Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 22.4.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Čo budú deti čítať po Harrym Potterovi?

Blank

Stratený svet v podzemí prichádza aj na slovenský knižný trh s ambíciou byť odpoveďou na otázku, čo budú deti čítať po Harrym Potterovi. Lebo deti vraj pred Harrym nečítali a keďže Harry sa skončil, reálne hrozí, že čítať znova prestanú.

Nuž v poriadku, ambícia je to pekná, pekná aj v prípade, ak by šlo len o relatívne prvoplánový marketingový ťah, ktorý nemá iný zmysel, ako podporiť predaj debutového románu hneď dvojice autorov – Rodericka Gordona a Briana Williamsa, navyše románu, ktorý je prvou časťou rozsiahlejšieho epického celku.

Štrnásťročný šuhaj Will, také zanovité chlapčisko, čo už by malo byť v puberte, ale nie je, v nej vedno so svojím otcom, amatérskym archeológom, trávi väčšinu voľného času kopaním. V Londýne. Kopú do hĺbky a odkrývajú tajomstvá, a keďže aj také, ktoré by mali zostať skryté, Willov otec tajomne zmizne a treba ho nájsť. To je práve misia, na ktorú sa vydáva Will a jeho sidekick, či konkrétnejšie spolužiak a jediný kamoš Chester. Čo tajomné sa môže skrývať pod Londýnom? Metro? Kanalizácia? Inžinierske siete? Pivnice, podchody a tunely? Cha! Kam sa hrabe Potter s nástupišťom deväť a tri štvrte, Will objaví pod Londýnom ďalší skoro Londýn a vôbec nie taký prívetivý a zmapovaný ako ten hore. A dobrodružstvo to bude veru riadne, nechytajú sa ani videohry a telka, ani filmy a seriály a výlety do prírody a do nákupných centier, ani hranie futbalu pred domom, ani schovávačka na smetisku. Doma budú detváky sedieť, o Willových dobrodružstvách si čítať, oči si kaziť pri svetle baterky. Šup, šup, rýchlo nakupovať knižky.

Ak sa zdám byť ironický, tak sa to nezdá, ironický som zámerne, hneď z niekoľkých dôvodov, pričom dva z nich pokladám za dobré a žiaden z nich bezprostredne nesúvisí s kvalitou románu Stratený svet v podzemí, ktorá síce človeka nedonúti uvažovať o ňom ako o skutočnej literatúre, ale pokiaľ ste príslušníkom cieľovej skupiny a vo voľnom čase nelúskate len tak pre radosť Salingera, splní svoju funkciu a aj dobrý pocit z fajn príbehu po ňom zostane.

Ak by to nebolo dosiaľ jasné, Stratený svet v podzemí je dobrá detská kniha, či presnejšie, dobrá kniha pre deti, ktoré sa už deťmi tak veľmi byť necítia, ale stále sa hrajú s legom, v nedeľu ráno si privstanú, aby si pozreli rozprávky a stále ich to do hračkárstva ťahá rovnako intenzívne ako do kina na mládeži neprístupný film. Teda neviem, ale predstavujem si ich tak, ideálnych čitateľov Strateného sveta, chlapcov a dievčatá od desiatich rokov do pätnástich, povedzme, ktoré už sa nenechajú opiť rožkom priamočiarej rozprávkovej fantázie, ale keď sa to tvári ako fantázia s presahom, siahnu po tom všetkými desiatimi a v napínavejších pasážach aj zabudnú zatvoriť pusu.

Kúpiť im videohru za dva litre, kredit do mobilu, Barbie s Kenom a freudovskou pohovkou, skladacieho Transformera s blikajúcim kufrom, nový album No Name, Rytmusa alebo Desmodu a k nejakej inej príležitosti, na malý sviatok, alebo aj len tak, že ešte nezačali s drogami a sexom, aj knižku. Za necelých štyristo korún, otcu materi dobrý kauf, s No Name a Desmodom neporovnateľný.

