Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 18.3.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Šialencov film

Blank

Roland Emmerich nám definitívne zošalel. Nekomplikovaný tvorca Godzilly, Dňa po tom, Hviezdnej brány a predovšetkým Dňa nezávislosti si nakrútil malé, až komorne prosté filmové filozofické cvičenie na univerzálne ľudské témy individuality, slobody a predurčenosti, pričom na to minul veľmi veľa miliónov dolárov a ešte má tú drzosť očakávať, že davy zaplesajú a prinesú mu tie doláre späť.

Neprinesú, už som dávno nevidel ľudí odchádzať kina, normálnych ľudí, z normálneho multiplexu. Na poobedňajšej projekcii nás bola len hŕstka. Milovník vysokého filmového umenia, dovolím si tvrdiť, žiadny, tí musia, nešťastníci, po strete s 10 000 pred Kristom páchať hromadné samovraždy. Aj tak nás film do konca dopozeralo podstatne menej, ako ho začalo pozerať. Preto nie je žiadny veľký problém odmietnuť 10 000 pred Kristom, naopak, do toho filmu sa kope samo.

Už kampaň, ktorá ho mala predchádzať, sa mi zdala rozpačitá, akoby sa sami producenti zľakli, čože za do neba volajúcu hlúposť im to ten Emmerich nakrútil. Nikde žiadne veľké mecheche, žiadne haló pozor, nová filmová udalosť megalomanského tvorcu Dňa nezávislosti, nič také, len pomerne komorné a ustráchané zmienky, že teda bude ten film mať premiéru, ako kto chce, nech sa ide pozrieť a hádam, ak by aj nikto nešiel, nevadí, aspoň nebude blamáž.

 

Veľkofilm o tlupe lovcov mamutov s imidžom neumytých rastafariánov, ktorí sa nielenže stretnú s kultúrou neporovnateľne vyššou ako tá ich, ale ju i porazia a počas cesty na bojisko zjednotia všetky utláčané kmene a kultúry a spoja ich v spoločnom záujme pobiť tyranov a vymaniť sa z ich vplyvu. Budú tam pyramídy a mamuty a agresívne vtáky a šablozubý digitálny tiger, ktorý vyzerá ako plyšák.

Naozaj nie je problém film zhodiť, zhadzuje sa totiž sám svojou trúfalosťou. Možno stačí napísať: Vyhnite sa tomu čo najširším oblúkom, je to blbosť a Emmerich je drzý megaloman bez štipky zmyslu pre mieru, lebo ak by niečím takým disponoval, nemohol by si myslieť, že mu to jednoducho len tak prejde. Lenže napísať niečo také je priľahké.

Nech mi svätý Curtiz, Lubitsch a Hitchcock odpustia, mne sa to páčilo!

Bum, bác, tresk, ples, a zvíril sa prach. To sa rozsypala moja recenzentská povesť, aspoň v mojich vlastných očiach, lebo to druhé moje ja, čo som ho teraz odstavil od klávesnice, aby som mohol napísať tieto riadky, zúfalo búši zvnútra do spánkovej kosti a kričí niéééééééé, niééééé! Je zúrivé a okolo pusy má penu, takže rýchlo:

 

Ak to má mať vôbec nejaký zmysel, musím byť úprimný aspoň sám k sebe. Mne sa to naozaj páčilo, a ani sa mi to nezdalo také hlúpe, ako sa mi to na prvý pohľad malo zdať. Aj na druhý a tretí, a preto sa nebudem púšťať do antropologicko-sémantického pozadia počiatkov ľudskej religionizity a vzniku protomýtov, koho to zaujíma, nech začne s Claudoum Lévi-Straussom. A nepustím sa do toho ani preto, lebo tento hlbší význam som si tam mohol vniesť sám, aby som si ospravedlnil sám pred sebou skutočnosť, že 10 000 pred Kristom sa mi fakt páčil a mne sa predsa prázdne filmy nepáčia.

Keď sa dívam na film, nezaujíma ma, čo mi chcel režisér povedať a čo ukázať, zaujíma ma, čo si tam nájdem sám. V 10 000 pred Kristom som si našiel nádherné obrázky, veľké celky láskavo hladiace krajinu i môj zrak, úžasné boli mamuty a herečka, čo hrala osudovú pradámu tomu pračloveku, bola nádherná. Nadchla ma pointa metafory o veľkých vtákoch a vôbec, ak som sa nudil, tak to bola nuda opretá o obyčajný pôžitok z dívania sa. Za stosedemdesiat korún mi to bohato stačilo, užil som si pekný film.

Že to bola blbosť, sa mňa netýka, to je problém tých druhých, toho druhého, ja som dostal viac, ako som si čo i len trúfol očakávať, a to mi dáva právo tvrdiť, že 10 000 pred Kristom sa vidieť určite oplatí. Nie je všetko zlato, čo sa blyští, ale niečo je.

10 000 pred Kristom, 10 000 B. C. USA – Nový Zéland 2008, kino, 109 min.

Réžia: Roland Emmerich
Scenár: Roland Emmerich, Harald Kloser
Kamera: Ueli Steiger
Hudba: Harald Kloser, Thomas Wanker
Hrajú: Steven Strait – Deleh, Camilla Belleová – Evolet, Cliff Curtis – Tic Tic, Joel Virgel – Nakudu, Affif Ben Badra – Warlord, Mo Zinal – Karen, Nathanael Baring – Baku, Reece Ritchie – Moha, Mona Hammondová – šamanka, Omar Sharif – rozprávač
Oficiálna stránka filmu: http://www.10000bcmovie.com/Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [13]
:: Súvisiace reklamné odkazy