Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 17.4.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Amarcord – Všetko čo mám rád

Blank

SOBOTA 19. 4. 2008

20.00, ČT 1
Notting Hill (1999)
Romantická komédia z tohto úvodníka, s Hughom Grantom a Juliou Robertsovou, ktorých oboch s prehľadom prehráva Rhys Ifans ako dokonalý spolubývajúci Spike. 

23.20, Jednotka
Všetko čo mám rád (1992)
Druhý celovečerný film Marina Šulíka pokladám za najlepší slovenský film, ale to je moja vec. Každopádne príbeh odkvitajúceho Tomáša, ktorý prestane jesť, je mi bližší s každým rokom, ktorý cítim na svojich pleciach. „A vieš, čo mi ešte povedala?“ spýta sa Tomáša jeho otec, odkazujúc na synovu anglickú priateľku, aby si sám odpovedal: „Že som kokot.“ A je v tom toľko sily a poznania, ktoré vôbec nie je vulgárne, len svojím spôsobom kruté, že iný tvorca by si s tým vystačil na dvestodielny seriál.

00.25, Markíza
Memento (2000)
Majstrovský kus režiséra Christophera Nolana, ktorý sa pohral s formou a zmenil tak viac-menej banálny obsah na dych berúci zážitok rozkoše z bravúrnej filmárčiny.

NEDEĽA 20. 4. 2008

22.15, Markíza
Posledný ostáva (Last Man Standing, 1996)
Štylizovaná akčná pocta westernom a filmom noir. Bruce Willis v malom zapadnutom mestečku na neskoro Divokom západe postrieľa všetkých, čo mu skrížia cestu. Napriek, či skôr vďaka snahe byť cool za každú cenu veľmi slabučké až chatrné.

02.45, Prima
Taká zvláštna rodinka (The Royal Tenenbaums, 2001)
Filmy Wesa Andersona sú tak nádherne iné, že vzťah si k nim vytvorí každý, kto im dá šancu, pričom ich nemusí nevyhnutne milovať, naopak, dajú sa aj nenávidieť. Čo je pre niekoho samoúčelná zlátanina, pre iného môže byť zosobnením dada poetiky na filmovom plátne.

PONDELOK 21. 4. 2008

22.35, Dvojka
Amarcord (1973)
Divácky najvďačnejší Fellini, láskavý nostalgický autobiografický majstrov výlet do detstva, nielen za prvými erotickými zážitkami.

UTOROK 22. 4. 2008

21.20, Prima
Nesvadbovci (Wedding Crashers, 2005)
Komédia o svadobných parazitoch s veľkolepým hereckým vstupom Willa Ferrella, ktorý z vyžierania cudzích svadieb postúpil na ďalší level a podobným spôsobom zneužíva pohreby. V slovenskej distribúcii sa film objavil pod názvom Ako uloviť družičku.  

22.00, Dvojka
Koyaanisqatsi (1982)
Prvé z trilógie dokumentárnych podobenstiev Godfreyho Reggia o stave sveta, s hudbou Philipa Glassa. Ak vás to bude nekonečne nudiť ako prázdna pesudointelektuálna póza, nie ste sami. 

STREDA 23. 4. 2008

23.40, ČT 2
Náhradné diely (Rezervni deli, 2003)
Slovinská dráma o prevádzačoch, veľmi depresívna, bezvýchodisková, a preto presvedčivá a autentická. Problém je, že podobné filmy mi fundamentálne prekážajú.

ŠTVRTOK 24. 4. 2008

22.00, Dvojka
Igby (Igby Goes Down, 2002)
Autorská cynická pseudokomédia Burra Steersa, o neskoropubertálnom, vnútorne rozorvanom junákovi, ktorý hľadá sám seba. Programovo nezávislý, alternatívny, a teda krajne podozrivý film, našťastie farebný, s viac-menej uveriteľným koncom a miestami skutočne vtipný. 

23.20, ČT 2
Ararat (2002)
Európska únia už dávno nie je žiadny elitný klub. Ak má však zostať aspoň ako-tak serióznym spolkom, Turecko do nej nepatrí. Aj takto sa dá čítať autorský film Atoma Egoyana, ktorý sa vracia k téme organizovaného vyhladzovania Arménov Turkami v roku 1915. Silný a politicky krajne nekorektný kus, ktorý sa nebojí masové vraždenie nazývať masovým vraždením, i keď dnes, práve rétorikou EÚ, by to možno boli paušálne etnické nezhody.  

PIATOK 25. 4. 2008

20.45, Joj
S.W.A.T. – Jednotka rýchleho nasadenia (S.W.A.T., 2003)
Už z reakcií na recenziu, ktorú som svojho času o S.W.A.T. napísal, sa zdalo, že som sám, komu sa film naozaj páčil, videl som ho odvtedy asi trikrát a nemôžem si pomôcť, práve takto striedmo akčné filmy, hrajúce sa na realitu a uveriteľnosť, sa mi zdajú spásou žánru.   

22.05, Dvojka
Prelud (Iluzija, 2004)
Macedónska dráma o bolestiach Balkánu, tým je, myslím, napísané všetko.

01.30, Markíza
Potkaniar Willard (Willard, 2003)
Crispina Glovera si pamätám z prvého Návratu do budúcnosti, zahral si v ňom neduživého otca Martyho McFlya a hoci nepobudol na plátne dlho, stačilo to, aby sa stal jedným z mojich obľúbených hercov. Problém je, že veľa nehrá, respektíve hrá, ale nie hlavné úlohy a nie v prvej lige. Strihol si síce krásne úchylného záporáka v Charlieho anjeloch 2, ale to je tak všetko. Respektíve bolo, kým sa v pseudohorore Potkaniar Willard fantastickým spôsobom nezhostil titulnej úlohy homofóbneho psychopata so záľubou v nechutných hlodavcoch.      Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy