Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 22.4.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Do Liberty City s Nikom Bellicom

Blank

Sú hry, sú veľké hry – herné bestsellery všetkých možných kvalít, a je GTA, Grand Theft Auto, vskutku legendárna herná séria, v opise ktorej si vystačíme s jediným slovom. Najlepšia.

Samozrejme, že môžete nesúhlasiť, čo my s tým?

Nič, tí hrajúci z nás sa tešia ako malý šarvanec, ako dievčatko, čo predalo všetky zápalky, ako pivár, čo narazil na bezodnú pípu, ako slečna, ktorej zabral krém na celulitídu, jednoducho veľmi, veľmi. O GTA už sa traduje, že ide o simulátor pouličného zločinu, programovo kontroverzná hra odkrývajúca tie najnižšie ľudské pudy a tak ďalej. Nič z toho neplatí, respektíve platí všetko, ale dá sa k tomu pristupovať aj inak. Videohry sú o kompenzácii, o možnosti skúsiť čosi, čo dotyčný hrajúci v reáli alebo nedokáže realizovať, alebo sa to realizovať nesmie, lebo následky sú katastrofálne. V hre je to iné, bez následkov, zostane len opojenie a pocit.

Niko Bellic, aktuálny hlavný hrdina GTA, je prisťahovalec z východu, ktorý sa v Liberty City (New Yorku) zapletie so zločinom a pravdepodobne na to nedoplatí, naopak, stane sa mocným a váženým mužom. Príbeh to asi nebude najoriginálnejší, s dejom to však bude iné, diať sa toho bude veľa, v duchu tradície série nebude chýbať humor a hlavne, hráč si to celé odžije vedno s hlavným hrdinom.

Informácie, ktoré o hre presiakli (a presiaklo ich veľa, presakuje ich čoraz viac a už ani o priesaky nejde, ale o regulárne prúdy informácií, potoky, rieky), bičujú hráčske očakávania do úplného červena a všetky tvrdia viac-menej to isté. Že GTA IV bude pecka. Tak to nakoniec robia v kampaniach všetky hry, v GTA je to však iné, lebo GTA veríme a verili by sme hádam aj, že ak sa v hre objaví akože živá krava, bude sa dať podojiť.    

Späť do reality, toto sú fakty:
GTA IV vychádza presne o týždeň, 29. apríla 2008 na Playstation 3Xbox 360.
GTA IV je najočakávanejší herný titul tohto roku, už vopred zaručená kúpa, VEĽKÁ hra vo väčšine konvenčných významov toho slova.
GTA IV je pre dospelých, niežeby ju detváky nezvládli zahrať, ale náležite oceniť ju jednoducho nedokážu.
Čokoľvek o GTA IV napíšeme, v svetle tej hry samotnej to bude znieť banálne.
Štúdio Rockstar, vývojári GTA IV, dosiaľ nepustil z rúk nič, čo by súdny hráč mohol spätne vnímať ako podvod, ako nafúknutú marketingovú bublinu, čo spľasne v momente, keď už je zarobené.
GTA IV môžete vyhrať, tu a teraz, v súťaži, ktorú sme pre vás pripravili spolu s Brlohom.

Nežartujeme, naozaj, dá sa tu vyhrať hra, ktorá na seba zarobila už v predpredajoch a nepotrebuje reklamu, lebo všetci si ju aj tak kúpia. Teda všetci tí, ktorých sa to týka. A kto nevyhrá hru, bude si ju síce musieť kúpiť, ale to je jedno, lebo s tým aj tak rátal, a vyhrá aspoň tričko alebo mikinu, jednoducho nejaký iný šik darček s logom hry.

Keď už rozdávame, tak poriadne, preto sa hrá o Grand Theft Auto IV Special Edition, ktorej súčasťou je okrem hry aj soundtrack, artbook, taška a ešte čosi.     

Čo treba spraviť? Mailom do redakcie odpovedať na otázku: „V akom neamerickom a nefiktívnom meste a v ktorom roku sa odohráva jedna zo starších epizód série GTA?“ a dúfať, že sa šťastena usmeje akurát na vás.   

Uzávierka súťaže je v deň pred vydaním GTA IV, teda v pondelok 28. 4. 2008 o 12.00, výhercov budeme kontaktovať mailom.       Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [2]
:: Súvisiace reklamné odkazy