Ale pozor, ak im plánujete kariéru literárnych vedcov, či nedajbože radi by ste z nich mali píšucich autorov, ktorí by sa nielen predávali, ale mali priam umelecké ambície, potom opatrne a opatrne aj v prípade, ak by ste si plánovali Stratený svet v podzemí prečítať tiež a váš literárny vkus vám nedovolí položiť Táňu Keleovú-Vasilkovú a Matkina do jednej police.

Čítajúc Stratený svet v podzemí očami fyzicky dospelého milovníka a znalca fantasy, aby sme ostali viac-menej na ihrisku, nedočítal by som a ešte by som oči dlho kúpal v Opthalmoseptonexe, aby som im aspoň trošku dokázal, že si ich vážim.

Nikdykde napadne každého, kto je vo fantasy doma, navyše ani nie, že vykradnuté, ale priamo odignorované, a to sa neodpúšťa. Kedysi platilo, že fantasy píšu predovšetkým ľudia, ktorí ho aj čítajú, dnes zjavne nie. Netuším, či páni Gordon a Williams nejakú fantasy knižku prečítali predtým, ako jednu napísali, ale stavil by som sa, že nie.

A možno by som sa stavil, že neprečítali ani žiadnu inú knihu, a ak áno, tak celkom bez efektu, lebo ak by hej, ťažko by dokázali zosnovať vety, v ktorých sú ešte aj ten podmet a prísudok navyše. Bál som sa, že je to prekladom, originál som síce v ruke nedržal, ale nie je, aspoň podľa porovnania s prekladom českým nie, zápas s počtom slov a predovšetkým ich funkciou vo vete i s vetami autori prehrali aj v ňom. 

Ale nechcem Stratený svet v podzemí haniť, v žiadnom prípade nie, stále totiž myslím na to, že keď som sa ako programový čitateľ rodil, teda práve keď som mal tých deväť, desať rokov, čerta mi záležalo na tom, aký je kto dobrý spisovateľ. Pásol som po dobrodružstve, po príbehu, všetko ostatné bolo jedno.

A takto, len ako dobrodružstvo, len ako príbeh, Stratený svet v podzemí môže v svojej cieľovke fungovať.

Teraz k tej irónii, ktorá sa, možno aj nezaslúžene, zosypala akurát na plecia Strateného sveta v podzemí.

Niet pre mňa desivejšej predstavy ako tej, že ľudia len tak, v električke, v autobuse, v kaviarni, na lavičke v parku, či ukradomky v práci masovo čítajú, navyše nie knižky – tovar z rebríčkov bestsellerov, ale takého Dostojevského, Sartra, Joycea, či, a zase, aby sme sa priblížili žánru, aspoň trocha, Peaka, Mievilla, Gaimana a toho Tolkiena, nech.

Veď aký by to bol svet, v ktorom to vysoké týkalo by sa najširších más? Strašidelný, zlý, zvrátený, skazený.

Nie, aby mohli existovať elity, aby malo cenu a zmysel rásť a vyvíjať sa, musia existovať vedľa kníh na čítanie aj knihy na predaj, tie vstupné, čo človek kúpi vďaka reklame a ony sa podpíšu, ale čitateľ ich prerastie a nabudúce siahne po čomsi, čo si už nájde a vyberie sám.

Stratený svet v podzemí môže byť takouto knihou, môže zažať ten plameň.

A keď nie, aj tak dobre, aj tak si myslím, že gramotnosť sa preceňuje.

Ak chcete Stratený svet v podzemí vyhrať, niet nič ľahšie, vydavateľstvo Fragment venovalo do súťaže hneď tri výtlačky. Stačí, ak nám dáte mailom do redakcie vedieť, ako sa volá Will priezviskom. Uzávierka súťaže je v stredu 23. 4. 2008 o 12.00, výhercov kontaktujeme mailom.

Gordon, Roderick; Williams, Brian: Stratený svet v podzemí. Bratislava, Fragment 2008. Preklad Patrik Roľko. 344 strán.
www.fragment.sk



Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [4]