Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Gabriela Brestičová | 20.5.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Hudba s wwwýkričníkmi

Blank

Aj my tu v magazíne, čo sme neprišli na svet so striebornou lyžičkou v ústach a nezjedli ňou múdrosť sveta, s rukami za chrbtom často bezmocne sledujeme, ako nám veci rýchlo a vo veľkom miznú pred očami. V hudbe je to obzvlášť bolestivé, preto sa nasledujúca rubrika autoterapiou s placebo efektom snaží túto frustrujúcu skutočnosť nepatrne zmierniť. Každý utorok v nej čisto subjektívne vyberáme plus-mínus sedem kusov rôznej hudby, plus-mínus jednu na každý deň týždňa, ktorá by vás z rôznych nižšie (ne)vysvetlených dôvodov mohla potešiť, vytočiť, a, najlepšie, motivovať k vlastnému objavovaniu.

Dnes pestrý mix od ex-gangstrov, cez electro, punk aj clash, až po deti na pieskovisku.

Project Jenny, Project Jan, to už dávno nie sú len korpulentní, zlatými reťazami a ženami ovešaní gangstaz v drahých autákoch, ale elektronika hlásajúca karaoke forever. Hutný disko zvuk, absolútne obchádzajúci sterilitu hudby hranej z pevného disku. Ak ich budete brať vážne, vysmejú sa vám, a hneď v niekoľkých pesničkách po sebe. Vypočuť si úplne celý album a potajomky tancovať v detskej je možné tu

Na britských Hadouken!, ktorým práve vychádza album Music For An Accelerated Culture, sa onedlho môžete ísť pozrieť do Čiech. Fungujú od roku 2006 a pri hľadaní inšpirácie sa očividne nesnažili napasovať do vkusu širokých más. Plechové náznaky techna, texty prezentované drsným rýchlym rapovaním, striedané s ťahavými vokálmi, výrazné bicie, efekty pripomínajúce videohru.


Pustite muzikanta na pieskovisko a tešte sa z toho, ako mu tie koláčiky idú pekne od ruky. Panda Bear, vlastným menom Noah Lennox, inak aj člen Animal Collective, sa rozhodol spraviť si to po svojom v albume Person Pitch, aj keď odtlačok domovskej kapely sa poprieť nedá. Z reproduktorov vám húka sova, ľudia tlieskajú do rytmu tamburíny a chlapčensky znejúci spev to celé zabalí do zasnenej letnej noci plnej hviezd.

Slováci majú Modré Hory a v Čechách už niekoľko dlhých rokov funguje spojenie experimentálnej elektroniky a rapu vďaka W.W.W. V skladbách tohto zoskupenia sa dajú nájsť industrial sekcie, minimalové beaty aj zvuk starej hip-hopovej českej školy. Originálne nezameniteľný projekt pripravuje s veľkou zvedavosťou očakávaný druhý album. 

Kapela Does it offend you, yeah? samu seba radiaca do podivnej škatuľky elektro punk indie má ešte teplý album You Have No Idea What You’re Getting Yourself Into z marca tohto roku. Citeľný vplyv Duft Punk, Chemical Brothers, Rage Against The Machine a pesničky, ktoré si zrejme spravili tak, ako sa im momentálne chcelo.

!!! vás bavia od začiatku do konca. Okrem klasickej výbavy bicie, basa, gitara sa sedemčlenná newyorská kapela ulakomila aj na pomerne rôznorodú inštrumentálnu podporu dvoch spevákov, čo v konečnom dôsledku vytvára farebný rytmický oblak bez toho, aby ste rozmýšľali od koho, že im to hrá tak, ako im to hrá, kopírovali.

Po tom, čo Warren Suicide vystúpili ako predkapela IAMX v Subclube v decembri 2006, nebolo v našich končinách po nich ani chýru, ani slychu. A je to škoda. Verní fanúšikovia si určite všimnú a novým nezaškodí zaujímať sa o album Requiem For A Missing Link, ktorý má vyjsť 6. júna.

Foto: www.myspace.comGabriela Brestičová  viac od autora »
Vaše reakcie [12]
:: Súvisiace reklamné odkazy