Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Peter Pišťanek | 26.3.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Zväzovanie a znehybňovanie – je to sadomasochizmus?

Blank

Neviem, či som masochistická, ale už keď som ako dieťa pozerala rozprávky v televízii a bol tam niekto spútaný, poviazaný alebo aspoň znehybnený guľou na reťazi, tak ma to tak nejako vzrušovalo. Vôbec som si to nespájala so sexom, ani neskôr, keď mi baby len tak zo žartu na školskom výlete priviazali nohu k posteli, kým som spala. Bol to veľmi čudný, no príjemný pocit. Na to som potom zabudla, ale nedávno som videla v televízii film, kde chlapík priviazal babu k posteli a vyložene ma to vzrušilo. Aj v partnerskom živote cítim oveľa väčšiu rozkoš, keď ma priateľ pri milovaní nejako znehybní, hoci len rukami, do takej ukrižovanej polohy. Chcela by som skúsiť ísť ďalej, veď existujú také techniky, pri ktorých sa partneri zväzujú a znehybňujú, to by ma zaujímalo, mávam také sny a erotické predstavy, rada by som ich vyskúšala s týmto partnerom, ale neviem, ako mu to povedať či naznačiť... Som sadomasochistka?
Gabika, 19

Tým technikám, pri ktorých jeden partner druhého zväzuje alebo znehybní, sa v slangu hovorí bondáž (bondage). Okrem zviazania rúk, nôh či celého tela sa niekedy aj zaväzujú či prekrývajú oči znehybneného partnera a tiež sa zapchávajú ústa. Bondáž je vzrušujúca pre partnera, ktorý túži okúsiť pocit bezmocnosti, obmedzenia fyzického pohybu, straty možnosti obrany, pocitu odovzdania sa na milosť a nemilosť. Spútanie mu/jej umožní prežiť tieto pocity intenzívnejšie. Ide v podstate o hru, pri ktorej každý zo sexuálnych partnerov zaujme svoju úlohu – jeden aktívnu (dominantnú) a druhý pasívnu (submisívnu).

Domnievam sa, že so sadomasochizmom to má čosi spoločné, ale nie je to presne ono. Pre sadomasochistu je totiž dôležité aj spôsobovanie alebo prijímanie bolesti, čo nie je pri bondáži podmienkou. Je fakt, že aj sadomasochisti pri svojich seansách môžu využívať prvky bondáže, ale v zásade by bondáž – podľa odborných prameňov, ktoré som si ako úplný laik k danej téme naštudoval na základe Vašej otázky – nemala byť a priori bolestivá.

Podľa odborníkov je bondáž stimulátorom fantázie a prostriedkom na dosiahnutie doteraz nepoznaných pocitov. Ak zveríte svoje telo do rúk komusi inému, strácate nad ním kontrolu a musíte sa úplne odovzdať. A práve tieto pocity môžu ľudí ako ste Vy vzrušovať. Po zaviazaní očí navyše strácate orientáciu, uvedomujete si neovládateľnosť svojho tela, ale zároveň ho vnímate oveľa viac a intenzívnejšie ako kedykoľvek inokedy.

Pýtate sa, ako svojmu priateľovi naznačiť, že Vás tieto praktiky zaujímajú a lákajú. Myslím, že existuje obrovské množstvo spôsobov, ako to dať najavo v rámci žartovnej konverzácie s partnerom. Napríklad sa vyberte pod akoukoľvek nevinnou zámienkou do predajne nábytku (napr. IKEA) a prejdite si výstavné miestnosti. V oddelení spální sa pristavte pri nejakej posteli s mrežovými, najlepšie kovovými čelami a poznamenajte niečo v tom zmysle, že toto je ideálna posteľ, kde by sa dalo perfektne pripútať partnerku pri sexe. Ak ho to zaujme, nebojte sa, že sa nechytí. Je dokonca možné, že o pár dní Vás bude takáto posteľ vítať v spálni, ako sa stalo jednej známej. V takom prípade Vám neostane nič iné, len kúpiť niekde apartné erotické putá, najlepšie v dvoch exemplároch, aby Vás mohol pripútať v ukrižovanej polohe k zadnému čelu postele. Ak sa nechytí, znamená to, že ho to vôbec nezaujíma, že je mimo toho. V takom prípade netlačte na pílu a počkajte na inú vhodnú príležitosť.

Iná možnosť: Vytvorte si v rámci sexuálnych hier atmosféru romantického únosu, nemilosrdného zatknutia, prepadnutia či nákupu otrokyne. Nebojte sa pred svojím partnerom vyjadriť svoje preferencie. Je len veľmi malá pravdepodobnosť, že budete mať smolu a že to kategoricky odmietne.

Ak už sa Vám podarí presadiť svoju víziu, je dôležité stanoviť si určité pravidlá a hranice, za ktoré neslobodno zájsť. Ak Vás partner neodborne spúta a Vy sa budete brániť, môže podľahnúť dojmu, že ide o súčasť hry, hoci Vám v tej chvíli môže ísť o život. Preto je treba dohodnúť si znamenie, ktoré bude signalizovať, že „už naozaj stačilo“. Napríklad nejaké konkrétne slovo, ktoré sa nepoužíva v bežnej konverzácii. Keď z posledných síl zakričíte napríklad „Popocatepetl!“, znamená to, že partner Vás musí okamžite uvoľniť. Ak budete mať zapchané ústa, musíte si dohodnúť nejaké iné znamenie.

Aj silu utiahnutia pút by ste mali určovať skôr Vy ako zväzovaná partnerka, nie zväzujúci. Nikdy sa nesťahuje hrdlo a nikdy neslobodno spútaného partnera ponechať samého. Už sa stalo, že počas bondážových sexuálnych hier šiel muž do kuchyne po novú fľašu šumivého vína, pričom svoju sexuálnu partnerku nechal zviazanú do kotúča a so zapchanými ústami ležať na posteli. V kuchyni sa bosý šmykol na mokrých dlaždiciach, padol naznak na hranu kuchynského drezu a bolo po ňom. Jeho priateľka umierala v nevýslovných mukách niekoľko dní. Keď sa manželka domáceho pána (vlastne v tej chvíli už čerstvá vdova) vrátila zo služobnej cesty, našla v byte len dve nahé mŕtvoly. Takže pozor na to!

Poznámka autora:
Toto nie je odborná poradňa. Nie som ani sexuológ, ani gynekológ, ani psychológ či psychiater, ani sa na to nehrám. Neposkytujem individuálne rady, som platený iba za napĺňanie tejto rubriky. Svoje otázky môžete napísať sem. Niektoré vaše príspevky gramaticky i štylisticky upravujem, aby dávali zmysel. Podstatne mi uľahčíte život, ak vo svojom príspevku použijete diakritiku.Peter Pišťanek  viac od autora »
Vaše reakcie [100]