisticky podaným príbehom o ruskej mafii v Londýne. Sú o tom, ako svet za oponou toho, čo poznáme, dokáže zasiahnuť do životov bežných ľudí. Umierajúce dievča má totiž pri sebe denník písaný v ruštine a lekárka Anna (Naomi Wattsová) si ho zhodou okolností nechá preložiť miestnemu krstnému otcovi.

 

Vo filme sa vzhľadom na tému neobjavuje veľa násilia. Rusi sú v Londýne už etablovaní a zrejme nepotrebujú na počkanie rozbíjať veci a ľudí okolo seba. I tak sú Prísľuby z Východu veľmi drsnou snímkou. Namiesto fyzického násilia totiž nastupuje atmosféra a hlavne pohľady očí či mimika postáv. Sála z nich zlo a človek by si najradšej kúpil jednosmernú letenku kamkoľvek, len preč z Londýna. Krstný otec v podaní Armina Muellera-Stahla síce vyzerá ako dobrý deduško, ktorý by vnúčatám rozdal celý dôchodok, ale keď sa na neho pozriete naozaj, za tvrdými očami vidno nemenej tvrdého človeka. Takého, ktorý bez mihnutia oka dáva príkazy na rôzne nepekné veci, ktoré jeho ľudia potom vykonajú nepohodlným osobám.

Oveľa výraznejším je však Viggo Mortensen, v ktorého herectve už niet ani stopy po ušľachtilom Aragornovi z Pána prsteňov. Je drsný, živočíšny a najväčší borec na plátne. Účes ? la James Dean mu síce robí hlavu neprimerane veľkou oproti telu, ale nepôsobí smiešne. Je ako dravec, ktorý krúži okolo svojej koristi, a zaútočí v okamihu, keď sa to najmenej očakáva.

 

Prísľuby z Východu sú skvelo nakrúteným príbehom zo súčasnosti, ktorý ani na chvíľu nevybočí z kategórie uveriteľnosti. O dievčatách, ktoré zlákané vidinou bohatstva a skvelého zamestnania v zahraničí končia v lacných bordeloch, sa dočítame v novinách každý deň. Neverím, že tento film by mohol byť pre naivky mementom, že by ich odradil od podobných úmyslov. Ale o to mu vôbec nejde.

Cronenberg nakrútil pochmúrny príbeh, ktorý sa u diváka usadí na dlhú dobu. A to aj napriek faktu, že vzhľadom na prefláknutosť žánru, v ktorom sa pohybuje, nie je príliš zložité dopredu odhadnúť, ako to všetko dopadne. Ale to vôbec neprekáža, pretože ho režisér so svojimi hercami povýšil na filmový zážitok par excellance. Treba si ho však užiť v originálnom znení a v dobre ozvučenom kine. Ruský prízvuk hercov snáď nikdy nebol mrazivejší.

Prísľuby z Východu, Eastern Promises. Anglicko – Kanada 2007, kino, 100 min.

Réžia: David Cronenberg
Scenár: Steven Knight
Kamera: Peter Suschitzky
Hudba: Howard Shore
Hrajú: Naomi Wattsová - Anna, Armin Mueller-Stahl - Semyon, Viggo Mortensen - Nikolai, Vincent Casell – Kirill
Oficiálne internetové stránky:
http://www.easternpromisesthemovie.co.uk/
http://www.focusfeatures.com/easternpromises/
http://www.lespromessesdelombre.com/
http://www.poroknaexport.ru/David Reten  viac od autora »
Vaše reakcie [5]
:: Súvisiace reklamné odkazy