Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 23.5.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Film so šimpanzom nemôže byť zlý!

Blank

Ak by film Speed Racer vznikol pred desiatimi rokmi, bolo by to predsa len na niečo dobré – Andy a Larry, nech by bola ich reputácia akákoľvek, by si dlho nenakrútili ani špagátik na prst. Lebo komerčný prepadák takýchto rozmerov sa vtedy len tak neodpúšťal. Dnes v tápajúcom Hollywoode však komerčné zlyhanie neznamená automaticky tvorivý ban, a to je veru škoda. Kinematografia by sa totiž bez Wachowských pokojne zaobišla, svoj jediný dôležitý film už aj tak nakrútili.

Speed Racer je film, ktorý si svoju estetiku požičiava z farebne rozblikaných húsenkových dráh všetkých cenových skupín, a už preto polezie našincovi poriadne na nervy. Nie pre divoké jazdy, tie nám neprekážajú, ale pre všetky farby a blikajúce svetielka. Pri detskom filme sa to znesie, a aj vtedy, keď farebnosť nie je samoúčelná, ale nesie atmosféru (Burtonov Charlie a továreň na čokoládu, či Spielbergov Hook), avšak ak je film farebný len preto, aby chlapci z Technicoloru ukázali, že vedia vyrobiť fakt presvedčivú modrú, súdneho človeka to poriadne rozladí. Veď ešte aj deťúrence sa v kine nudili.

 

Iste, od Andyho a Larryho v ich novom filme nikto nečakal obsah, lenže keď už ani tá forma nefunguje, divák prichádza o jediný dôvod, prečo na film o fakt rýchlom pretekárovi zájsť. A pritom to nie je tak, že by forma nefungovala, len je jej tam zúfalo málo a ak nie je, tak sa to zdá, lebo je zle rozložená. Preteky sú super, nabúchané adrenalínom, strhujúce, občas až prirýchle, to vtedy, keď nie je vidno, čo sa deje, avšak v dva a štvrťhodinovom filme ich je sotva polhodinka.

To ostatné je hlušina tak dokonale tupá, hlúpa a primitívna, že by sa za to hanbili aj v Škaredej Bety. Lebo pozor, aj Speed Racer chce mať myšlienku, dokonca myšlienku o zhubných vplyvoch globálnych kapitalistických monopolov na celý svet. Svetovej internacionále však tentoraz Wachowskí urobili medvediu službu, lebo takto primitívne sformulované ideologické frázy nenájdeme ani v kinožurnáloch z päťdesiatych rokov. Veľká firma chce zničiť malý rodinný podnik a navyše podvádza pri pretekoch a neváha sa spojiť s organizovaným zločinom. A deti prídu z kina a poď ho na internet hľadať stránky Huga Cháveza a monopoly už sa trasú v základoch.

Osobne som presvedčený, že je to naschvál také hlúpe, že je to jednoducho celé autorský zámer – antipropaganda. Nakoniec, Wachowskí sami takémuto veľkému zlému imperialistovi slúžia.

Iné ma mrzí: Susan Sarandonová vo vedľajšej úlohe uvedomelej matky – jedna z najväčších herečiek Hollywoodu, a dopadla ako predajná fľandra, ktorá tiež musí platiť účty, a tak vezme film v súlade so svojím svetonázorom. A ono je to taká blbosť, že to ten svetonázor zosmiešňuje. Smutné.  

 

Ale viem, kto by bol zo snímky Speed Racer nadšený, ak by na ňu zašiel do kina. Homer Simpson! Ak sa bude Speed Racer v Springfielde premietať, Homer naň zájde aspoň trikrát. Kvôli veselému šimpanzovi, ktorý zababre zlého záporáka svojimi výkalmi a vedno s malým chlapcom vo filme stvára aj iné veselé šimpanzie pestvá. Napríklad robí grimasy do kamery a keď je treba, zatvári sa aj smutne, aj veselo, aj vystrašene. A Homer si na kvalitu tohto druhu zvlášť potrpí, žiadny film so šimpanzom nemôže byť úplná sprostosť.

Aspoň toho sú si Wachowskí vedomí a splácajú nám tak veľký dlh. Veď šimpanz nebol ani v Matrixe.

Večne nespokojní síce môžu rýpať a pýtať sa, kam sa podelo tých stodvadsať miliónov, čo film stál, ale my Homerovia vieme, že keď ide o umenie, na peniazoch nezáleží. Je tam ten šimpanz? Je! Tak aké premrhané peniaze?

Hollywood tento rok akoby prekračoval vlastné limity. Len relatívne nedávno som načisto osprostený odchádzal z 10 000 pred Kristom – jedného z najblbších filmov, ktorý ma však napriek tomu bavil. Speed Racer ho prekonáva, ale aspoň je v blbosti taký dôsledný, že už ani nebaví. Dobre!

Speed Racer, Speed Racer. USA 2008, kino, 135 min.

Réžia: Andy Wachowski, Larry Wachowski
Scenár: Andy Wachowski, Larry Wachowski na motívy animovaného seriálu Tatsuo Yoshidu
Kamera: David Tattersall
Hudba: Michael Giacchino
Hrajú: Emile Hirsch/Nicholas Elia – Speed/Speed dieťa, Christina Ricciová – Trixie, John Goodman – otec, Susan Sarandonová – mama, Matthew Fox – Racer X, Scott Porter – Rex, Benno Fürmann – inšpektor Detector, Willy/Kenzie – Chim Chim, Roger Allam – Royalton  
Oficiálna stránka filmu: http://speedracerthemovie.warnerbros.com/Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy